REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
2002 m. Seimo palaimintoje Nacionalinėje energetikos strategijoje, kuri tapo pagrindu Lietuvai įsipareigojant iki 2010 m. sustabdyti Ignalinos atominę elektrinę (IAE), teigta, kad elektros kilovatvalandė brangs vos 3 ct, o IAE sėkmingai pakeis dujomis ir kitų organiniu kuru kūrenamos šiluminės elektrinės.
Nepraėjus nė penkeriems metams, prognozės keičiasi iš esmės – elektros gamyba brangtų dvigubai – nuo 8,44 iki 16 ct/kWh, elektros tiekimo patikimumas iš esmės sumažėtų, Lietuvai ir visam regionui trūks elektros energijos, o gamtinių dujų poreikis taip pat padvigubės. Šiuo metu Seime svarstomame atnaujintame strategijos projekte konstatuojama, kad IAE uždarymas nespėjus įrengti būtinų konkurencingų elektros generavimo šaltinių gali tapti „nepakeliama našta vartotojams ir šalies ekonomikai“.
Valdininkai ir politikai pripažįsta, kad šios strategijos rengėjai nenumatė vieno iš svarbiausių dalykų – galimo organinio kuro brangimo.
„Tie, kurie taip prognozavo, galėtų ateiti ir atvirai pasakyti, kodėl jie taip prirašė. Matyt, neįvertino, kad žaliavos gali taip brangti“, – svarstė Birutė Vėsaitė, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė.
„Kaip atrodytų energetikos sektorius nuo 2010 m., jei būtų sustabdyta IAE, – visiškai nežinia. Pirmiausia nėra aišku, ar mes sugebėsime gauti pakankamai dujų, antra vertus, kyla labai daug abejonių, ar toks kelias yra teisingas – juk tada Lietuvos energetika visiškai priklausytų nuo dujų, kurios perkamos tik iš Rusijos“, – dienraščiui sakė Deividas Matulionis, Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos departamento direktorius.
Neturėdama dujotakių vamzdynų su ES šalimis, Lietuva visas reikalingas dujas perka iš Rusijos valstybinės dujų monopolininkės „Gazprom“. Tačiau vis gausėja signalų, kad didžiausiais pasaulyje dujų ištekliais besididžiuojanti Rusija ateityje nebeįstengs patenkinti augančios jų paklausos.
„Jau pernai Rusija negalėjo užtikrinti dujų tiekimo kai kurioms Vakarų Europos šalims ir vartotojams Rusijoje. Rusija turi 47 trilijonus m3 gamtinių dujų atsargas ir tai didžiausios atsargos pasaulyje. Vis dėlto skaičiai rodo, kad Rusijoje jau dabar juntamas dujų deficitas, ir ši problema tik didės, nes esamus dujų telkinius Rusija baigia eikvoti ir 2010 m. dujų trūkumas gali siekti 126 mlrd. m3“, – teigė britų teisininkas Alanas Riley.
Jis priminė, kad Rusija vengia užsienio investicijų į dujų gavybą, o naujiems perspektyviems telkiniams, tokiems kaip Štokmano telkinys Arkties vandenyne, įsisavinti reikalingos milžiniškos investicijos, kurios gali ir neatsipirkti.
Specialistai tvirtina, kad uždarius IAE, Lietuva turės sunkumų ir apsirūpindama importine elektra. Padėtį kiek pagerintų nebent elektros linijų į Lenkiją bei Švediją nutiesimas, tačiau energijos deficito problemos tai neišspręstų – elektros trūks ir aplinkinėse šalyse, rašo „Verslo žinios“.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų