REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracija turi panaikinti JAV vizas Lietuvai ir dar šešioms sąjungininkėms.

REKLAMA
REKLAMA

JAV Kongreso padėjėjai AP sakė, jog prezidentas G.W.Bushas planuoja penktadienį paskelbti, kad Lietuva, Latvija, Estija, Vengrija, Čekija, Slovakija ir Pietų Korėja jau kitą mėnesį bus įtrauktos į JAV vizų atsisakymo programą.

REKLAMA

Baltieji rūmai to sąrašo kol kas nepatvirtino, bet penktadienį G.W.Bushas turi padaryti pranešimą dėl vizų atsisakymo programos. Minėti Kongreso padėjėjai kalbėjo su sąlyga, kad nebus skelbiamos jų pavardės, nes tą sprendimą paskelbs prezidentas.

Administracija norėjo atsidėkoti artimoms sąjungininkėms beviziu režimu, bet susidūrė su kai kurių įstatymų leidėjų, kurie nerimauja, kad dėl bevizio režimo teroristams lengviau prasmukti į Jungtines Valstijas, pasipriešinimu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vizų atsisakymo programoje dalyvauja 27 šalys, daugiausia - iš Vakarų Europos.

Viena iš JAV nustatytų sąlygų beviziam režimui gauti yra reikalavimas, kad atmestų paraiškų vizai gauti kiekis neviršytų 10 proc. ribos. 2006 metais šis Lietuvos rodiklis buvo 27,7 proc., tuo tarpu pernai Lietuvoje riba nebuvo peržengta. Tačiau ją viršijo užsienyje gyvenantys lietuviškų pasų savininkai, kurie taip pat gali prašyti JAV vizos.

Lietuva, siekdama galimybės savo piliečiams be vizų vykti į JAV, jau keletą metų įgyvendina „kelio gairių“ planą, kuris numato galimybę JAV vizų atsisakymo programą ateityje taikyti naujosiomis Europos Sąjungos narėmis tapusių Vidurio ir Rytų Europos valstybių piliečiams. Šiemet kovą Lietuva pasirašė Supratimo memorandumą su JAV dėl abipusių ketinimų siekti kuo skubesnio vizų panaikinimo Lietuvos piliečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams 1994 metais.

Programos netaikymas buvo skaudus klausimas kai kurioms naujoms NATO sąjungininkėms, kurios rėmė JAV operacijas Irake ir Afganistane. Kai kurios tų šalių, įskaitant Lenkiją, nėra įtrauktos į sąrašą, kuris turi būti paskelbtas penktadienį, nes vis dar neatitinka tam keliamų reikalavimų.

Tačiau tos septynios valstybės, apie kurių įtraukimą turi būti paskelbta penktadienį, turėtų tuos reikalavimus atitikti.

Derybos su Graikija, kuri jau seniai siekia dalyvauti šioje programoje, strigo, todėl Graikijos vyriausybė ir Amerikos graikų organizacijos skundėsi, kad ši šalis baudžiama dėl visai kitų politinių nesutarimų su Vašingtonu.

REKLAMA

JAV administracijos sprendimas atsisakyti kai kurių priėmimo į programą kriterijų, kad minimos septynios valstybės būtų priimtos iki G.W.Busho kadencijos pabaigos sausio mėnesį, Kongrese susilaukė kritikos. Nepriklausomas senatorius Joe Liebermanas (Džo Libermanas), kuris remia vizų atsisakymo programą, ketvirtadienį sakė, jog administracija neįvykdė tų šalių įtraukimo sąlygų.

„Esu sunerimęs dėl to, kad administracija nusprendė išplėsti Vizų atsisakymo programą dar neįgyvendinusi saugumo priemonių, kurių reikalauja įstatymas ... (Tai) visai galėtų sukelti pavojų Jungtinių Valstijų saugumui“, - sakoma jo elektroniniame laiške, kuris buvo atsiųstas AP.

REKLAMA

Pernai priimtas įstatymas sudarė sąlygas išplėsti šią programą. Tačiau Kongreso nariai reikalavo, kad vyriausybė įdiegtų sistemą, pagal kurią be vizų keliaujantys žmonės turėtų prieš savo kelionę internete užsiregistruoti pas JAV pareigūnus ir pateikti tam tikrą informaciją apie save. J.Liebermanas tvirtina, kad tos programos dar nebus, kai bus panaikintos vizos minimų septynių šalių piliečiams.

Praėjusią savaitę Graikijos užsienio reikalų ministrė Dora Bakojanis (Dora Bakoyannis) laukiamą JAV sprendimą neįtraukti jos šalies pavadino nepateisinamu. Graikų pareigūnai ir Amerikos graikų organizacijos tvirtina, kad Graikija buvo palikta nuošalyje siekiant nubausti ją už Makedonijos narystės NATO blokavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Graikija nuo pat Makedonijos nepriklausomybės paskelbimo protestuoja dėl jos pavadinimo. Atėnai teigia, kad pavadinimu „Makedonija“ netiesiogiai reiškiamos pretenzijos į taip pat vadinamą šiaurinę Graikijos provinciją. Makedonija šiuos kaltinimus atmeta.

Graikija skundėsi, kad Makedonijos vyriausybė buvo atsakinga už priešišką propagandą, įskaitant vadovėliuose panaudotus žemėlapius, kuriuose Graikijos dalys vaizduojamos Makedonijos teritorijoje.

Vašingtono apmaudui, Atėnai žadėjo blokuoti savo kaimynės stojimą į NATO ir Europos Sąjungą, kol ši problema dėl pavadinimo bus išspręsta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų