Šia tema sutiko pasikalbėti Garliavos medelyno landšafto dizainerė Kristina Žėbė, kuri atskleidė pagrindines taisykles, kurių svarbu laikytis, siekiant dailių žiedų kieme.
Sodinimas ir dirvožemio parinkimas
Iš pradžių specialistė atkreipė dėmesį į didžialapės hortenzijos sodinimą. Pasak jos, svarbu parinkti tinkamą vietą augalui augti.
Visų pirma, ji ragino apsižvalgyti savo sode ir atkreipti dėmesį į tas vietas, kurios yra apsaugotos nuo vėjo. Anot landšafto dizainerės, didžialapės hortenzijos – jautresnis augalas mūsų klimato sąlygoms.
„Taip pat toje vietoje neturėtų ištisą dieną šviesti saulė, nes tai – dalinio pavėsio augalas. Svarbu nesodinti ir visiškai pietinėje pusėje, nes taip atsiranda tikimybė, kad lapai gali apdegti nuo saulės kaitros ir taip prarandamas augalo dekoratyvumas“, – pasakojo K. Žėbė.
Jau išrinkus vietą augalo sodinimui svarbu nepamiršti, kad šios hortenzijos mėgsta išskirtinai rūgščią dirvą. Pasak specialistės, augalų sodinimo vietoje reikia pilnai pakeisti esamą dirvožemį į rūgščią durpę. K. Žėbė pasakojo, kad sodinimui tinka natūralios durpės, taip pat galima rinktis šilauogėms ar rododendrams skirtas durpes.
„Sukuriant optimalias sąlygas hortenzijos ir augs gerai, ir džiugins gausiu žydėjimu“, – pabrėžė landšafto dizainerė.
Laistymas ir tręšimas
Po to, kai augalas jau yra pasodintas, svarbu susipažinti su jo laistymo ir tręšimo niuansais. Pašnekovė atskleidė, kaip nustatyti, kad augalui jau reikalingas laistymas.
Ji pasakojo, kad tai padaryti – visai nesunku. Pakanka tikrinti grunto drėgnumą apčiuopos būdu ir tikrinimo metu bent ~10 cm gylyje turi jaustis švelni drėgmė.
Reikia nepamiršti, kad karštomis dienomis vandens poreikis padidėja. Didesnį vandens trūkumą gali išduoti ir nusvirę hortenzijų žiedynai su lapais.
„Hortenzijas laistome gausiai, tačiau nereikia pamiršti, kad jos nemėgsta užmirkusios žemės“, – paaiškino specialistė.
Prabilus apie tręšimą, K. Žėbė tikino, kad jis – būtinas. Anot jos, be augalo papildomo pamaitinimo negausime tokių žiedynų, kokių trokštama.
Pasak jos, hortenzijas reikėtų negausiai patręšti kas mėnesį laiko ar net dažnesniu intervalu žydėjimo laikotarpiu. Specialistė pasakojo, kad geriausia naudoti trąšas, skirtas didžialapėms hortenzijoms, ar rinktis kompleksines rūgštinančias trąšas.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad vasaros antroje pusėje reikėtų rinktis trąšas, kuriose azoto kiekis neviršija 5, kad augalas spėtų pasiruošti žiemos periodui“, – paminėjo pašnekovė.
Ji pridūrė, kad didžialapes hortenzijas, auginamas vazonuose, reikėtų tręšti dažniau. Anot jos, vazone yra mažiau erdvės, augalas greičiau išnaudoja naudingąsias medžiagas, dėl to atsargas vis reikėtų papildyti.
Taip pat dar vienas niuansas, kurį akcentavo K. Žėbė – siekis išgauti mėlyną hortenzijų spalvą. Ji tikino, kad tam yra dar kitos, specialiai sukurtos trąšos.
„Jeigu norime išgauti mėlynos spalvos žiedus, papildomai tręšiame su specialiomis trąšomis, kurios palaipsniui pakeičia žiedų spalvą į mėlyną“, – sakė ji.
Genėjimas, mulčiavimas ir augalo uždengimas
K. Žėbė taip pat paaiškino, kad dar vienas svarbus niuansas didžialapių hortenzijų auginime – genėjimas. Pasak pašnekovės, netaisyklingai genint, dailių žiedynų neturėsime.
„Didžialapės hortenzijos žydi ant antramečių stiebų šakų. Rudenį nukerpame nužydėjusius žiedynus, o genime pavasarį, iškirpdami nudžiūvusias šakeles, pašalindami menkavertes šakas.
Žinoma, genėjimo metu atsižvelgiame ir į krūmo formą, taip pat palaikome norimą vaizdą, kad krūmas būtų tvarkingas ir gražus“, – pasakojo pašnekovė.
Kitas itin svarbus aspektas besirūpinant didžialapėmis hortenzijomis yra jų paruošimas žiemos sezonui. Pasak pašnekovės, prieš žiemą svarbu hortenzijas papildomai apmulčiuoti, pvz., durpėmis, pušų žievės mulčiu ar netgi pridengti eglišakėmis.
Vis tik pavasarį svarbu nepamiršti atkasti-atidengti mulčiavimo sluoksnio, nes hortenzijos gana anksti pradeda brandinti pumpurus.
„Auginant hortenzijas vazone, žiemos laikotarpiui rekomenduojame vazoną įnešti į šiltesnę patalpą – rūsį ar garažą. Tik svarbu nepamiršti, kad žemė vazone neišdžiūtų, ir palaikyti švelnią drėgmę“, – pridėjo ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!