REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdos miesto savivaldybei galvos skausmu tapo klausimas, kaip po koronaviruso protrūkio „Klaipėdos hospise“ pasirūpinti ligonių slauga bei kur izoliuoti neužsikrėtusius ligonius. Uostamiesčio ir aplinkinių rajonų ligoninių vadovai teigia, kad jų personalas bijo kontakto su ligoniais, be to, nepavyksta rasti vietos neinfekuotiems hospiso ligoniams. Taip pat „Klaipėdos hospisas“ akcentuoja personalo ir medikų pamainos trūkumą bei kelia klausimus dėl darbuotojų saugumo.

Klaipėdos miesto savivaldybei galvos skausmu tapo klausimas, kaip po koronaviruso protrūkio „Klaipėdos hospise“ pasirūpinti ligonių slauga bei kur izoliuoti neužsikrėtusius ligonius. Uostamiesčio ir aplinkinių rajonų ligoninių vadovai teigia, kad jų personalas bijo kontakto su ligoniais, be to, nepavyksta rasti vietos neinfekuotiems hospiso ligoniams. Taip pat „Klaipėdos hospisas“ akcentuoja personalo ir medikų pamainos trūkumą bei kelia klausimus dėl darbuotojų saugumo.

REKLAMA

Šeštadienį paskelbta apie koronaviruso protrūkį privačiuose globos namuose „Klaipėdos hospisas“ – čia užsikrėtė 40 žmonių, iš jų 30 globotinių ir 10 darbuotojų. Iš viso įstaigoje guli 38 globotiniai. Pirmadienį pranešta, kad infekcija nustatyta dar trims įstaigos globotiniams.

Vienas COVID-19 sergančių globotinių šeštadienio vakarą mirė. Penki hospiso ligoniai nėra užsikrėtę, svarstoma, kur izoliuoti keturis iš jų, nes vienas izoliavosi namuose. Tarp svarstomų variantų – ligonių iškėlimas į ligonines Kretingoje, Gargžduose ir Palangoje. Specialistai nerimauja, kad užsikrėsti galėjo visi hospiso globotiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija stabili

Kaip informavo nuotoliniame Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje pirmadienį sudalyvavusi „Klaipėdos hospiso“ vadovė bei bendrasavininkė Rasa Dagienė, situacija hospise yra stabili, pavyko rasti asmenų, kurie sutinka šiuo metu dirbti.

REKLAMA

„Šiandien pas mus būklė pacientų tikrai yra stabili. Niekas nekarščiuoja, dūstančių tikrai nėra. Šiai akimirkai turime viską stabiliai ir ramiai. Radome vieną slaugytoją, kuri sutinka, ateina dirbti, turime padėjėją“, – posėdyje kalbėjo  R. Dagienė.

Ji taip pat patikino, kad visam hospiso personalui atlikti Covid-19 testai, nė vienas darbuotojas nėra užsikrėtęs.

Iš viso hospiso personale šiuo metu kartu su savanoriais turėtų dirbti devyni žmonės. Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga teigė radęs dar keturias slaugytojas, kurios sutiktų dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

„Vakar suradau penkias slaugytojas, po pietų išsiunčiau visus kontaktus Rasai. Jų pagrindinis klausimas buvo atlyginimas, kadangi atsakomybė yra didžiulė. Viena, kiek žinau, atsisakė“, – posėdyje sakė J. Sąlyga.

Ligoninių personalas bijo pacientų

Klaipėdos universitetinės vadovas profesorius Vinsas Janušonis bendravo su regioninių sveikatos priežiūros įstaigų vadovais, teiraudamasis, ar hospiso ligonius būtų galima iškelti iš Klaipėdos į aplinkinių vietų ligonines.

„Perkalbėjome su regionų sveikatos priežiūros įstaigų vadovais visais. Nesiseka visiškai ten su personalu, kadangi personalo amžius ten svyruoja netoli 70 metų. Ten atsisakinėja dirbti, bijo, tuoj pat išeina iš darbo. Todėl su personalu ten turbūt nieko nesigaus“, – posėdyje sakė V. Janušonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, koks tokiu atveju numatomas planas B, V. Janušonis sakė tam numatęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės korpusą bei Šilutės ligoninės korpusas.

„Tačiau kalbėjau su Šilute kelis kartus, jie kategoriškai atsisako, kol nebus išnaudota Respublikinė ligoninė pagal planą, ką nors daryti. Ir savivaldybė informavo, kad atsisako, ir darbuotojai atsisako“, – kalbėjo V. Janušonis.

Jo teigimu, pacientų į regionus perkelti nelabai pavyktų, taip pat, pasak mediko, šį židinį reikėtų „lokalizuoti ten, kur jis yra, jį kiloti nėra gerai, tiksliau, visiškai negerai“. 

Savo ruožtu Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus sakė, kad ligoninėje atsirastų gydytojų, kurie galėtų konsultuoti kolegas gydymo klausimais nuotoliniu būdu, bet neatsiranda medikų, norinčių dirbti su hospiso ligoniais.

REKLAMA

„Darbuotojai lyg ir norėtų padėti, yra keletas klausimų, į kuriuos jie norėtų atsakymų. <...> Šiandieną neturime iš, kas liečia slaugos personalą, nė vieno, kuris galėtų ar sutiktų. Atsirastų gydytojų, kurie galėtų konsultuoti kolegas. Moralinė parama gana didelė, bet fizinės paramos, deja, pasidžiaugti neturiu kuo“, – sakė D. Steponkus.

Klausimas dėl saviizoliacijos

Net ir surinkus nedidelę medicinos personalo komandą, hospisui kyla klausimas, kaip jie turėtų saviizoliuotis ir kas juos galėtų pakeisti. 

„Kaip tie žmonės, kurie nauja brigada ateis, atidirbs vieną parą, kaip jie grįš atgal dirbti be saviizoliacijos?“, – teiravosi hospiso vadovė.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas teigė, kad problema nekils, jei darbuotojai dirbs tik vienoje darbo vietoje.

„Jie nebus kontakte buvę su jūsų dirbusiais darbuotojais. Antras dalykas, yra ir ministro sprendimas, ir prašymas, kad darbuotojai dirbtų kiek įmanoma vienoje darbo vietoje, jų nekaitaliotų. Šiuo atveju, jeigu jis naudoja visas [apsaugos] priemones, dirba tik hospise, po tam tikro laiko – tam tikrą laiką atidirba, tam tikrą laiką pailsi – ir vėl eina į darbą“, – kalbėjo R. Grigaliūnas.

Trūksta pamainos

Taip pat posėdyje iškelta problema, kad trūksta pamainos hospise šiuo metu dirbančiam personalui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klausimas, kada jus pirmoji pamaina pakeis ir ar yra jau sudėliota, kas pakeis jus pakeičiančią pamainą?“ – „Klaipėdos hospiso“ vadovės teiravosi Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

„Viena pamaina, kuri mus pakeistų yra, tačiau, kas pakeis tą pamainą, kuri dirbs po mūsų, tikrai nėra šiandien surinkta“, – sakė R. Dagienė.

Ji taip pat prašė sudaryti galimybę, kad naujoms medikų brigadoms vadovautų hospiso personalo darbuotojai, išmanantys situaciją hospiso viduje.

„Taip ir likau nesupratusi. Gerai, mes galime dvi naujas medikų brigadas suformuoti. Deja, negavau iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro leidimo kviesti vyresnįjį brigados, kuris būtų iš mūsų personalo. Tai dabar tikrai nebus užtikrintas. Apie ką mes kalbame“, – sakė R. Dagienė. Tuo metu R. Grigaliūnas patikino, kad NVSC leidimų neduoda, tik gali informuoti, kokiais darbo principais turėtų vadovautis įstaiga.

REKLAMA

„Principai yra išaiškinti, ko reikia laikytis, ko nereikia, kaip darbą organizuoti. Toliau turite jūs spręsti, vadovai esate ir nešate atsakomybę už tą įstaigą, už tuos žmonės, kurie yra. Tikrai turite organizuotis patys“, – kalbėjo R. Grigaliūnas.

„Jūs turite rasti tuos sprendimus, matyt, ne čia gavusi kažkokį palaiminimą, užtikrinimą ar panašia forma išsakytą leidimą. Bet tiesiog turite ieškoti sprendimo. Todėl grįžtu prie savo filosofinio pasakymo – nežinote atsakymo, neužduokite klausimo. O jeigu nežinote atsakymo, tada klausimą užduokite sau ir tikrai, neabejoju, sprendimą surasite“, – pridūrė meras V, Grubliauskas.

Neturi, kur izoliuoti sveikųjų

Sprendžiant klausimą, kur galėtų būti perkelti keturi neinfekuoti hospiso ligoniai, R. Grigaliūnas informavo, kad Kretingos medikai nėra pasiruošę jų priimti.

REKLAMA

„Kretingos globos ir slaugos įstaiga <...> nėra pasiruošusi priimti žmonių, kuriems reikalinga slauga. Yra nemažai esminių trūkumų, tai ir dėl personalo, dėl įrangos ir baldų trūkumo“, – sakė R. Grigaliūnas.

 

Kviečiame komisijos posėdžio transliaciją:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų