• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruzija pateikė Rusijai pasiūlymą, pagal kurį šios šalys faktiškai padalytų Gruzijos separatistinį Abchazijos regioną į įtakos zonas - didelę Rusijos ir nedidelę Gruzijos, formaliai atkuriant Gruzijos suverenitetą visoje nepripažintoje respublikoje.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, kaip penktadienį rašo įtakingas Rusijos verslo laikraštis "Kommersant", viena paketo, kaip sureguliuoti Gruzijos ir Abchazijos konfliktą, priemonių būtų Tbilisio įsipareigojimas atsisakyti savo tikslų dėl stojimo į NATO.

REKLAMA

Šis pranešimas grindžiamas Rusijos užsienio reikalų ministerijos ir Gruzijos vadovybės pareigūnų, kurių pavardės nenurodomos, informacija. Jis pasirodė po ketvirtadienį Maskvoje įvykusių Abchazijos separatistų lyderio Sergejaus Bagapšo derybų.

Skubiai atvykęs į Maskvą S.Bagapšas buvo supažindintas su šiuo planu per susitikimus Kremliuje ir vyriausybės Baltuosiuose rūmuose. Daug valandų trukę svarstymai su pirmaisiais Rusijos valstybės asmenimis rodo, kad Maskva žiūri į Gruzijos planą labai rimtai, mano laikraštis "Kommersant".

REKLAMA
REKLAMA

Laikraščio šaltinių Gruzijos ir Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovybėse duomenimis, Gruzijos planas numato perkelti dabartinę Abchazijos sieną nuo Ingurio upės labiau į šiaurę - prie Kodorio upės.

Tokiu atveju Galio ir Očamčiros rajonai faktiškai patektų į Gruzijos jurisdikciją ir į tą "Gruzijos zoną" galėtų sugrįžti 10-ojo dešimtmečio kovų gruzinų pabėgėliai. Rusijos taikdarius šiame rajone pakeistų mišrus Gruzijos ir Abchazijos policijos kontingentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zoną į šiaurę nuo Kodorio ir toliau kontroliuotų Abchazijos valdžia - Tbilisis nereikalautų, kad pabėgėliai sugrįžtų į šį regioną, nes tam griežtai nepritaria Suchumis. Be to, Gruzija sutiktų, kad Rusijos kariuomenė būtų visoje kitoje Abchazijos teritorijoje.

Gruzijos vadovybė pasiryžusi susitaikyti su tuo, kad Rusijos kapitalas galėtų supirkti aktyvus Abchazijoje, ir netrukdyti Rusijai "įgyvendinti pagalbos Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojams priemones bei atkurti bendradarbiavimą su nepripažintų respublikų valdžia". Be to, Rusijos taikdariai laisvai veiktų Rusijos įtakos zonoje.

REKLAMA

Tačiau drauge Tbilisis prašo Maskvą bent formaliai panaikinti Vladimiro Putino įsakus dėl bendradarbiavimo su separatistais, kuris buvo pasiektas balandžio mėnesį.

Abchazija, pagal planą, gautų plačios autonomijos Gruzijos sudėtyje statusą, bet, kaip pabrėžia laikraštis, iš esmės Abchazijos teritorija į šiaurę nuo Kodorio faktiškai taptų nepriklausoma.

REKLAMA

Toks sandoris, kaip mano leidinys, leistų išsaugoti gerą vardą visoms konflikto pusėms ir turėtų tenkinti visas šalis.

Gruzijos vadovybė paskelbtų, kad Abchazija sugrįžta į Gruzijos sudėtį, o Abchazija, praradusi nedidelės teritorijos kontrolę, faktiškai užsitikrintų sau nepriklausomybę nuo Tbilisio.

Maskva gautų galimybę be kliūčių plėtoti ekonominę veiklą Abchazijoje ir galėtų tikėtis, kad sumažės Gruzijos pastangos įstoti į NATO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak aukšto "Kommersant" šaltinio Gruzijos vadovybėje, pasiūlytas konflikto sprendimas kol kas neturi konkrečios formos, bet turi parodyti Rusijai, kad Tbilisis pasirengęs naujiems žingsniams atkurti savo teritorijos vientisumą.

Iš esmės, dabartinis Gruzijos valdžios siūlymas plėtoja taikaus sureguliavimo planą, kurį gegužę Suchumyje jau svarstė S.Bagapšas ir Gruzijos atstovas prie Jungtinių Tautų Iraklijus Alasanija.

REKLAMA

Dienraščio žiniomis, trečiadienį per Abchazijos prezidento S.Bagapšo ir Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo susitikimą ir buvo svarstomi būtent šie Tbilisio siūlymai.

Tuo tarpu Abchazijos URM vadovas Sergejus Šamba pareiškė laikraščiui, kad Abchazija nemato Tbilisio iniciatyvoje nieko nauja. Jis taip pat pabrėžė, kad Abchazijos "autonomijos statusas Gruzijos sudėtyje niekaip netenkina".

REKLAMA

Įtampa dėl Abchazijos pastaraisiais mėnesiais, Rusijai užmezgus oficialius santykius su separatistais, padidėjo. Iš dalies tai nulėmė Vakarų sprendimas pripažinti Kosovą.

Gruzijos atsisakymas siekti narystės NATO būtų didesnė prezidento Michailo Saakašvilio nuolaida, nes stojimą į Aljansą jis laikė strateginiu tikslu. Šiuo klausimu jį rėmė ir JAV.

Minimas penktadienio pranešimas pasirodė tokiu metu, kai Europos Sąjungos (ES) lyderiai per susitikimą Sibire su D.Medvedevu turėtų aptarti Gruzijos klausimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų