• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Gruzijoje baigėsi, televizijoje beveik nebegirdėti gruzinofobiškų pareiškimų, tačiau Maskvoje gyvenantys gruzinai nesijaučia saugūs.  Rusijoje juos vis dar pasitinka priešiški žvilgsniai, rašo "Respublika".

REKLAMA
REKLAMA

Slepia savo tapatybę

„Kas domina, prašom, viskas po dešimt rublių, - kviečia prie savo prekystalio tamsaus gymio vyriškis, Čerkizovo turguje prekiaujantis įvairiausiais menkniekiais. - Aš armėnas, čia jau daug metų prekiauju“.  Net neprašomas skuba pristatyti, tačiau sužinojęs, kad esu iš Lietuvos, nedelsiant pradeda koneveikti rusus.

REKLAMA

Jo ilgoje tiradoje nemažai keiksmažodžių teko ir Rusijos premjerui Vladimirui Putinui, ir šalies vadovui Dmitrijui Medvedevui, galiausiai Samvelu prisistatęs prekeivis liepė išsirinkti bent kokią prekę už 10 rublių, paliko savo telefono numerį ir pakvietė kada nors atvykti į svečius į... Gruziją.

„O ką, galvoji, kiekvienam galiu pasakyti, kas esu? - teisinosi vyras. - Žmonės gi žinai kokie, sužinos, kad gruzinas, per televizorių propagandos prisiklausę nieko nepirks, dar pakvies „omoną“, ką nors pripasakos“.

REKLAMA
REKLAMA

Reabilitavo dalį kaukaziečių

Gruzinų padėtis Rusijoje pablogėjo jau anksčiau - prieš porą metų, kai buvo uždaryti gruzinų verslininkams priklausę kazino ir nutrauktas mineralinio vandens „Boržomi“ eksportas iš Gruzijos. Tuometinė poros metų senumo propagandinė kampanija buvo nukreipta ne tiek prieš gruzinus, kiek prieš visus kaukaziečius. Jiems buvo draudžiama užsiimti netgi tradiciniu verslu - prekyba turguje. Tad nemažai kaukaziečių suskubo vietoj savęs už prekystalio pastatyti „baltaodžius“, slavų išvaizdos žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandieninė padėtis skiriasi nuo tuometinės. Maskvoje vis dar gausi gruzinų diaspora, tad kam dar labiau gadinti santykius. D.Medvedevas tai supranta ir palaiko tam tikrą įtampą, tuo pat metu neleisdamas, kad ji taptų nekontroliuojama, mano vienas iš visuomeninės organizacijos „Memorial“ Maskvos skyriaus darbuotojų.

„Dabar dalis Kaukazo respublikų gyventojų tapo „draugais“. Viena vertus, gruzinai priešai, kita vertus - tas pats gruzinas visiškai nesunkiai gali prisistatyti azerbaidžaniečiu, armėnu ar netgi abchazu, ir pasakyti, kas yra kas, jau nebegalės nei praeivis, nei tuo labiau paprastas milicininkas“, - teigė prašęs neminėti jo vardo „Memorial“ atstovas.

REKLAMA

Įstatymas, draudžiantis prekiauti, tarytum nebegalioja. Tad turguose vėl gausėja kaukaziečių ir turgus vėl tampa tradicinis, šurmuliuojantis, kur tave kiekvienas tampo už skvernų ir kviečia pirkti. O atskirti, pavyzdžiui, gruziną nuo abchazo galima tik pagal prekių asortimentą.  „Suluguni“ sūris, kepti kaštonai, įvairūs padažai maistui pagardinti - už prekystalio gruzinas. Mandarinai, apelsinai, pomidorai - abchazas.

Dangstė savo problemas

Šitoks gruzinų „maskavimasis“ yra labiau instinktyvus, siekiant apsaugoti save nuo galimų provokacijų ateityje, nei racionalus poelgis, mano visuomeninės organizacijos „Memorial“ Nazranės skyriaus vadovas Timūras Akijevas.

REKLAMA

„Karas baigėsi ir Rusija vėl nugrimzdo į savo problemų liūną. Tomis dienomis, kol buvo kariaujama Gruzijoje, visiškai nutilo pogrindžio kova Ingušijoje, kitose nepriklausomybės siekiančiose Kaukazo respublikose.  Dabar vėl viskas atsinaujino“, - pasakojo „Memorial“ atstovas.

Pasak T.Akijevo, vien Ingušijoje kasdien nukaunami du trys milicininkai, tačiau per karo Gruzijoje laikotarpį nebuvo nužudytas nė vienas oficialių Rusijos valdžios struktūrų atstovas. Šiuo metu situacija atsinaujino.

„Rusija siekdama susilpninti Gruziją drauge pasiekė ir kai kurių kitų tikslų - laikinai stabilizavo padėtį savo valdomame Kaukazo regione.  Tačiau dabar vėl tas pats. Šaudo kas dieną. O Maskvoje galioja kitos taisyklės, paprasti gruzinai iš tikrųjų niekam neįdomūs, valdžiai daug svarbiau kontroliuoti inteligentiją“, - dėstė T.Akijevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Televizija keičia kryptį

Paskutinis skandalas, kai žymus gruzinų kultūros veikėjas Vachtangas Kikabidzė atsisakė iš D.Medvedevo rankų priimti draugystės medalį, nurimo. Televizija, spalio 10 d. išvedus Rusijos karinius dalinius iš „buferine zona“ pavadintų gruziniškų gyvenviečių, Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį mini vis rečiau. Nors, kaip teigė „Memorial“ atstovas, Gruzija lieka priešu.

Dabar kaip ir tarybiniais laikais vis aiškiau matomas Kremliaus nurodymas palaikyti „gerus santykius su draugiška gruzinų tauta, nekalta dėl to, kad valdo toks prezidentas“. Ir kaip įprasta toks per naujienas nuskambėjęs „nurodymas“ tapo visuotine prievole.

REKLAMA

„Tautų draugystė“ įpareigoja. Didžiojoje Kremliaus koncertų salėje buvo surengtas vienos gruzinų dainininkės koncertas, kuriame, kaip pranešama, „žmonės nuoširdžiai dėkojo ir rodė savo begalinę meilę gruzinų menui“. O štai artimiausiu metu vieno Maskvos mikrorajono kavinėje bus surengtas gruzinų dainininko Soso Pavliašvilio pasirodymas.

Andrius Lavišius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų