• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šių metų pradžioje išaiškėjo daugiau kaip metus JAV administracijos vykdoma slapta operacija, pavadinta „Fast and Furious" („Greiti ir įsiutę“). Siekiant išaiškinti Meksikos narkotikų gaujų vadeivas, Amerikos vyriausybės pareigūnai ginklų parduotuvių savininkams patarė kontrabandininkams pardavinėti ginklus. Apie 2000 pusiau automatinių ginklų pateko į Meksikos banditų rankas. Operacijos metu buvo išaiškinta ir sulaikyta 20 smulkių ginklų kontrabandininkų, tačiau didieji vadai liko laisvi.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia žiniasklaida, amerikiečių ginklais dabar narkotikų prekeiviai ne tik aiškinasi santykius tarpusavyje, bet taip pat žudo ir JAV pasienio kontrolės pareigūnus. „Fast and Furious" operacija buvo vykdoma labai slaptai. Apie tai, kad Arizonoje su JAV vyriausybės žinia tūkstančiai ginklų yra parduodami žmonėms, turintiems ryšius su Meksikos narkotikų karteliais, nežinojo net aukščiausi Meksikos pareigūnai. Atsakingi „Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų biuro“ (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives – ATF), Federalinio tyrimų biuro (Federal Bureau of Investigation – FBI) bei JAV Teisingumo departamento (United States Department of Justice) atstovai vengia šios temos ir viešumo, o Baltieji rūmai kaip įmanydami bando užgesinti šį vis labiau įsiliepsnojantį skandalą. Jau 8 mėnesiai vyksta šios operacijos tyrimas, o neseniai pradėta kalbėti ir apie JAV generalinio prokuroro Eric H. Holderio atsistatydinimą. Prezidentas Obama ir E. Holderis teigia apie ginklų tiekimą narkotikų prekeiviams nieko nežinoję.

REKLAMA

Apie operaciją žinojo Baltieji rūmai

„Fast and Furious" skandalas prasidėjo šių metų pradžioje, kai operacijos informaciją paviešino keletas ATF darbuotojų. Tirti skandalą buvo pavesta Teisingumo departamento generalinei inspektorei Cynthia Schnedar, senatoriui Charles Grassley (R–IA) ir kongresmenui Darrell Issa (R–CA). Nors tyrimas dar nebaigtas, kai kurie pareigūnai jau prarado savo postus. Iš posto atsistatydino Arizonos valstybinis teisėjas (Arizona U.S. Attorney) Dennis Burke ir šios valstijos prokuroras, buvo priverstas atsistatydinti susikompromitavęs Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų biuro (ATF) direktorius Kenneth Melson bei keletas kitų aukštų ATF pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas tęsiamas toliau, tačiau jame daugėja faktų, kad apie operaciją žinojo ir Baltųjų rūmų administracija. Kaip teigia žurnalas „Forbes„ straipsnyje „Fast and Furious“ Just Might Be President Obama's Watergate", kongresmenas D. Issa pagarsino elektroninio pašto žinutę, kurioje teigiama, kad ATF direktorius ir jo pavaduotojas 2010 m. pavasarį kas savaitę davė ataskaitas pareigūnams Vašingtone.

Naujas ATF biuro vadovas taip pat įveltas į skandalą

Rugpjūčio 30 d. Obama ATF direktoriumi paskyrė Minesotos valstybinį prokurorą B. Todd Jones. Iki paskyrimo T. Jones vadovavo JAV generalinio prokuroro E. Holder konsultaciniam komitetui, jungiančiam visos šalies valstybinius teisėjus. Naujasis ATF direktorius pareiškė, kad yra sujaudintas šio paskyrimo ir pasiruošęs sugrąžinti agentūrai gerą vardą„, – rašoma „Washington Post“ straipsnyje „New ATF chief B. Todd Jones joins an agency shaken by guns scandal".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau netrukus spaudoje pasirodė pranešimai, kad ir T. Jones gali būti susijęs su „Fast & Furious„ skandalu, ir jis kviečiamas apklausai. Tai gresia labai dideliais nemalonumais tiek Obamai, tiek E. Holderiui, kurio administracijoje dirbo T. Jones. „Forbes“ rašo, kad šis skandalas vis labiau plečiasi ir tampa vis pavojingesnis, nes aiškėja faktai, jog vienas iš generalinio JAV prokuroro komiteto vadovų – T. Jones galėjo turėti ryšių su ginklų kontrabandos skandalu.

Operacijos pradžia

ATF pareigūnų, paviešinusių šį skandalą, teigimu, 2009 m. Arizonoje esantiems ginklų parduotuvių savininkams JAV vyriausybės darbuotojai nurodė, kad šie parduotų ginklus žmonėms, netikrindami jų kriminalinių duomenų. Tai buvo nurodymas, leidžiantis pažeisti galiojančius įstatymus, pagal kuriuos ginklų pardavėjai privalėjo tikrinti visų ginklus perkančių asmenų kriminalines istorijas. Šis JAV vyriausybės nurodymas praktiškai leido kriminaliniams nusikaltėliams pirkti ginklus nevaržomai. Kartu ATF pareigūnams buvo liepta užmerkti akis ir leisti kontrabandininkams pergabenti ginklus per JAV ir Meksikos sieną bei parduoti juos Meksikos narkotikų karteliui Sinaloa.

REKLAMA

Operacijos pradžios data yra slepiama ir kol kas, žurnalo „Forbes„ teigimu, ji nėra žinoma ne tik plačiajai visuomenei, bet ir kongresinio tyrimo nariams. Anksčiausia žinoma data – 2009 m. rugsėjo mėnuo. Apie ją kalbama Arizonos Phoenix miesto ATF lauko divizijos dokumente (2010 m. sausio 8 d.), kur sakoma, kad „šiuo tyrimu nustatyta daugiau kaip 20 asmenų, susijusių su ginklų pirkimu. Nuo 2009 m. rugsėjo ši grupė nupirko daugiau kaip 650 pusiau automatinių ginklų, už kuriuos sumokėjo grynaisiais pinigais daugiau kaip $350,000“.

REKLAMA

2009 m. spalio mėn. Phoenix ATF divizijoje buvo suformuota ginklų kontrabandą stebinti grupė, pasivadinusi „Grupė VII„. Ši grupė pradėjo netrukdyti kriminaliniams asmenims pirkti ginklus. Apie „Grupės VII“ veiklą savo ataskaitoje pranešė senato JAV teisminės teisės komiteto (U.S. Senate Judiciary Committee) narys senatorius Charles Grassley (R–IA). Jo pateiktame dokumente sakoma, kad šios grupės tikslas buvo laukti ir stebėti nelegaliai ginklus perkančius asmenis, tikintis nustatyti kitus gaujos narius ir, surinkus pakankamai informacijos, atlikti didelio masto kontrabandininkų likvidavimo operaciją. Tačiau netrukus ATF pamatė, kad net ir areštavus smulkius ginklų kontrabandininkus, jiems Meksikos narkotikų kartelio lyderių pasiekti nepavyks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Operacijos „Fast and Furious" paskelbimas

Netrukus „Grupė VII„ vienoje savo operacijoje pradėjo naudoti naują kontrabandininkų sekimo taktiką. Jie leido nelegaliai nusipirkusiems ginklus kirsti JAV valstybinę sieną ir nugabenti juos į Meksiką. Taip jie manė suseksią gaujų lyderius Meksikoje. Šią operaciją jie pavadino „Fast and Furious“. Taktika, kai ginklai nukeliaudavo į Meksiką, jiems pasirodė teikianti vilčių. Tačiau kad tokią operaciją būtų galima vykdyti dideliu mastu, reikėjo JAV vyriausybės patvirtinimo. 2009 m. spalio 26 d. įvyko 13 asmenų telekonferencija, sprendusi „Fast and Furious„ operacijos perspektyvas. Konferencijoje dalyvavo ATF direktorius Kenneth Melson, FBI direktorius Robert Mueller ir eilė Teisingumo departamento teisininkų. Obamos naujai paskirto ATF vadovo B. Todd Jones pavardė sąrašuose nefigūravo, tačiau buvo išaiškinta, kad jo tuomet užimta pareigybė – generalinio prokuroro konsultacinio komiteto pirmininkas – buvo užregistruota. „Forbes“ korespondentui paklausus, ar B. Todd Jones dalyvavo šioje konferencijoje, ATF atstovė spaudai pareiškė, kad „mes neaptarinėjame einamųjų tyrimų„. Taigi, B. Todd Jones ryšys su operacija „Fast and Furious“ kol kas lieka atviras.

REKLAMA

Operacijos eiga

Apie ką buvo kalbėta telekonferencijoje, kol vyksta tyrimas, spaudai nesakoma. Aišku tik viena, kad „Fast and Furious„ buvo leista vykdyti. Per metus apie 20 kontrabandininkų per JAV sieną netrukdomai pergabeno Meksikos narkotikų karteliui Sinaloa tūkstančius ginklų. Pasirodo, kad ATF vadovybė slaptomis kameromis gyvai stebėjo nelegalius ginklų pardavimus, patogiai sėdėdami savo kabinetuose Vašingtone. Žinant, kad ATF priklauso Teisingumo ministerijai, „Forbes“ kelia klausimą, kodėl apie tai nieko nežinojo generalinis prokuroras E. Holder? O gal vis dėlto jis apie tai žinojo?

REKLAMA

Blogiausia, kad ginklams patekus į meksikiečių rankas galimybė tuos ginklus sekti pradingdavo. Į juos nebuvo įmontuoti jokie vietos nustatymo prietaisai ar kitokia sekimo aparatūra. Kitaip tariant, didžiulis kiekis ginklų be jokios kontrolės tiesiog buvo padovanota prekeiviams narkotikais. Matydami, kaip masiškai perkami ir į Meksiką gabenami ginklai, kai kurie ATF agentai ėmė protestuoti. Jie ne kartą apie tai kalbėjo su savo vyresnybe, norėdami sulaikyti per sieną ginklus gabenančius kontrabandininkus, tačiau jiems kas kartą būdavo įsakyta nesikišti ir juos praleisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netikėtas posūkis

Netrukus ši operacija įgavo netikėtą posūkį. 2010 m. gruodžio 14 d. naktį viename Arizonos kanjone įvyko susišaudymas tarp Meksikos narkotikų kontrabandininkų ir JAV pasienio patrulio. Susišaudymo metu buvo nušautas patrulis Brian Terry. Kaip vėliau paaiškėjo, jis žuvo nuo Arizonos ginklų parduotuvėje „Lone Wolf Trading Company" pirkto pusiau automatinio ginklo AK–47s. Po susišaudymo buvo rastas ir antras toje pačioje parduotuvėje pirktas ginklas.

Po šio įvykio keletas ATF tarnautojų apie „Fast and Furious„ operaciją pranešė Kongreso nariams. O ATF 2011 m. sausio 19 d. areštavo 20 ginklų pirkėjų ir pagaliau „Fast and Furious“ operacija buvo baigta.

REKLAMA

Išaiškėjus šiems faktas, senatorius Charles Grassley ėmėsi tyrimo. Įtariamieji viską neigė.  2011 m. vasario 4 d. senatoriui adresuotame laiške E. Holderio pavaduotojas Ronald Weich tikino, kad Teisingumo departamentas šios operacijos  nesankcionavo.

Vasario 15 d. įvyko dar viena tragedija – Meksikoje iš Arizonos pirktu ginklu buvo nušautas JAV Imigracijos tarnybos agentas Jaime Zapata. O neseniai Meksikos generalinis prokuroras Marisela Morales paskelbė, kad operacijos „Fast and Furious" metu iš JAV gautais ginklais šalyje nužudyta apie 200 žmonių.

REKLAMA

Nusikaltusiųjų bausmėpakėlimas pareigose

Nagrinėjęs šį įvykį „Forbes„ korespondentas abejoja objektyvia bylos baigtimi. Jis pažymi, kad atsistatydinusiam ATF direktoriui Kenneth Melson parūpinta nauja vieta ATF, kuri visiškai užtikrina jo užtarnautą pensiją. Tačiau ne tik juo pasirūpino Obamos administracija. Du vyresnieji Phoenix divizijos ATF karininkai – William Newell ir David Voth bei Vakarų zonos ATF direktoriaus pavaduotojas William McMahon – pareigūnai, kurie tiesiogiai prižiūrėjo „Fast and Furious“ eigą, buvo pakelti pareigose ir persikėlė į Vašingtoną. Tuo tarpu Obamos administracija išleido naują, labiau ginklų prekybą kontroliuojantį įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės reikalauja teisingumo

Nacionalinės šaunamųjų ginklų asociacijos (National Rifle Association – NRA) narys Chris Cox pareiškė, kad bus didžiulė klaida, jei už šį precedento neturintį skandalą niekas nebus nubaustas. Jo nuomone, už tai turi atsakyti tiek prezidentas, tiek Teisingumo departamentas. NRA savo ruožtu padarys viską, kad apie šią istoriją sužinotų visa Amerika.

Spalio 4 d. dešimt Arizonos šerifų viešai kreipėsi į prezidentą Obamą, reikalaudami sudaryti neprikausomą tarybą šiam įvykiui tirti. Konferencijos Phoenix metu Pinal county šerifas, Arizonos šerifų asociacijos prezidentas Paul Babeu pareiškė, kad 2000 ginklų pardavimas Meksikos narkotikų karteliui yra išdavystė, dėl kurios šalies generalinis prokuroras E. Holder turi būti nušalintas nuo pareigų, o visiems kaltiems dėl šios operacijos turi būti iškeltos kriminalinės bylos. „Aš manau, kad tai daug didesnis skandalas, nei Watergate", – sakė jis. Kaip žinoma, po Watergate skandalo buvo priverstas atsistatydinti JAV prezidentas Richard Nixon. Tai vienintelis atvejis JAV istorijoje, kai prezidentas buvo nušalintas nuo pareigų.

Remtasi: „Fast and Furious„ Just Might Be President Obama's Watergate“ (www.forbes.com), „New ATF chief B. Todd Jones joins an agency shaken by guns scandal„ (www.washingtonpost.com), „10 Arizona sheriffs blast „Fast and Furious“ (www.azcentral.com/news.

A. Simanonytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų