REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hillary Clinton ir kiti demokratų pretendentai į šalies prezidentus šeštadienį pasinaudojo Donaldu Trumpu kaip politine baidykle, kad akcentuotų savo pačių raginimus įveikti džihadistų ekstremistus be savo pagrindinio varžovo iš Respublikonų partijos fanatiškumo ir triukšmingo bauginimo.

Hillary Clinton ir kiti demokratų pretendentai į šalies prezidentus šeštadienį pasinaudojo Donaldu Trumpu kaip politine baidykle, kad akcentuotų savo pačių raginimus įveikti džihadistų ekstremistus be savo pagrindinio varžovo iš Respublikonų partijos fanatiškumo ir triukšmingo bauginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Buvusi valstybės sekretorė H. Clinton, senatorius Bernie Sandersas ir buvęs Merilando gubernatorius Martinas O'Malley per debatus Naujajame Hamšyre minėjo būtinybę stiprinti nacionalinį saugumą, didinti minimalų atlyginimą ir ginti moterų, mažumų bei nepasiturinčiųjų teises.

REKLAMA

Tačiau jie karštai apsikeitė nuomonėmis apie ekonomiką, ginklus, kovą su terorizmo grėsme ir Jungtinių Valstijų vaidmenį užsienyje.

Likus tik kiek daugiau nei šešioms savaitėms iki vasario 1-osios, kai Ajovoje bus atiduoti pirmieji balsai partijos kandidato į prezidentus rinkimuose, B. Sandersas ir M. O'Malley turi nebedaug laiko buvusiai JAV diplomatijos vadovei, kuri, RealClearPolitics.com duomenimis, visos šalies mastu 25-iais proc. lenkia B. Sandersą, pristabdyti.

REKLAMA
REKLAMA

M. O'Malley smarkiai atsilieka nuo jų abiejų.

Tai buvo treti jų partijos debatai – paskutiniai 2015 metais ir pirmieji po atakų San Bernardine Kalifornijoje, kur radikalais tapusių sutuoktinių pora nužudė 14 žmonių.

Kandidatai taip pat paeiliui užsipuolė D. Trumpą ir piktinosi šio respublikono taktika, pagrįsta baime, taip pat – nesenais prieštaringai vertinamais komentarais apie imigrantus, tarp kurių buvo raginimas uždrausti musulmonams atvykti į Jungtines Valstijas.

Amerikiečiams, sakė H. Clinton, „reikia užtikrinti, kad tos išties diskriminacinės žinios, kurias Trumpas siunčia pasauliui, nepasiektų (joms) imlių ausų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jis tampa geriausiu ISIS verbuotoju“, – sakė H. Clinton, pavartodama alternatyvų „Islamo valstybės“ (IS) akronimą. Ji tvirtino, jog džihadistai „rodo vaizdo medžiagą, kaip Donaldas Trumpas įžeidinėja islamą ir musulmonus, kad užverbuotų daugiau radikalių džihadistų“.

D.Trumpas šiuo klausimu atsikirto ir praėjusią naktį „Twitter“ parašė, kad H. Clinton „melavo“.

„The New York Times“ yra tarp kelių žiniasklaidos priemonių, kurios nerado įrodymų, paremiančių H. Clinton tvirtinimus.

M. O'Malley taip pat reiškė nuogąstavimą dėl „politinio pavojaus“, kurį kelia D. Trumpas ir kiti „neskrupulingi lyderiai, bandantys priversti mus nusiteikti vienas prieš kitą“.

REKLAMA

Šalis reaguos į IS ekstremistų iššūkį, bet tik jei amerikiečiai niekada neatsisakys savo vertybių „dėl fašistinių raginimų, kuriuos skelbia rėksniai milijardieriai“.

„Mes geresnė šalis nei tai“, – pridūrė M. O'Malley.

Matomas D. Trumpo populiarumas pastarosiomis savaitėmis, po didžiausius ginčus keliančių jo komentarų, tik didėjo. Šis politikos neofitas užima pirmą vietą per daugumą šalies respublikonų apklausų ir glumina isteblišmento kandidatus, tokius kaip Jebas Bushas.

Nors demokratai susivienijo prieš D. Trumpą, B. Sandersas ilgai ginčijosi su H. Clinton dėl to, kaip kovoti su ekstremizmu, ir nepritarė jos raginimui nustatyti neskraidymo zoną virš Sirijos bei sutelkti dėmesį į tos šalies prezidento Basharo al Assado nušalinimą.

REKLAMA

B. Sandersas, kuriam patogiau kalbėti apie ekonominę nelygybę ir finansinį piktnaudžiavimą – pagrindinėmis savo kampanijos temomis, – buvo labai skeptiškas.

„Jungtinės Valstijos tuo pačiu metu negali sėkmingai kovoti su Assadu ir ISIS, – sakė jis. – ISIS dabar yra didysis prioritetas. Atsikratykime Assadu vėliau“.

M. O'Malley atkreipė dėmesį, kad keli JAV remti režimo pakeitimai tik sukėlė suirutę. Atskirai jis paminėjo Libiją 2011 metais, kai H. Clinton buvo šalies diplomatijos vadovė ir aktyviai rėmė sukilėlius, kuriems susidorojus su diktatoriumi Muamaru Kadhafi šalis nugrimzdo į chaosą, o didelės šalies teritorijos tapo saugiu prieglobsčiu besivaržančioms džihadistų grupuotėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes galbūt turime siekti, kad mūsų geidulys versti režimus nenustelbtų praktinių stabilumo tame regione sumetimų“, – pažymėjo M. O'Malley.

Debatai įvyko – galbūt ne atsitiktinai – šeštadienio vakarą, per kalėdinės pirkimo karštligės piką ir labai laukto naujo „Žvaigždžių karų“ (Star Wars) filmo demonstravimo pirmąjį savaitgalį. Tai tikriausiai turėjo sumažinti televizijos žiūrovų skaičių, palyginti su ankstesniais debatais.

H. Clinton užbaigė renginį tam tikru linktelėjimu naujajai juostai. „Ačiū jums, gero vakaro ir tegul Jėga būna su jumis“, – pasakė ji.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų