REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tamsoje šviečiantys grybai, šoklioji žuvis, gigantiška bakterija, karališkoji siurbėlė ir daug kitų neįtikėtinų gyvūnų bei augalų rūšių pateko į 2011 metų naujausių ir įdomiausių rūšių dešimtuką, kurį sudarė Arizonos valstijose (JAV) veikaintis tarptautinis Rūšių tyrimo institutas.

REKLAMA
REKLAMA

Be paminėtųjų sąraše dar puikuojasi svirplys, apdulkinantis orchidėjas, povandeninis grybas ir šilkinį rutulį mezgantis voras, pavadintas Darvinu. Geriausiųjų rūšių dešimtuką užbaigia šokinėjantis tarakonas, 2 metrų ilgio margaspalvis driežas ir antilopė, kuri pirmą kartą buvo sutikta Afrikoje.

REKLAMA

Daugiau informacijos apie 10 geriausių naujų rūšių skelbiama internete. Šio sąrašo arealas apima daugelį pasaulio regionų, pradedant Brazilija, Meksikos įlanka, Maskarenų salomis ir baigiant Madagaskaru, Šiaurės Atlanto vandenynu, Peru ir Filipinais.

Gegužės 23-iąją paskelbtas 10 įdomiausių naujų rūšių sąrašas sutapo su žymaus švedų botaniko Karlo Linėjaus (lot. Carolus Linnaeus) gimimo diena. Jis sukūrė šiuolaikinę augalų ir gyvūnų rūšių klasifikaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Čia ir kitur - species.asu.edu nuotr.

Tarp šių metų geriausiųjų yra 5 centimetrų ilgio karališkoji siurbėle (Tyrannobdella rex), turinti dantis ir žandikaulį. Pasak mokslininkų, visame pasaulyje gali būti 10 000 ir daugiau siurbėlių rūšių. Jos paplitimo vieta yra Peru.

Antrą vietą sąraše užima geležies oksidą ardanti bakterija, Ispanijos mokslininkų grupės garbei pavadinta „Titanico“ vardu. Nuskendus legendiniam jūrų laineriui „Titanikui" prasidėjo jo korpuso korozija. Mokslininkai mano, kad šios bakterijos vandenyje ardo senus laivus ir naftos platformas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečioje vietoje plokščia (blyninė) žuvis, kuri paprastai aptinkama Meksikos įlankoje, ji pavadinta Halieutichthys intermedius. Ši žuvis gali šokinėti vandenyje ir turi storus galūnių tipo pelekus. „Jei mes vis dar atrandame naujų žuvų rūšių Persijos įlankoje, tai galime įsivaizduoti, kiek daug ten yra įvairių neatrastų mikroorganizmų“, - sakė šios rūšies atradėjas Johnas Sparskas.

Toliau seka tamsoje šviečiantis grybas, rastas Brazilijos atogražų miškuose. Mažyčiai grybukai turi geliu dengtus stiebus, kurie tamsoje skleidžia ryškią geltoną šviesą. Biologas iš San Francisko Dennis Desjardinas su kolegomis šį grybą pavadino Mycena luxaeterna (amžinoji šviesa).

REKLAMA

Pietų Afrikoje įsteigtas rezervatas „Silvermine Nature“ yra tarakono Saltoblattella gimtinė. Šis gyvūnas turi neįprastas kojas, kurios pritaikytos šokinėti. Jis yra šoklus kaip žiogas. Tarakono akys yra išsikišusios į išorę, padeda iš visų pusių stebėti aplinką, o nedidelės antenos reguliuoja pusiausvyrą šokinėjant.

Šešta vieta paskirta 2 metrų ilgio driežui, mintančiam vaisiais ir gyvenančiam Filipinuose, Luzono saloje. Jis sveria apie 10 kg. Driežo kūnas žvynuotas, su auksinėmis juostelėmis, mėlynais, juodais ir geltonais taškais, o uodega juodai geltona. Didžiają gyvenimo dalį šis gyvūnas praleidžia medžiuose.

REKLAMA

Septintoje vietoje yra naujoji antilopė, kurią mokslininkai atrado vakarų Afrikoje. Manoma, kad ši rūšis, mokslininko Walterio N. Verheyenso garbei pavadinta Philantomba walteri arba „Walter Duiker", gali būti dviejų skirtingų antilopių rūšių hibridas.

Aštuntoji vieta skirta Glomeremus orchidophilus – gergždančiam svirpliui, apdulkinančiam vieną iš nykstančių augalų rūšių – orchidėjas (Angraecum cadetii ). Jis randamas Indijos vandenyno Maskarenų salose.

Mokslininkai pastebėjo dar vieną naują grybų rūšį, kuri paplitusi šiaurės vakarų Amerikoje, Rogue upėje Oregono valstijoje. Psathyrella aquatica grybas dauginasi šaltame ir tyrame upės vandenyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dešimtuką užbaigia rutulį audžiantis voras, pavadintas Čarlzo Darvino garbei  Caerostris darwini. Mokslininkai tikina, kad voras gali nuausti 25 metrų ir ilgesnius tinklus. Paprastai jis audžia virš upių ar ežerų, kad į jo šilkinį tinklą papultų daug vabzdžių. Šis įspūdingas voras aptinkamas Madagaskare.

Tarptautinio Rūšių tyrimų instituto entomologas Quentinas Wheeleris sakė, kad šis dešimtukas buvo atrinktas iš tūkstančių naujų 2010 m. atrastų rūšių. „Dauguma žmonių net nesuvokia, kokia įvairi yra mūsų planeta – mus supa daugybė nepažintų gyvūnų ir augalų“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų