REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šių metų I ketvirtį darbuotojų skaičius per metus augo 4,2 proc., vidutinės algos - 3,2 proc., o išlaidos atlyginimams ūgtelėjo 7,5 proc.  Atlyginimų įtaka darbo sąnaudų augimui pasiekė 44 proc. Tačiau ir atlyginimus, ir darbuotojų skaičių didino ne visos verslo šakos. Tokias išvadas pateikia įmonių mokumą vertinanti UAB „Creditreform Lietuva“, išanalizavusi Statistikos departamento duomenis apie Lietuvos darbdavių (be individualių įmonių) išlaidas darbo užmokesčiui.

REKLAMA
REKLAMA

Sąnaudos darbui žemiausią tašką buvo pasiekusios 2010 metų pradžioje. Valstybiniame sektoriuje dvejus metus iš eilės darbuotojų skaičius tebemažėja, o vidutinis atlyginimas auga. Darbo sąnaudos per metus 2011 metų I ketvirtį augo 0,7%, o 2012 m. I ketvirtį augimas siekė 3,2%. Privačiame sektoriuje išlaidos darbo užmokesčiui per metus 2011 I ketvirtį išaugo 9,8%, o  2012 m. I ketvirtį - dar 10,7%.  Išliko metinis darbuotojų skaičiaus augimas virš 7%, bet paspartėjo vidutinio darbo užmokesčio augimas (nuo +2,3 % iki +2,9%).  Privačiame versle įtaka darbo sąnaudų augimui per metus išaugo nuo 23% iki 28%.

REKLAMA

„Kai prasidėjo krizė, darbo sanaudos dažniau buvo mažinamos mažinant darbuotojų skaičių, tačiau svarbiausius specialistus įmonės stengėsi išlaikyti ir jų atlyginimai buvo mažinami lėčiau“, – pastebi UAB „Crediteform Lietuva“ direktoriaus pavaduotojas Romualdas Trumpa. - „Šiais metais pastebima, kad pagausėjo ūkio šakų, kur  pasibaigė pirmoji atsigavimo fazė - kai tik gausėja darbuotojų, o atlyginimų didinimas vyksta vėliau. Tai vyksta  visų pirma statybos ir paslaugų įmonėse.“

REKLAMA
REKLAMA

UAB „Creditreform Lietuva“ pastebi, kad šiemet beveik neliko veiklų, kur mažinamos darbo užmokesčio sąnaudos. Tik bendrojo vidurinio ugdymo sektoriuje toliau mažėja ir darbuotojų, ir vidutiniai atlyginimai.

Dar 2010-2011 metais darbo sąnaudas didino anksčiau atsigavusios „sunkiosios“ šakos – pramonė, transportas, taip pat IT sektorius. Ten, kur anksčiau buvo spartesnis algų augimas, šiemet darbo užmokesčio tempai sulėtėjo – chemijos, farmacijos pramonėje, taip pat transporte ir IT sektoriuje. Tuo tarpu augantis vidutinis darbo užmokestis sparčiau didino darbo apmokėjimo išlaidas tekstilės, siuvimo, baldų pramonės įmonėse, maisto pramonėje, žemės ūkyje, energetikoje, valstybinėse miškininkystės ir transporto įmonėse.

Paslaugų ir maitinimo šakose, sveikatos apsaugos įstaigose ir statybose pastebimai padidėjo darbo užmokesčio didinimo įtaka. Pavyzdžiui, statybose atlyginimų įtaka padidėjusioms darbo sąnaudoms sudarė vidutiniškai 32 proc., kai prieš metus – tik 9 proc. Maitinimo ir aptarnavimo veiklose (apsauga, kelionės, valymas) iki 2011 m. I ketvirčio darbo sąnaudos augo dar mažėjant vidutiniams atlyginimams, o šiemet jau nedidelę įtaką darė ir vidutinių atlyginimų augimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų