REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Arūnas Strumila (tv3.lt fotomontažas)

Atpažinti apendicitą, gydytojų nuomone, gana sudėtinga. Paprastai negalavimų simptomai nėra lengvai suprantami, o gydytojai tik po keletos valandų gali nustatyti pilvo skausmo priežastį.

9

Atpažinti apendicitą, gydytojų nuomone, gana sudėtinga. Paprastai negalavimų simptomai nėra lengvai suprantami, o gydytojai tik po keletos valandų gali nustatyti pilvo skausmo priežastį.

REKLAMA

Vaikų chirurgas med. dr. Arūnas Strumila jau daugybę metų dirba su įvairiomis vaikų ligomis. Gydytojas pasidalijo savo patirtimi ir patarimais, ką gali byloti prasidėję pilvo skausmai.

 

Pastovus skausmas

Pasak gydytojo, vaikams pasireiškia šie simptomai: „Pilvo skausmas dešinėje klubinėje srityje, pykinimas, vėmimas, retais atvejai gali būti viduriavimas, šie simptomai būdingi mažiems vaikams, kuriems diagnozuojamas apendicitas.“

Taip pat apendicitą galima įtarti dėl prasidėjusio skausmo: „Klasikinis apendicito skausmas yra migruojantis, iš pradžių skundžiamasi viso pilvo skausmu arba aplink bambą, o vėliau visas skausmas pereina į dešinę pusę klubinėje srityje.

REKLAMA
REKLAMA

Šis skausmas dažniausiai būna pastovus, tai nėra priepuoliai ar spazmai. Jei skausmas stiprėja vaikštant, kosėjant, šokinėjant, tai taip pat būdinga apendicitui.“

REKLAMA

„Ligos pradžioje temperatūros dažniausiai nebūna. Temperatūra pakyla po 12 valandų nuo skausmo pradžios. Pradžioje temperatūra būna nedidelė 37,5 C, o vėliau didėja“, – apie požymius kalbėjo gydytojas.

Kas iššaukia?

Apendicito priežastys nėra iki galo aiškios: „ Dažniausiai vaikų apendicito priežastis – užsikemša kirmėlinė ataugos ertmė išmatomis arba svetimkūniais, kitaip tariant – žarnų turiniu.

Kartais kirmėlinės ataugos ertmė užkemšama dėl padidėjusių limfmazgių. Užsikimšus kirmėlinės ataugos ertmei užsidarius, suaktyvėja bakterijos ir nuo to išsivysto apendicitas.“

REKLAMA
REKLAMA

Neretai vis dar susiduriama su nuomone, kad saulėgrąžos gali sukelti apendicitą, tačiau gydytojas tvirtai neigia šį mitą: „Niekur nesu skaitęs ir operuojant nesu matęs, kad saulėgrąžos sukeltų apendicitą. Literatūroje galima rasti aprašytų atvejų, kai vaisių sėklos sukelia kirmėlinės ataugos uždegimą, tačiau jie yra labai labai reti.“

Geriausias sprendimas – operacija, tačiau dabar vis literatūroje atsiranda klinikinių tyrimų ir neoperacinių gydymo būdų: „Neoperacinis būdas yra gydymas antibiotikais. Šį gydymą galima skirti tik tada, kai echoskopijos metu nesimato užkimštos kirmėlinės ataugos ir apendicitas nėra trūkęs, nes kitu atveju retai toks gydymas būna sėkmingas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo, remiantis atliktomis studijomis 80 procentų atvejų, kai kirmėlinė atauga nėra užkimšta ir nėra peritonito, galima išgydyti antibiotikais, tačiau remiantis studijomis iki 20-25 procentų atvejų apendicitas atsinaujina ir baigiasi operacija.

Pacientai atvyksta po kelių parų

„Mažesniems nei 5 metų vaikams apendicitas trūksta per 24 valandas, vyresniems vaikams 24-72 valandas. Kartais gali trūkti ir greičiau, geriausia tėvams su vaiku atvykti po 10-12 valandų nuo skausmų pradžios. Kai atvykstama labai anksti, tik pradėjus skaudėti, gydytojai negali lengvai diagnozuoti priežasties“, – perspėja A. Strumila.

Didžiausia problema, kai pacientai atvyksta po kelių parų: „Trūksta apendicitas, prasideda pilvaplėvės uždegimas, tada prasideda karščiavimas, labai stiprūs pilvo skausmai, pūliai įsiveržia į pilvo ertmę ir tuo metu labai pablogėja paciento būklė.“

REKLAMA

Viena dažniausių ekstrinių operacijų yra apendicito šalinimas: „Santariškėse išoperuojama 300-350 atvejų per metus. Viskas priklauso nuo amžiaus, didėjant amžiui didėja ir tikimybė apendicitui atsirasti. Vaikams iki 5 metų apendicitas atsiranda labai retai, naujagimiams nutinka pavieniais atvejais.“

Šiandien būdų apsisaugoti nuo apendicito nėra, kuo vyresnis vaikas, tuo dažniau pasireiškia apendicito atvejai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų