REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose Johnas Boltonas ragina atakuoti Iraną, kol jis dar nepasigamino atominės bombos, pranešė britų dienraštis „The Daily Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Interviu dienraščiui J. Boltonas, iki šiol palaikantis glaudžius ryšius su G. Busho administracija, pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų „rimčiau vertinti“ Iraną ir pripažinti, kad bandymai diplomatinėmis priemonėmis sustabdyti jo vykdomą urano sodrinimo programą žlugo.

REKLAMA

Pasak J. Boltono, akivaizdu, kad Iranas „išplėtojo sodrinimo technologijas ir nesiruošia sustoti, stengiasi pasiekti daugiau, ir mes turime mažai laiko.“ Buvusio JAV atstovo Jungtinėse Tautose teigimu kitu žingsniu turi tapti „skausmingos“ ekonominės sankcijos, po to reikia pabandyti nuversti teokratinį režimą, o galiausiai – smogti karinį smūgį ir sunaikinti branduolinius objektus.

Iš visko sprendžiant, padaryti tokį griežtą pareiškimą J.Boltoną paskatino iš Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) gauta informacija apie agentūros atstovų inspekcijos, kuri buvo atlikta Irano branduoliniame objekte Natanzo mieste, rezultatus. Iš inspekcijos TATENA atstovai grįžo praėjusį sekmadienį, rašo dienraštis.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai aptiko, kad Irano mokslininkai naudoja 1312 centrifugų – urano sodrinimui skirtų mašinų. Jei Iranas sugebės pasigaminti 3000 centrifugų, tai jam prireiks maždaug metų, kad prisodrintų pakankamą urano kiekį vienai atominei bombai pasigaminti.

TATENA specialistai anksčiau manė, kad Iranui prireiks maždaug dviejų metų urano sodrinimui centrifugose įvaldyti, ir dar dviejų, kad pasigamintų branduoliniam ginklui reikiamą jo kiekį. Tačiau TATENA inspektoriai aptiko, kad Iranas jau sugebėjo pasigaminti 4 proc. sodrumo urano – toks įsodrinimo lygis būtinas atominėms elektrinėms. Branduoliniam ginklui naudojamo urano sodrumas turi būti ne mažesnis nei 84 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TATENA vadovas Mohamedas El Baradei‘us pareiškė, kad Vakarų iškeltas uždavinys sustabdyti Irano sodrinimo programą „atšaukiamas dėl paaiškėjusių aplinkybių“. Iranas iš visko sprendžiant jau įvaldė reikiamas technologijas, ir dabar, pasak jo, „būtina sutelkti pastangas, kad Iranas negalėtų imtis gaminti įrangą pramoniniu mastu“.

J. Boltonas priminė, kad ne kartą buvo įrodyta, jog Iranas neketina atsisakyti branduolinės programos, todėl, norint sutrukdyti tolimesnę jos raidą, būtina „smarkiai padidinti spaudimą“. „Jei mes nesugebėsime įtikinti pakankamą skaičių valstybių mums padėti, teks imtis priemonių režimui pakeisti, remti opozicines ir panašias grupes. Tikimybė, kad tai padėtų įtikinti Irano vyriausybę, jog būtų saugiau atsisakyti atominės programos, yra didžiausia. O jei visos kitos priemonės bus nesėkmingos, jei iškils dilema – leisti Iranui įgyti branduolinį ginklą ar panaudoti jėgą – tai, mano supratimu, būtina pagalvoti apie jėgos panaudojimą“, - sakė J. Boltonas „Daily Telegraph“.

REKLAMA

Pasak dienraščio, prezidentas Bushas privačiuose pokalbiuose Irano prezidentą Mahmoudą Ahmadinejadą, pažadėjusį „ištrinti Izraelį iš pasaulio žemėlapio“, pavadino XXI amžiaus Adolfu Hitleriu. Boltonas, artimas viceprezidento Dicko Cheney bendražygis, taip pat pareiškė, kad Irano lyderis kelia ne mažesnį pavojų.

„Jei iškils būtinybė rinktis tarp tolimesnio branduolinės programos plėtojimo ir jėgos panaudojimo, situacija bus analogiška Hitlerio įžengimui į Reino zoną. Jeigu jis tą akimirką nebus sustabdytas, pasaulio likimas pateks į jo, o ne į mūsų rankas“, - tvirtino Boltonas.

REKLAMA

Visgi jis pripažįsta, kad karinė operacija turi daug neigiamų pusių ir gali pasibaigti nesėkme. „Tai itin pavojinga naftos kainoms, kelia pavojų ir tai, kad jei urano sodrinimo objektas Natanze bus sunaikintas, iraniečiai gali pradėti sodrinimą kokioje nors kitoje, mums nežinomoje vietoje“, - sakė Boltonas.

Smūgis Iranui jo žodžiais tariant būtų „paskutinė galimybė“, jei žlugtų ekonominės sankcijos ir bandymai išprovokuoti liaudies revoliuciją. Tačiau karinio smūgio pavojai Boltono įsitikinimu būtų mažesni už branduolinio Irano keliamą grėsmę. „Įsivaizduokite, kas bus, jei Iranas gaus atominį ginklą. Įsivaizduokite, kokią įtaką jis įgis visame regione. Jis jau dabar įtakoja situaciją Irake, teikdamas finansinę paramą tokioms teroristinėms grupuotėms, kaip „Hizbollah“ ir „Hamas“, - dėstė buvęs JAV diplomatas.

„Daily Telegraph“ pastebi, kad Busho administracija kiek atsitraukė nuo karingųjų Boltono ir Cheney pozicijų, kurios dominavo per pirmąją G. Busho kadenciją, ir pirmenybę teikia tradiciškesniam Valstybės departamento diplomatiniam poveikiui. Tačiau J. Boltono nuomonė ir toliau išlieka svarbi, o prezidentas Bushas vis dar taip pat tvirtai ketina neleisti Iranui susikurti atominio ginklo. Pentagonas turi paruošęs galimų karo veiksmų prieš Iraną planus, be to, su Boltonu dėl Irano sutinka daugelis aukštų Baltųjų rūmų pareigūnų, rašo „The Daily Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų