REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai pirmadienį pranešė apie turimus „aiškius įtikinamus įrodymus“, kad cheminiai ginklai buvo panaudoti gana dideliu mastu per praėjusio mėnesio ataką Sirijoje, per kurią žuvo šimtai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak inspektorių, „mūsų surinkti aplinkos, cheminiai ir medicininiai mėginiai pateikia aiškių ir įtikinančių įrodymų, kad „žemė-žemė“ tipo raketos su nervus paralyžiuojančiomis zarino dujomis buvo panaudotos... Gutoje prie Damasko“ rugpjūčio 21 dieną. Pranešime minimi Ein Tarmos, Moadamijos ir Zamalkos rajonai.

REKLAMA

„Išvada ta, kad cheminiai ginklai buvo panaudoti Sirijos Arabų Respublikoje vykstančiame konflikte tarp šalių ... prieš civilius gyventojus, tarp jų ir vaikus, gana dideliu mastu“, – sakoma inspektorių ataskaitos JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-Moonui (Ban Kimunui) pirmajame puslapyje.

Šią ataskaitą Ban Kim-moonas vėliau pirmadienį turėtų pateikti JT Saugumo Tarybai. Naujienų agentūra „Asocciated Press“ susipažino su šios ataskaitos pirmojo puslapio kopija.

REKLAMA
REKLAMA

Cheminė ataka Damasko priemiestyje rugpjūčio 21 dieną vyko tuo metu, kai JT cheminių ginklų inspektorių grupė Sirijoje tyrė pranešimus apie ankstesnes atakas. Praėjus kelioms dienoms po rugpjūčio 21 dienos atakos inspektoriams buvo leista aplankyti nukentėjusiuosius ir medikus minėtuose sostinės priemiesčio rajonuose.

JT ekspertams buvo pavesta nustatyti, ar cheminiai ginklai buvo panaudoti ir, jeigu taip, – kokie. Jie neprivalo pateikti atsakymo į klausimą, kas juos panaudojo.

Vyriausiasis ginklų inspektorius Ake Sellstromas (Okė Selstriomas) ekspertų ataskaitą JT vadovui perdavė sekmadienį, suaktyvėjus diplomatinėms pastangoms priversti Siriją perduoti turimą cheminių ginklų arsenalą, kurio egzistavimo ji nebeneigia, tarptautinei kontrolei ir tolesniam sunaikinimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ženevoje JT mandatą turintys žmogaus teisių ekspertai pirmadienį pranešė tiriantys 14 įtariamų cheminių ginklų panaudojimo atvejų Sirijoje, tačiau kol kas dėl jų negali apkaltinti nė vienos šalies.

„Mes tiriame 14 įtariamo cheminio ginklo panaudojimo atvejų“, – sakė JT Žmogaus teisių tarybos sudarytos nepriklausomos komisijos vadovas Paulo Sergio Pinheiro (Paulu Serchiju Pinjeiru).

P.S.Pinheiro žurnalistams taip pat sakė, kad, atsižvelgiant į sunkumus, su kuriais susiduria įrodymus renkanti komanda – ji nebuvo iš karto įleista į Siriją – neįmanoma iš karto nustatyti, kas kaltas dėl atakų, kurios buvo įvykdytos nuo tyrimo pradžios 2011 metų rugsėjį.

REKLAMA

P.S.Pinheiro dar sakė, kad, ekspertų nuomone, B.Assado režimas yra atsakingas už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, tuo tarpu sukilėlių grupės taip pat padarė karo nusikaltimų, bet tai ne nusikaltimai žmoniškumui, nes „nesama aiškios vadovavimo grandinės“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų