REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalas dėl nemokamų mokesčių autoriams už Grūto parke eksponuojamas skulptūras gali sugadinti Lietuvos įvaizdį pasaulyje. Šiandien Grūto parko įkūrėjas Viliumas Malinauskas laukia BBC televizijos filmavimo grupės, praneša „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Britų žurnalistai aiškinsis, ar tiesa, kad ketinama rinkti mokesčius už leninus ir stalinus jau beveik 17 metų nuo Sovietų Sąjungos laisvoje valstybėje. Vieni sovietinius stabus kūrę skulptoriai piktinasi verslininku, o kiti jį gina. „Kai reikalaujama mokėti už leninus ir stalinus – spjoviau aš į tas autorines teises, - pareiškė „Respublikai“ V. Malinauskas. – Kokia dar gali būti moralė, kai žmones trėmusius stabus kūrę menininkai už tai nepriklausomoje Lietuvoje dar prašo pinigų?“

REKLAMA

V. Malinauskas nusprendė pasipriešinti autorių teisių gynėjams. Jis viešai atsisakė mokėti autorinį honorarą skulptoriams, kuriems tik dabar parūpo jų sovietmečio kūriniai.

Tuo tarpu Lietuvos autorių teisų gynimo asociacijos vadovas Edmundas Vaitekūnas nusiteikęs ryžtingai ir teigė, kad autorinį atlyginimą iš V. Malinausko išsireikalaus net per antstolius. LATGA-A vadovaujasi įstatymu, kuris gina visus autorius, net ir kūrusius leninus ar stalinus.

REKLAMA
REKLAMA

V. Malinauskas savo parko kavinėje pirmiausia išjungė garso aparatūrą, grojusią sovietmečio maršus, nes ir už juos LATGA-A pareikalavo mokėti.

Vėliau kai kurias skulptūras, kurias sukūrė su LATGA-A sutartis sudarę skulptoriai, uždengė juoda polietileno plėvele. Savo lėšomis itin lankomo parko kūrėjas iš valstybės įsigijo 39 skulptūras, tiek pat darbų jam perduota saugoti ir eksponuoti.

Skulptorius Bronius Vyšniauskas sukūrė garsiąją Kryžkalnio Motiną, kuri po nepriklausomybės atkūrimo buvo net sprogdinama, vėliau daug metų gulėjo sandėliuose Raseinių rajone, kol prieglobstį rado Grūte. Menininkas sako žinojęs apie savo monumentalaus darbo likimą, tačiau neturėjęs pinigų jo išpirkti iš paminklo savininkės – valstybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ten (Grūto parke – red.) yra nešvarūs dalykai, o ir pats V. Malinauskas yra nešvarus verslininkas, nors jo sūnus, Druskininkų meras, padorus žmogus, - „Respublikai“ sakė B. Vyšniauskas. – Manęs klausė, ar galima perkelti skulptūrą į parką, bet ką galėjau pasakyti - skulptūra juk ne mano“.

Skulptorius Konstantinas Bogdanas piktinosi, kad kilus konfliktui tarp Grūto parko įkūrėjo ir LATGA-A niekas nesikreipė į jį. Grūto parke yra eksponuojami du K. Bogdano darbai – Jonavos centrinę aikštę puošęs Leninas ir Lenino su Kapsuku paminklas, stovėjęs prie Vilniaus universiteto fakultetų Saulėtekyje.

REKLAMA

„Pernai man LATGA-A atsiuntė raštą, ar sutinku, kad mano darbai, kurie pateko į Grūto parką, būtų apmokestinti, - „Respublikai“ sakė K. Bogdanas. – Nepasirašiau, nes jau kartą valstybė man už juos sumokėjo. Už kiekvieną paminklą gavau po kelis tūkstančius rublių.“

Pokalbyje su žurnalistu K. Bogdanas sakė, kad ne jo reikalas, kad V. Malinauskas ima pinigus iš lankytojų. „Man, kaip menininkui, svarbiausia, kad jis sutvarkė ir mano, ir kolegų darbus, gražiai juos pastatė. Beje, tame parke yra visi meniniu požiūriu geriausi sovietmečio darbai.“

REKLAMA

Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas Vaclovas Krutinis teigė palaikęs parko steigimo idėją, tačiau tuomet niekas nekalbėjo, kad lankymasis čia bus mokamas. Jis piktinasi, kad V. Malinauskas parką apmokestino, tačiau su čia esančių darbų autoriais pinigais nesidalija. „Šiandien svarstau, ar mes, autoriai, elgiamės moraliai, norėdami ką nors gauti už tuos darbus? – svarstė V. Krutinis. – Bet ar moralu daryti verslą iš amoralių darbų?“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų