REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV oro pajėgos 1961-aisiais buvo nepaprastai arti atsitiktinio galingos termobranduolinės bombos detonavimo virš Šiaurės Karolinos, rodo neseniai išslaptinti dokumentai, kuriuos šeštadienį paskelbė Didžiosios Britanijos dienraštis „The Guardian“.

REKLAMA
REKLAMA

Dvi vandenilinės bombos buvo atsitiktinai išmestos virš Goldsboro miesto 1961-ųjų sausio 23 dieną, kai jas skraidinęs lėktuvas B-52 subyrėjo ore, nurodoma dokumentuose.

REKLAMA

Vienoje bomboje detonacija prasidėjo – ir tik vienintelis jungiklis apsaugojo nuo galingo branduolinio sprogimo. Kiti trys saugumo mechanizmai, turėję apsaugoti nuo neplanuotos detonacijos, nesuveikė.

JAV vyriausybė apie šitą incidentą yra paskelbusi anksčiau, tačiau naujai išslaptintas 1969 metų dokumentas pirmąkart parodė, kaip Jungtinės Valstijos buvo priartėjusios prie branduolinės katastrofos tą dieną.

„Būtų buvusi itin bloga žinia“, – rašo dokumento autorius JAV vyriausybės mokslininkas Parkeris F.Jonesas (Parkeris F.Džonsas).

REKLAMA
REKLAMA

Minėtoji bomba buvo 260 kartų galingesnė už nuniokojusią Hirošimos miestą 1945 metais, rašo „The Guardian“. Incidentas įvyko ypač padidėjus Šaltojo karo įtampai tarp JAV ir Sovietų Sąjungos.

Išslaptinta ataskaita buvo pateikta JAV žurnalistui Ericui Schlosseriui (Erikui Šloseriui) pagal informacijos laisvės įstatymą.

„JAV vyriausybė nuosekliai stengėsi nuslėpti informaciją nuo Amerikos žmonių, kad išvengtų klausimų dėl mūsų branduolinių ginklų politikos“, – pažymėjo E.Schlosseris.

„Mums buvo sakoma, kad nėra galimybės tiems ginklams detonuoti atsitiktinai, tačiau vienąkart tai vos neįvyko tik per plauką“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P.F.Jonesas savo ataskaitą buvo sarkastiškai pavadinęs „Sugrįžimas į Goldsborą, arba kaip aš išmokau nepasitikėti vandeniline bomba“ (Goldsboro Revisited, or: How I Learned To Mistrust the H-Bomb), darydamas aliuziją į kino klasika tapusį 1964 metų režisieriaus Stanley Kubricko (Stenlio Kubriko) filmą apie branduolinę apokalipsę „Daktaras Streindžlavas arba kaip aš nustojau jaudintis ir pamilau atominę bombą“ (Dr Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų