REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies gydymo įstaigų medikai pavargo bylinėtis su jų paslaugomis nepatenkintais pacientais. Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) siūlo keisti dabar egzistuojantį, jos manymu, neefektyvų žalos sveikatai atlyginimo modelį.

REKLAMA
REKLAMA

LGS pasisako už žalos atlyginimo be kaltės principą, jis medikams ir pacientams leistų aplenkti teismus ir taikiai išspręsti ginčą.

REKLAMA

„Siūlome įsteigti žalos atlyginimo fondą, sudaryti žalų, už kurias bus atlyginta iš šio fondo, sąrašą, nustatyti atlyginamos žalos dydį kiekvienos žalos atveju, sudaryti komisiją, kuri kiekvienu atveju spręstų, ar pacientui buvo padaryta žala“, – „Sekundei“ teigė LGS vadovas Liutauras Labanauskas.

Pasak jo, įgyvendinus žalos atlyginimo be kaltės modelį, nebebūtų tokios didelės priešpriešos tarp gydytojo ir paciento, kokia yra dabar. Gydytojams nebebūtų priežasčių slėpti nesėkmes, nebereikėtų eikvoti laiko gynybai, atvirkščiai – jie padėtų pacientui surinkti reikiamus dokumentus komisijai.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaroji, nagrinėdama paciento prašymą, gilintųsi ne į mediko kaltės įrodymą, o į tai, ar žala padaryta, ir jos įvertinimo dydį.

L.Labanausko teigimu, įmokos į fondą galėtų plaukti iš įvairių šaltinių – gydymo įstaigų, valstybės, ligonių kasų ir kt.

„Įmanomi įvairūs variantai. Reikia tik rasti mums tinkamiausią“, – aiškino jis.

LGS teigia dviračio neišradinėjanti. Anot L.Labanausko, žalos be kaltės atlyginimo modelis sėkmingai veikia Skandinavijos šalyse, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitur.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak L.Labanausko, Seimas dar prieš kelerius metus yra pritaręs, kad dabartinis žalos atlyginimo mechanizmas netobulas ir reikia jį keisti. Tačiau tuo viskas ir baigėsi. LGS nori išjudinti valdžią priimti konkrečius sprendimus.

Respublikinės Panevėžio ligoninės lokalaus audito vadovas gydytojas Algirdas Žemaitaitis sako, kad ligoninė per metus turi keletą bylų teismuose dėl žalos pacientams atlyginimo. Paprastai tokios bylos tęsiasi ne vienerius metus ir iš medikų atima daug laiko. Užuot dirbę savo darbą, jie mina teismų slenkstį.

REKLAMA

„Mes, gydytojai, ne šventieji, kad visiškai neklystume. Bet tiesiai sakau, kad pacientų noras pasipelnyti labai didelis. Kai kurie ieško bet kokios priežasties, kad tik išsireikalautų iš gydymo įstaigos pinigų. Arba užsiprašo po 300–500 tūkstančių litų žalos atlyginimo, ir tai – ne mirties atveju“, – kalbėjo jis.

Ligoninė yra apdraudusi gydytojus civilinės atsakomybės draudimu. A.Žemaitaitis neslėpė, kad yra atvejų, kai įstaiga su pacientu susitaria gražiuoju dėl žalos atlyginimo.

Lokalaus audito vadovas pritaria LGS, kad įvedus žalos atlyginimo be kaltės modelį gydytojai galėtų lengviau atsikvėpti, nebebūtų tokios įtampos, kaip dabar.

Kita vertus, šiuo atveju padaugėtų ligonių, gaunančių kompensacijas.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų