REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šių metų įsitvirtina nauja formulė mėnesio neapmokestinamojo pajamų dydžio formulė, kuri yra gerokai palankesnė darbuotojams. Visgi darbuotojai patys galės pasirinkti, ar nori naudoti naują formulę, ar pasiliks prie senosios.

Nuo šių metų įsitvirtina nauja formulė mėnesio neapmokestinamojo pajamų dydžio formulė, kuri yra gerokai palankesnė darbuotojams. Visgi darbuotojai patys galės pasirinkti, ar nori naudoti naują formulę, ar pasiliks prie senosios.

REKLAMA

Ekspertė paaiįkino, kad naujoji formulė gali būti netaikoma viršijus nustatytą sumą ir kitais atvejais, darbdaviams siūloma darbuotojus pakonsultuoti.

Įsigaliojo nauja tvarka, kuri gali padidinti algą

Mokymų įmonės „Countline“ lektorė Jurgita Navikienė pranešime žiniasklaidai pasakojo, kad šiemet valdžia sukūrė naują neapmokestinamąją pajamų dydžio formulę.

„Panagrinėkime neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Daugelis yra girdėję šią sąvoką, tačiau kokią šis dydis daro įtaką darbuotojui išmokėtinam darbo užmokesčiui žino ne kiekvienas. 2022 metais valdžia mums visiems įteikė „dovaną“ – sukūrė dar vieną, darbuotojui labiau palankią NPD formulę. Vadinasi, šiais metais galima rinktis iš dviejų NPD formulių, kurios mažiau ar daugiau didina darbuotojui išmokamą algos dydį. Juk NPD tiesiogiai koreliuoja su iš algos išskaitomu gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), o valstybinio socialinio draudimo įmokoms („Sodros“ įmokoms) įtakos neturi“, – teigė J. Navikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad norint pritaikyti šią formulę darbuotojas turi kreiptis į darbdavį, tokiu būdu išmokama suma turėtų būti didesnė.

„Prašymą taikyti NPD darbuotojas pats turi pateikti darbdaviui. O gali ir nepateikti. Čia ir prasideda finansinis raštingumas. Pateikus prašymą taikyti mėnesio NPD, darbuotojui „į rankas“ išmokama suma bus didesnė nei to, kuris to nepadarys. Pailiustruosiu tai pavyzdžiu, pasitelkdama naująją – darbuotojui palankesnę NPD formulę, ir palyginsiu su antrąja NPD formule, kuri taip pat gali būti taikoma“, – komentavo J. Navikienė.

REKLAMA

Abi formulės yra tokios:

Naujoji: Mėnesio NPD = 460 – 0,26 × (gyventojo mėnesio pajamos iš darbo santykių – 730 Eur (2022 m. sausio 1 d. galiojančios MMA 1 dydis);

Senoji, taikyta iki šių metų: Mėnesio NPD = 400 – 0,18 × (gyventojo mėnesio pajamos iš darbo santykių – 642 Eur).

Tarkime, darbuotojo mėnesio alga yra 1000 eurų. Taigi, jam išmokėtinas darbo užmokestis skaičiuojamas taip:

1) Pritaikius naująją formulę: 1000 eurų – 122,04 eurų GPM – 195 eurai „Sodros įmokos“ = 682,96 eurų „į rankas“.

2) Pagal antrąją, „senąją“ formulę: 1000 eurų – 132,89 eurų GPM – 195 eurai „Sodros įmokos“ = 672,11 eurų „į rankas“.

REKLAMA
REKLAMA

3) Visai netaikant NPD: 1000 eurų – 200 eurų GPM – 195 eurai „Sodros įmokos“ = 605 eurai „į rankas“.

Ji pasakojo, kad skirtumas yra aiškiai matomas ir yra naudingesnis darbuotojams, tačiau ši formulė gali būti pritaikoma ne visais atvejais.

„Taigi, skirtumai akivaizdūs ir skaičiai kalba patys už save. Be abejonės, naujoji NPD formulė yra naudingesnė darbuotojui, nes GPM išskaičiuojama mažiau. Tačiau ji gali būti taikoma tik tuo atveju, kai visos darbuotojui su darbo santykiais priskaitytos sumos per mėnesį neviršija 1678 eurų. Priešingu atveju – turi būti taikoma „senoji“ formulė“, – kalbėjo lektorė.

Metinis NPD ir čia slypintys „pavojai“

J. Navikienė pastebėjo, kad darbuotojui pateikus perskaičiuoti metinį gyventojų pajamų mokestį bus paskaičiuota biudžeto ir mokėtina GPM suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gavus kiekvieno mėnesio algą, darbuotojui teks dar perskaičiuoti metinį GPM. Ir NPD formulė bus vėl pritaikoma už metus. Tuo pasirūpina Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) – kiekvienam Lietuvos mokesčių mokėtojui parengdama preliminarią pajamų mokesčio deklaraciją. Tada ir prasidės „linksmieji kalneliai“ – kam apsiskaičiuos grąžintina iš valstybės biudžeto GPM suma, o kam – ir mokėtina“, – kalbėjo J. Navikienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad naujoji formulė įsitvirtins šiemet, tačiau galios ne visais atvejais – mėnesio darbo užmokesčiui viršijus nustatytą sumą, ji nebus taikoma.

„Būtent už 2022 metus mokėtina GPM suma gali susidaryti ir dėl naujosios, labiau palankios formulės taikymo. Tačiau labai svarbu žinoti, kad metų eigoje, pasikeitus darbo užmokesčio dydžiui, tam tikrais mėnesiais net ir nebebus taikoma naujoji formulė, jeigu mėnesio darbo užmokesčio priskaitymai viršys 1678 eurų sumą“, – teigė J. Navikienė.

REKLAMA

Ji kalbėjo, kad senoji formulė gali būti taikoma ir dėl nereguliarių priedų ar premijų, perskaičiavus metinį GPM gali tekti grąžinti dalį sumos.

„Tada bus pritaikyta senoji formulė. Ir taip gali atsitikti dėl premijų, priedų ar kitų nereguliarių ar ilgesnio laikotarpio priskaitymų. Tačiau už metus bus susumuotas darbo užmokestis ir tuomet nustatoma – ar apskritai galėjo būti taikoma naujoji NPD formulė. Jeigu metinė darbo užmokesčio suma bus didesnė nei 20136 eurų suma (1678 eurai x 12 mėnesių), tuomet naujoji formulė jau nebegali būti pritaikyta – bus perskaičiuotas metinis GPM pagal senąją NPD formulę ir tokiam gyventojui teks grąžinti dalį jam per daug išmokėtos atlyginimo sumos į valstybės biudžetą“, – pabrėžė lektorė.

REKLAMA

Ji užsiminė, kad mėnesio neapmokestinamasis pajamų dydis gali būti mažesnis dėl daugelio priežasčių, viena iš jų – gaunamos ligos išmokos.

„Pati VMI paaiškina, jog: „Metinis NPD gali sumažėti dėl iš dviejų ar kelių darbdavių gauto darbo užmokesčio, autorinių atlyginimų, tantjemų, pajamų iš įregistruotos individualios veiklos, dividendų, nuomos ir kitokių apmokestinamųjų pajamų gavimo, dėl kintamo darbo užmokesčio, gautų premijų. Metinis NPD sumažėja ir dėl gautų ligos išmokų, nes darbdavys mėnesio NPD pritaiko, atsižvelgęs į jo paties išmokamą mėnesio darbo užmokesčio ir ligos išmokos už pirmąsias dvi ligos dienas sumą, neįskaičiuodamas Sodros mokamų ligos išmokų“, – komentavo J. Navikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbuotojai turėtų apsispręsti

J. Navikienė komentavo, kad dėl naujosios formulės apsispręsti turi pats darbuotojas – pasirinkus senąją formulę, galima susigrąžinti GPM įmoką net už trejus metus.

„Taigi, kiekvienas darbuotojas turėtų pasvarstyti: ar naudinga, kad jam būtų taikoma naujoji formulė, jeigu turi ir kitų pajamų – iš kitų darboviečių, vykdo individualią veiklą, gauna ne tik su darbo santykiais susijusių apmokestinamųjų pajamų. Tokiu atveju, darbdaviui galima pateikti prašymą taikyti senąją NPD formulę arba NPD netaikyti visai, o metams pasibaigus ir perskaičiavus metinį NPD, GPM permoką galima susigrąžinti. Tą padaryti galima net už trejus metus“, – pasakojo J. Navikienė.

REKLAMA

Ji taip pat pasiūlė darbdaviams komunikuoti su darbuotojais, nes jie dažnai turi pretenzijų buhalteriams ir dėl to kyla sunkumų.

„Patarimas darbdaviams: pasikalbėkite su kiekvienu darbuotoju individualiai ir nuspręskite, kaip būtų palankiausiai pasielgti. Mat darbuotojai, kai jiems tenka nors mažiausią sumą sumokėti VMI, visada turi pretenzijų buhalteriams, nors dėl progresinio NPD taikymo principo pastarieji nekalti. Nors 2022 metų pajamų mokesčio deklaracija bus teikiama tik 2023 metais, tačiau darbuotojų sprendimas turi būti jau šiandien. Čia ir prasideda finansinis raštingumas“, – teigė J. Navikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų