REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Raktai, telefonas, ausinės, kojinės, termobranduoliniai ginklai – kai kurie dalykai, atrodo, prapuola nuolat. Norite tikėkite, norite ne, bet nuo šaltojo karo pradžios buvo užfiksuoti mažiausiai šeši atvejai, kai Jungtinės Amerikos Valstijos pametė atominę bombą ar ginklams skirtas branduolines medžiagas.

Raktai, telefonas, ausinės, kojinės, termobranduoliniai ginklai – kai kurie dalykai, atrodo, prapuola nuolat. Norite tikėkite, norite ne, bet nuo šaltojo karo pradžios buvo užfiksuoti mažiausiai šeši atvejai, kai Jungtinės Amerikos Valstijos pametė atominę bombą ar ginklams skirtas branduolines medžiagas.

REKLAMA

Maža to, JAV yra atsakinga už bent 32 incidentus su branduoliniais ginklais. Tokie įvykiai kariniame žargone yra vadinami „sulūžusiomis strėlėmis“ (angl. broken arrow). Tai gali būti netyčinis branduolinio ginklo paleidimas ar susprogdinimas, jo vagystė arba pametimas. Taip, pametimas.

1950 m. vasario 13 d.

Pirmasis tokių netikėtumų įvyko 1950 m., mažiau nei penkeri metai po pirmosios atominės bombos detonavimo. Vykstant pratyboms, kurių metu buvo imituojama kaip JAV karinės pajėgos įvykdytų branduolinį smūgį prieš SSRS, bombonešis B-36, skrendantis iš Aliaskos į Teksasą, susidūrė su variklio problemomis.

Dėl ledo ir streikuojančio variklio tikimybė sėkmingai nutūpti buvo ypatingai maža, todėl įgula nusprendė išmesti atominę bombą „Mark 4“ virš Ramiojo vandenyno. Lėktuvo įgula pamatė blyksnį, kurį lydėjo sprogimas ir garso banga.

REKLAMA
REKLAMA

Kariuomenė tikina, kad pratybose naudota bomba buvo pagaminta „tik“ iš urano ir dinamito, o branduolinis sprogimas nebuvo įmanomas, nes bomboje nebuvo reakcijai būtino plutonio. Nepaisant to, JAV kariuomenė šioje bomboje buvusio urano taip niekada ir nebesusigrąžino.

REKLAMA

1956 m. kovo 10 d.

Kovo 10 d. dvi „branduolines kapsules“ gabenęs „Boeing B-47 Stratojet“ pakilo iš MacDillo karinių oro pajėgų bazės Floridoje tiesioginiam skrydžiui į Maroką.

Lėktuvo buvo laukiama antrajam degalų papildymui ore, tačiau jis niekada taip ir nebepasirodė. Po incidento nebuvo aptikta jokių lėktuvo nuolaužų ar branduolinių medžiagų likučių.

1958 m. vasario 5 d.

Ankstyvą 1958 m. vasario 5 d. rytą, imituotos kovinės misijos metu B-47 tipo bombonešis, gabenęs 3 400 kg „Mark 15“ atominę bombą, netyčia susidūrė su F-86 naikintuvu.

REKLAMA
REKLAMA

Aplamdytas ir rimtai apgadintas bombonešis bandė nusileisti daugybę kartų, tačiau visi bandymai buvo nesėkmingi. Kad galėtų nusileisti, įgula nusprendė išmesti bombą į Savanos upės žiotis netoli Savanos miesto, Džordžijos valstijoje.

Laimei, lėktuvas nusileido sėkmingai, o bomba nesprogo. Tačiau ji iki šiol nebuvo rasta.

1961 m. sausio 24 d.

1961 m. sausio 24 d. vykdytos misijos metu buvo pažeistas B-52 tipo bombonešio sparnas, šiam skrendant virš Goldsboro, Šiaurės Karolinoje. Lėktuve buvo dvi 24 megatonų branduolinės bombos.

Vienos jų avarinis parašiutas suveikė sėkmingai, deja, kita bomba rėžėsi į žemę, bet, laimei, nesprogo. Manoma, kad ji nukrito kažkur miestą supančioje dirbamojoje žemėje, tačiau ji niekada nebuvo rasta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2012 m. Šiaurės Karolinos valdžia šalia numanomos nukritimo vietos pastatė ženklą, skirtą įvykiui atminti.

1965 m. gruodžio 5 d.

Branduolinį ginklą gabenęs lėktuvas A-4E „Skyhawk“ nuriedėjo nuo lėktuvnešio „USS Ticonderoga“ platformos Filipinų jūroje netoli Japonijos. Lėktuvas, jo pilotas ir jame buvusi branduolinė bomba niekada nebuvo rasti.

1989 m. JAV galiausiai pripažino, kad jų bomba vis dar guli ant jūros dugno, maždaug 128 km nuo nedidelės Japonijos salos. Nereikia nė sakyti, bet šis įvykis sukėlė didelį Japonijos vyriausybės ir aplinkosaugos grupių pasipiktinimą.

1968 m. ?

Kažkada 1968 m. pavasarį JAV kariuomenė prarado kažkokį atominį ginklą. Pentagonas vis dar yra įslaptinęs šio įvykio detales. Tačiau kai kurie žmonės spėja, kad šis incidentas yra susijęs su atominiu povandeniniu laivu „Scorpion“.

1968 m. gegužę šis povandeninis laivas buvo išsiųstas į sovietų laivyno šnipinėjimo misiją. Laivas ir jame dirbę 99 žmonės dingo be žinios Atlanto vandenyne. Tačiau tai lieka tik spėlionėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų