• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po beveik septynių dešimtmečių iš JAV į Lietuvą sugrąžintas ir Vilniuje pirmą kartą eksponuojamas dailininko Petro Kalpoko paveikslas "Signatarai".

REKLAMA
REKLAMA

Kaip spaudos konferencijoje pirmadienį pasakojo Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) direktorė Birutė Kulnytė, monumentali drobė buvo nutapyta specialiai 1939 metais Niujorke vykusiai Pasaulinei parodai, kurioje tarp kitų 60 tautų savo šalį pristatė ir lietuviai.

REKLAMA

Lietuvos ekspozicijoje taip pat buvo pristatomos P.Kalpoko drobės "Mindaugo karūnavimas" ir "Napoleonas Vilniuje 1812 metais", Stasio Ušinskio nutapyti paveikslai "Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas prie Maskvos vartų" bei "Vytautas Didysis Slucko pilyje", Adomo Galdiko paveikslas "Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Žalgirio mūšyje", Adomo Smetonos drobė "Vilniaus universiteto įsteigimas". Parodoje šie darbai buvo pristatomi kartu su žemėlapiais, primenančiais anksčiau lietuvių gyventas žemes.

REKLAMA
REKLAMA

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, parodoje eksponuoti kūriniai į Lietuvą nebegrįžo.

1918 metų vasario 16 dieną nepriklausomos demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimo aktą pasirašiusius signatarus vaizduojanti P.Kalpoko drobė daugiau nei du dešimtmečius buvo eksponuojama Lietuvos ambasadoje Vašingtone. Šių metų pradžioje, bendradarbiaujant LNM bei Užsienio reikalų ministerijai, paveikslas parvežtas iš JAV ir nuo šios bus eksponuojamas Signatarų namuose Vilniuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Paveikslas JAV ambasadoje buvo tarsi istorinis ženklas, kad būta Lietuvos valstybės. Dabar, atgavus nepriklausomybę, kaip ženklas jis ten nebeteko prasmės. Mes visada manėme, kad šio paveikslo vieta Lietuvoje, Signatarų namuose", - sakė LNM direktorė B.Kulnytė.

Anot P.Kalpoko anūkės, lituanistės Silvijos Vėlavičienės, paveikslas nėra geriausias dailininko kūrinys menine prasme, tačiau puikus istorijos dokumentas.

REKLAMA

"Tai nėra P.Kalpoko kūrybos viršūnė, tačiau puikios figūrinės kompozicijos pavyzdys. Mums jau gerokai įgrįso ta vienintelė nuotrauka, kurią mes visur matome, kaip nepriklausomybės akto signatarai skelbia Lietuvos nepriklausomybę", - teigė S.Vėlavičienė.

Pasak jos, kurdamas drobę, dailininkas naudojo ir savo darytus kai kurių gyvų bei Lietuvoje gyvenusių signatarų eskizus, taip siekdamas kuo didesnio vaizduojamų istorinių asmenybių panašumo.

REKLAMA

Kitos šešios parodoje eksponuotos lietuvių dailininkų drobės vis dar tebėra JAV. B.Kulnytė tikisi, jog artimiausiu metu pavyks į Lietuvą susigrąžinti ir jas.

"Lietuvai neturint nepriklausomybės, iš užsienio grįždavo tik neutrali kūryba, meno kūriniai. O tokie istoriniai ženklai, istorijos dokumentai, apie jų grįžimą niekas nekalbėjo. Dabar tokia galimybė atsirado. Yra daug tokių kūrinių, kuriuos reikia parvežti į Lietuvą. Vienas jų - ir šis paveikslas. Tikimės, jog pamažu jie visi sugrįš", - sakė B.Kulnytė.

P.Kalpoko paveikslą Signatarų namuose bus galima pamatyti nuo vasario 16 dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų