REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinis visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas tv3.lt pranešė, kad šią savaitę Lietuva turėtų gauti 0,5 mln. greitųjų koronaviruso testų. Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė pažymėjo, kad kai kurios ES šalys net uždraudė tokius testus, nes jie kelia daug abejonių dėl patikimumo.

Nacionalinis visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas tv3.lt pranešė, kad šią savaitę Lietuva turėtų gauti 0,5 mln. greitųjų koronaviruso testų. Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė pažymėjo, kad kai kurios ES šalys net uždraudė tokius testus, nes jie kelia daug abejonių dėl patikimumo.

REKLAMA

Lietuvos skelbimų portaluose net pasirodė siūlymų gyventojams įsigyti greitųjų koronaviruso testų. Skelbimų portale „Skelbiu.lt“ siūloma už 9 eurus įsigyti tokį testą. VASPVT vadovė pažymėjo, kad tokių testų gyventojams tikrai nereikėtų pirkti.

„Žmogui įsigyti ir pačiam nusistatyti tikrai nereikėtų. Tokie greitieji testai nebent būtų skirti medikams, kurie galėtų pasižiūrėti preliminariai apie situaciją, bet jų tikslumas toks, kad gavus tiek teigiamą, tiek neigiamą – dar reikėtų atlikti molekulinius tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA

Bet dabar vienos šalys leidžia, o kitos draudžia greituosius testus profesionaliam naudojimui – tai kelia daug abejonių – ar tai gerai, ar blogai“, – pripažino VASPVT direktorė N. Ribokienė.

REKLAMA

Kelia daug abejonių, o Belgija net uždraudė

VASPVT prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė N. Ribokienė tv3.lt pasakojo, kad šiuo metu verda diskusijos dėl greitųjų koronaviruso testų patikimumo.

„Europos Komisija atsiuntė lentelę ir profesionaliam naudojimui šiuo metu yra įregistruota 16 testų. Bet dabar šalys keičiasi skirtinga patirtimi.

Belgija jau priėmė sprendimą – 6 mėnesiams uždrausti juos tiekti į Belgijos rinką ir koronavirusui naudoti greituosius testus dėl jų nepatikimumo ir klaidingos diagnostikos. Suomiai renkasi taip pat panašų kelią. Šiam momentui kol kas nėra vienareikšmiškos situacijos. Lietuvoje dabar taip pat svarstoma.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek žinau, Nacionalinis visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius pasakė, kad užsakymus jau padarė dėl greitųjų testų, bet galutinio sprendimo ministerija tikrai dar nepadarė. Mes dabar dirbame nuolat ir kontaktuojame su kitomis šalimis. Einant laikui atsiranda daug abejonių.

Greitieji koronaviruso testai yra skirti savikontrolei. Tai aš, kaip žmogus, galėčiau nueiti nusipirkti į vaistinę ir save pakontroliuoti. Jie visi yra neregistruoti ir jų naudoti negalima savikontrolei.

Tie testai, kurių diagnostika gali būti klaidinga – tai jų žala pakankamai didelė“, – teigė N. Ribokienė.

Greitieji testai pakeliui į Lietuvą, tačiau ne iki galo išdiskutuota

Nacionalinis visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas V. Zimnickas pripažino, kad šiuo metu kyla daug diskusijų dėl greitųjų koronaviruso testų, tačiau nemano, kad reikėtų jų atsisakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai ne visiškai iki galo išdiskutuota pozicija. Manau, kad tikrai reikalinga daugiau diskusijų. Dabar dar diskutuojama ir, matyt, greitai bus sudėti argumentai, kodėl jie yra efektyvūs.

Bet, jei jie yra patvirtinti ir naudojami, tai nemanau, kad jie gali būti (netinkami – aut. past.). Gal jie nėra 100 proc. efektyvūs, bet jei jie duoda virš 80 proc. efektyvumo – tai yra labai gerai operatyviam valdymui ir dėliojimui“, – teigė pašnekovas.

V. Zimnickas sakė, kad 0,5 mln. greitųjų koronaviruso testų Lietuva neplanuoja atšaukti, nes jie reikalingi: „Jie yra labai reikalingi Lietuvai“.

„Jei indikacijos rodys, kad kažkas ne taip, tai be abejo, darys molekulinius, kurie pilnai indikuoja. Jei matysime, kad neigiama reakcija, tai kam reikia. Bet jei matysime, kad koks yra įtarumas, tai žinoma. Dėl to mes greičiau galėsime indikuoti tuos dalykus“, – sakė pašnekovas.

REKLAMA

Premjeras: dalis tikslių testų komponentų bus gaminami Lietuvoje

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį pranešė savo socialiniame tinkle „Facebook“, kad Vyriausybė pasirašė sutartį su JAV bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ padaliniu Vilniuje dėl COVID-19 viruso nustatymo testų tiekimo Lietuvai.

Dalis šių testų komponentų bus gaminami Lietuvoje, juos gamins „Thermo Fisher Scientific Baltics“ darbuotojai. Kita dalis komponentų ir reikalinga įranga keliauja iš kelių užsienio šalių.

„Tai puiki žinia mums. Ypač žinant, su kokiais sunkumais šiandien susiduriame norėdami tiek įsigyti, tiek pargabenti testus iš užsienio valstybių. Džiaugiuosi, jog čia, Lietuvoje, turime stiprius partnerius. Dedame visas pastangas, jog testų turėtume pakankamai – ir kad jų užtektų visiems norintiems.

REKLAMA

Jei viskas klostysis sklandžiai, mūsų medicinos darbuotojai šiuos itin tikslius molekulinės diagnostikos testus turėtų pradėti naudoti jau kitą savaitę. Aišku, daug ką lems tai, kaip operatyviai iš užsienio bus gauta reikiama įranga ir komponentai. Sistemoms pradėjus veikti pilnu pajėgumu bus galima atlikti iki 2 tūkstančių testų per parą ir vienu metu tirti 450 mėginių. Beje, šis testas JAV buvo patvirtintas tik kovo 13 d., tad paleisti naujo testo komponentų gamybą per keletą dienų – išties didelis iššūkis“, – tinkle „Facebook“ skelbė premjeras.

Tikimės papildyti ir SAM komentaru.

Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos konferencija:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų