• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tai bloga žinia dietinės kokakolos mėgėjams, nes pasaulio sveikatos ekspertai ketina paskelbti, kad pagrindinis jo saldiklis gali sukelti vėžį.

Tai bloga žinia dietinės kokakolos mėgėjams, nes pasaulio sveikatos ekspertai ketina paskelbti, kad pagrindinis jo saldiklis gali sukelti vėžį.

REKLAMA

Aspartamą, kuris dažniausiai naudojamas gėrimuose be cukraus, Pasaulio sveikatos organizacija ketina paskelbti kaip „galimai kancerogeninį“.

Sprendimą oficialiai ketinama priimti jau kitą mėnesį.

Šis ingredientas dešimtmečius buvo naudojamas gazuotuose gėrimuose, bet jo galima rasti ir becukrėje kramtomoje gumoje, neriebiuose jogurtuose ir net leduose, rašo mirror.co.uk.

Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros pareiškime teigiama: „Įvertinome galimą kancerogeninį aspartamo poveikį. Jungtinis JT Maisto ir žemės ūkio organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos maisto priedų ekspertų komitetas atnaujins aspartamo rizikos vertinimo procedūrą, įskaitant leistinos aspartamo paros normos ir poveikio su maistu įvertinimą.“

Štai viskas, ką iki šiol žinome apie šį sprendimą.

Kodėl aspartamas yra pavojingas?

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, dirbtinis saldiklis turi „galimų“ sąsajų su vėžiniais susirgimais.

REKLAMA
REKLAMA

Tai nebūtinai reiškia, kad jis tiesiogiai sukelia ligą, tačiau yra keletas įrodymų, siejančių jo vartojimą su žmonėmis, kuriems buvo diagnozuotas vėžys.

REKLAMA

Tarptautinė tyrimų agentūra yra aiškiai apibrėžusi dvi rimtesnes kategorijas – „tikėtinai kancerogeniškas žmonėms“ ir „kancerogeniškas žmonėms“.

Kalbant apie kontekstą, tarp šių kategorijų yra daugiau nei 1100 skirtingų dalykų, nuo maisto ir gėrimų sudedamųjų dalių bei gyvenimo sąlygų iki riziką didinančių įpročių.

Tarptautinė tyrimų agentūra darbą naktinėmis pamainomis ir raudonos mėsos valgymą yra priskyrusi „tikriausiai vėžį sukeliančių“ faktorių kategorijai, o mobiliųjų telefonų naudojimą – „galimai vėžį sukeliančių“ kategorijai.

REKLAMA
REKLAMA

„Vien todėl, kad kažkas gali sukelti vėžį, nereiškia, kad jį automatiškai ir sukelia, jei juo susergama – pavojų lemia dozė“, – sakė profesorius Oliveris Jonesas, chemijos ekspertas iš Melburno.

Nacionalinė sveikatos tarnyba teigia, kad nors visi saldikliai, patenkantys į JK maisto rinką, turi būti kruopščiai tikrinami, ji jau nusprendė, kad aspartamas netinka žmonėms, sergantiems fenilketonurija, nes jame yra sudedamųjų dalių, kurių negali metabolizuoti šia liga sergantys asmenys.

Kur naudojamas aspartamas?

Viskas, kas pažymėta kaip „dietinis“, „mažai kalorijų“ arba „be cukraus“, gali turėti aspartamo.

Paprastai tai siejama su dietiniais gazuotais gėrimais, tokiais kaip „Coke Zero“, „Pepsi Max“ ir „Sprite“ bei „Fanta Zero“, taip pat su dietiniais moliūgų bei vaisių skonio gėrimais, tačiau dažnai jo randama ir maisto produktuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aspartamo yra becukrėje kramtomoje gumoje, šaldytuose desertuose, sumažinto cukraus kiekio kečupe, tam tikruose pusryčių dribsniuose ir „Muller Corner“ jogurtuose bei energetiniuose batonėliuose.

Šio saldiklio taip pat dedama į vaistus ir papildus, įskaitant lašus nuo kosulio ir vitaminų guminukus.

Aspartamo taip pat dedama gaminant tirpią kavą, becukrius kavos sirupus ir augalinį pieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų