REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadangi gyvenimas dažnai lyginamas su kelione, tai gyvenimo žemėlapis padeda susiplanuoti savo gyvenimą taip, tarsi būtumėte susiruošęs kelionei. Tokia schema padeda fiksuoti, kur jau buvote, kur norite nuvykti, kokios kliūtys jūsų laukia ir kur norite sugrįžti ne vieną kartą, rašo psychologytoday.com.

Kadangi gyvenimas dažnai lyginamas su kelione, tai gyvenimo žemėlapis padeda susiplanuoti savo gyvenimą taip, tarsi būtumėte susiruošęs kelionei. Tokia schema padeda fiksuoti, kur jau buvote, kur norite nuvykti, kokios kliūtys jūsų laukia ir kur norite sugrįžti ne vieną kartą, rašo psychologytoday.com.

REKLAMA

Mūsų gyvenimo kelionės gali būti tiek išorinės, tiek vidinės. Išoriniai įvykiai arba subendrinti gyvenimo pokyčiai bus būdingi mums visiems, kurie turi panašią gyvenimo patirtį. Mūsų vidinė kelionė yra kur kas asmeniškesnė. Gyvenimo planas yra tinkamas būdas sudėlioti savo patirtis ir pokyčius.

Gyvenimas yra pokyčiai, todėl mes visi daug kartų keisimės bei išgyvensime įvairius pereinamuosius laikotarpius. Niekas nestovi vietoje, įskaitant ir mus. Labai daug veiksnių turi mums įtakos: tam, kas mes esame ir kuo tapsime. Suvokdami tai ar ne, mes einame per skirtingus laikotarpius, o tai socialiai ir emocionaliai jungia mus su kitais žmonėmis, esančiais toje pačioje gyvenimo fazėje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nepaisant įprastų pokyčių, visada bus tokių iššūkių, kurių mes nesitikime, kuriems nesiruošiame ir kurių nenorime. Kaip galime susitvarkyti su tokiais sunkiais ir probloškiančiais iššūkiais bei pokyčiais?

REKLAMA

Vienas iš būdų yra pasiruošti bet kam, ką gyvenimas meta į tave. Kaip tai padaryti? Na, patirtis yra puiki mokytoja. Kai kas nors jūsų gyvenime nutinka, tai jau nebėra nežinomybė. Kažko iš to išmokstate. Daug lengviau, kai jau turite įrankius, padedančius atlaikyti pokyčius ir virsmus, nes tuomet jie jūsų nebestebina ir žinote, ką daryti.

Štai yra septyni būtini žingsniai, kurie padės geriau priimti per bet kokius pokyčius ar virsmus, su kuriais susidursite per savo gyvenimą.

Turėkite realius lūkesčius. Prieš puldamas į naujus pokyčius, kaip galima geriau suplanuokite savo kelionę, bet kartu žinokite, kad ne visada viskas klostosi taip, kaip tikėjotės. Supraskite, kad viskas gali vykti sklandžiai, bet gali būti vėlavimų, nuklydimų ir kliūčių jūsų kelyje. Planuokite realistiškai. Viskas gali vykti greitai, bet gali būti vėlavimų, staigių pauzių, nukrypimo nuo maršruto prieš pasiekiant savo tikslą.

REKLAMA
REKLAMA

Pergalvokite, ką sužinojote apie pokyčius. Kiekvienas naujas gyvenimo etapas veikiausiai jus ko nors išmokė. Štai šie į vieną krepšelį surinkti gyvenimo įvykiai ir jūsų atsakas į juos padeda jums orientuotis, kad ir kas nutiktų judant jums į priekį. Tai, ką išmokote, padės jums ateityje priimti geriausius sprendimus.

Žinoma, prie išimčių priskiriami įvykiai, dėl kurių jums gresia neišvengiamas pavojus, pavyzdžiui, mirtina liga, netikėta asmeninė krizė ar stichinė nelaimė, kai neturite kito pasirinkimo, kaip tik imtis neatidėliotinų veiksmų. Tokiais atvejais, kai padarote visus būtinus veiksmus ir viskas galiausiai nurimsta, galite mintimis sugrįžti atgalios ir pagalvoti apie permainas bei ką toliau daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukurkite gyvenimo tvarkaraštį. Toks tvarkaraštis turėtų atspindėti svarbiausius gyvenimo įvykius. Kokius įvykius inicijavote patys? Kitaip tariant, kokie vidiniai dalykai privertė jus imtis pokyčių? Kokie įvykiai nutiko dėl gyvenimo aplinkybių? Kitaip tariant, kokie įvykiai jums nutiko ne dėl jūsų veiksmų. Tai įvykiai, kuriuos jūs mažai kontroliavote. Kur buvo jūsų pergalės? Kokie buvo jūsų pralaimėjimai? Atkreipkite dėmesį į pagrindines emocijas, kurias sukėlė šie pokyčiai. Kaip reagavote į tai, kas jums nutiko?

Ar kiekvieną svarbų savo gyvenimo įvykį vertinate pozityviai – kažką iš to gavote? O gal bijote permainų, nes tikite, kad dalykai, kurie jums nutiko, jus paveikė neigiamai?

REKLAMA

Apibrėžkite savo gyvenimo temas. Tai gerokai daugiau nei chronologinė įvykių seka ar pagrindiniai jūsų gyvenimo faktai. Temos paprastai lengvai atpažįstamos – jos nuolatinės ir pasikartojančios. Iš gerosios pusės, gyvenimo temos padeda apibrėžti, kas esi, įspėti apie savo tikslą ir aistrą. Gilinimasis į tai, kaip tvarkote gyvenimą ir kas jums svarbiausia, gali padėti įgyti daugiau asmeninės kontrolės, kad galėtumėte meistriškai nukreipti kursą norima linkme.

Pažinkite savo gyvenimo pamokas. Mes visi jas esame patyrę. Kiekvienas iš mūsų turime savas gyvenimo pamokas. Tai nėra universalu. Mūsų pamokos ateina iš visur – mūsų aplinkos, šeimos, kultūros, religijos, socialinės grupės, švietimo. Tokie įtaką darantys veiksniai mums padeda apibrėžti, kas esame nuo gimimo. Vieniems pasisekė, kad anksti įgijo gyvenimo įgūdžių, tada lengviau rasti kelią per gyvenimą, o kitiems gali būti sunkiau. Tačiau visada yra galimybė bet kuriuo gyvenimo momentu ko nors išmokti ir sulaukti aplinkinių patarimų.

REKLAMA

Kad ir kokį kelią pasirinktumėte, su kuo nuspręstumėte bendrauti, tai neišvengiamai jus labai paveiks. Atidus dėmesys tam, kaip reaguojate į gyvenimo įvykius, padės geriau suvokti jūsų laukiančias gyvenimo pamokas.

Eikite toliau, negu jūsų ribojantys įsitikinimai. Ar tikrai žinote, kuo tikite? Dažnai manome, kad žinome, kas, mūsų manymu, yra tiesa, tačiau dažnai taip nėra. Tai, kas, mūsų manymu, yra tiesa, dažnai būna paveikta kitų nuomonių ir tų, kuriais mes žavimės ar kuriais pasitikime. Kad ir kaip jie mums rūpėtų, jie ne visada žino, kas mums naudingiausia. Ir taip pat dažnai mūsų veiksmai, mūsų pasirinkimai ir sprendimai yra paremti idėjomis ir įsitikinimais, kurie mums nepadeda, jei išvis kada nors padėjo. Taigi, judėjimas toliau savo stabdančių įsitikinimų gali būti pagrindas permainoms judėti į priekį. Siekite įsitikinimų, kurie sustiprina jūsų pasitikėjimą ir palaiko jūsų pastangas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priimkite nežinomybę. Yra tiek daug, ko mes gyvenime nežinome. Planuodami tiek, kiek reikia siekiant užtikrinti trokštamą rezultatą, sulauksime meto, kai visas planavimas neduos norimo rezultato. Kas žino kodėl? Bet taip nutinka. Galvokite apie savo nežinomybę kaip draugą gyvenime. Kai priimi tai, ko negali kontroliuoti, ko negali padaryti, tampa daug lengviau priimti tai, kas ateina, ir padaryti tai naudinga tau pačiam.

R. Rilkė yra puikiai pasakęs: „Būkite kantrūs tam, kas neišspręsta jūsų širdyje, ir pabandykite pamilti klausimus, pavyzdžiui, užrakintus kambarius ir knygas, kurios dabar parašytos labai svetima kalba. Neieškokite atsakymų, kurių nėra, nes negalėsite jų išgyventi. Ir esmė ta, kad reikia gyventi viską. Gyvenk dabar. Galbūt tada pamažu, to nepastebėdami, nugyvensite kažkokią tolimą dieną iki atsakymo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų