REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Stengiuosi būti gera, suprasti, atjausti, paguosti, padedu, kaip tik galiu, o iš vyro to paties nesulaukiu. Jis „dygliuotas“ kaip erškėčių krūmas. Ką turėčiau daryti, kad jis pastebėtų mano gerumą?“– guodžiasi Marytė Ž. iš Laukuvos.

REKLAMA
REKLAMA

Pataria psichologė Eglė Dapkevičė.

Ką reikėtų daryti

Gana sudėtinga komentuoti jūsų situaciją, nes pateikėte per mažai informacijos apie jųdviejų tarpusavio santykius, gyvenimo aplinkybes. Kyla daug klausimų. Neaišku, ar tokie jūsų santykiai buvo visada. Teigiate, kad vyras „dygliuotas“, tačiau nepaaiškinate, koks konkrečiai jo elgesys jums nepatinka. Ar jis priešiškai nusiteikęs bendraudamas su visais, ar taip reaguoja tik į jūsų elgesį? Ką jau esate išbandžiusi, kad pati atsakytumėte į savo klausimą? Ar kalbėjotės apie savo jausmus ir norus? Jei taip, kaip į tai reaguoja sutuoktinis?

REKLAMA

Trumpai į jūsų klausimą galima atsakyti taip: norint būti suprastam, pirmiausia reikia pasistengti suprasti kitą. Tikriausiai iš karto kyla klausimas „O kaip tą padaryti?“ Tai plačiau ir aptarsime.

Kaip elgtis

Su mums brangiais žmonėmis elgiamės taip, kaip norėtume, kad būtų elgiamasi su mumis. Siekiame tenkinti tuos sutuoktinio poreikius, kuriuos patys vertiname. Pasak šeimų konsultanto G.Chapmano, žmonės įvairiai supranta meilę ir kalba skirtingomis meilės kalbomis. Jo nuomone, yra 5 svarbiausios meilės kalbos arba, kitaip tariant, 5 pagrindiniai meilės raiškos būdai, kuriais bandome parodyti kitiems savo meilę: 1) palaikymo žodžiai, 2) laiko leidimas kartu, 3) dovanos, 4) paslaugos ir 5) fizinis prisilietimas. Šios meilės kalbos atspindi ir mūsų poreikius. Pavyzdžiui, jei svarbiausia mūsų meilės kalba yra „dovanos“, tai mes stengsimės dovanoti dovanas kitiems ir jausimės ypač mylimi bei vertinami gaudami dovanas. Paprastai bandome kalbėti savo meilės kalba ir tikimės, kad kitas atsakys tuo pačiu. Puiku, jei partneriai atpažįsta vienas kito poreikius ir kalba ta pačia meilės kalba, tačiau dažnesni būna nesusikalbėjimas ir nepateisinti lūkečiai. Dėl šios priežasties kyla nusivylimas ir pyktis.

REKLAMA
REKLAMA

Skirtinga meilės kalba

Regis, ir jūs patiriate šiuos jausmus, iš sutuoktinio nesulaukdama to, ko jums norisi. Iš to, kaip aprašėte savo elgesį („stengiuosi būti gera, suprasti, atjausti, paguosti, padėti“), galima spėti, kad palaikymas jums yra labai svarbus. Taigi pagrindinė jūsų meilės kalba greičiausiai yra palaikymo žodžiai. Ir jei iš tiesų taip yra, gali būti, kad vyro kritika, smerkiantys žodžiai jus ypač skaudina: juk mus labiausiai žeidžia mūsų pagrindinės meilės kalbos priešingybė. Iš to, kaip apibūdinote savo vyrą („jis „dygliuotas“ kaip erškėčių krūmas“) spėju, kad jis gali taip elgtis. Dygliai – agresijos, priešiškumo simbolis. Matyt, jūsų ir jūsų vyro meilės kalbos skiriasi. Toks nesutapimas – dažniau taisyklė nei išimtis. Retai būna taip, kad vyras ir žmona kalba ta pačia pagrindine meilės kalba. Gali būti, kad jūsų vyras jaučiasi kaip ir jūs – nepastebėtas ir neįvertintas už tuos dalykus, kuriuos jis pats vertina. Gali būti, kad jūs nepastebite jo gerumo, tokio, koks jis yra priimtinas jam ir, bandydama tenkinti tuos partnerio poreikius, kurie jums atrodo svarbiausi, dedate pastangas ne ten, kur reikėtų. Tiesa ta, kad mes visi skirtingi ir reikia išmokti prisiderinti vieniems prie kitų. Būsime suprasti, pabandę suprasti kitą.

Pasikalbėkite su vyru. Atvirai išsakykite, kaip jaučiatės, ko norite, ko tikitės iš santykių, kokia jūsų meilės kalba, ir išsiaiškinkite, kas jūsų vyrui svarbiausia santykiuose, kokia pagrindinė jo meilės kalba, ko jam trūksta ir ko per daug jūsų bendravime. Taigi svarbiausia – išsisakyti ir išgirsti. Atkreipkite dėmesį į tai, kas buvo pasakyta, ir imkitės veiksmų – stenkitės patenkinti tuos vyro poreikius, kurie pirmiausia svarbūs jam, bet nepamirškite priminti ir apie savus.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų