REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Generikai verčia farmacininkus jungtis

Pastarosiomis savaitėmis pasaulinė vaistų gamintojų rinka šventė masines jungtuves. Farmacinių bendrovių susijungimų vertė viršija 100 mlrd. dolerių ir, pasak finansų analitikų, tai yra tik pradžia. Artimoje ateityje ir „vienišiai“, spaudžiami sustiprėjusios konkurencijos, bus priversti ieškotis partnerių.

REKLAMA
REKLAMA

O viskas prasidėjo, kaip jau šiomis dienomis yra įprasta, dėl finansų krizės. Pablogėjus finansinei situacijai, smuko net ir puikiai veikiančių bendrovių akcijų kursai. Farmacijos bendrovės atpigo – tačiau jų veikla bei pajamos dėl krizės beveik nepakito. Kol yra nuo vaistų priklausančių ligonių, tol bus ir pajamų. Tad nuosmukis akcijų rinkose atnešė puikią galimybę pigiai apsipirkti.

REKLAMA

Pirmą žingsnį žengė didžiausias pasaulio farmacijos koncernas Pfizer (visiems žinomas kaip potencijos medikamento „Viagros“ gamintojas), perėmęs ne ką mažesnį konkurentą Wyeth. Kaina – 60 mlrd. dolerių. Pfizer metinė apyvarta po perėmimo turėtų išaugti nuo 48 mlrd. dolerių iki 70 mlrd.

Po poros savaičių atsaką davė ir kitas milžinas – Merck & Co, už 41 mlrd. dolerių perėmęs septintą pagal dydį JAV konkurentą Schering-Plough. Naujojo koncerno metinė apyvarta turėtų siekti apie 47 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Trečias eilėje buvo šveicarų gigantas Roche, už biotechnologijų koncerną Genentech paklojęs 47 mlrd. dolerių.

Nors akcijų kursai ir yra atpigę, tačiau farmacijos bendrovės vis tiek tebekainuoja dešimtis milijardų dolerių. Tad panašu, jog tikroji susijungimų ir pirkimų priežastis slypi kitur.

Vienas iš paaiškinimų galėtų būti didelės išlaidos tyrimų srityje. „Išrasti“, pagaminti ir parduoti vieną medikamentą gali kainuoti milijardus dolerių ir užtrukti daugelį metų. Pvz., Pfizer turi gana silpną tyrimų skyrių, todėl, kaip spėjama, ir perėmė Wyeth bei kelis kitus konkurentus pastaraisiais metais: 2000 m. Warner-Lambert už 90 mlrd. dolerių bei 2003 m. Pharmacia už 60 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiųjų farmacininkų padėtį blogina ir JAV bei Europos valstybių sveikatos politika. Sveikatos išlaidoms sparčiai augant, vyriausybės pradėjo riboti sveikatos sistemos finansavimą. Todėl vaistų gamintojams tampa rizikinga kišti milijardus į naujų vaistų vystymą, nes neaišku, ar tai atsipirks.

Vis dėlto didžiausią spaudimą farmacininkai jaučia iš generinių vaistų gamintojų. Taip vadinamieji generikai yra medikamentai, turintys panašią sudėtį kaip ir brangūs patentuoti vaistai. Brangių vaistų patento galiojimo laikui pasibaigus, juos gali gaminti ir kitos įmonės – žymiai pigiau. Tokiu būdu farmacininkams vos ne per naktį dingsta milijardinės pajamos.

REKLAMA

Tai praeitais metais turėjo išgyventi Merck, kai įmonės vaistams nuo kraujo spaudimo bei kaulų medikamentams pasibaigė patentų galiojimas, o kartu ir pajamos. Tas pats gręsia ir Pfizer. Iki 2011 m. pasibaigs keli svarbūs patentai, dėl kurių Pfizer gali netekti apie ketvirčio savo pajamų.

Konsultavimo bendrovės PriceWaterhouseCoopers (PWC) duomenimis, generikai iš vaistų gamintojų iki 2015 m. atims didelį pajamų kąsnį. PWC teigimu, Pfizer gali prarasti 30 proc. apyvartos, Merck – 18 proc. Sanofi-Aventis – 16 proc., Bristol Myers Squibb – 24 proc., o AstraZeneca – net 40 proc.

REKLAMA

Todėl didžiosios farmacinės bendrovės jau dabar bando save apsidrausti, pirkdamos mažesnius konkurentus, turinčius geresnių idėjų. Ypač biotechnologijų įmonės tampa patraukliais perėmimų kandidatais. Pvz., JAV koncerno Amgen akcijos preitą savaitę šovė į viršų dėl pasklidusių gandų, jog juo domisi net keli farmacininkai – tarp jų Pfizer ir Sanofi-Aventis. Amgen yra vienas didžiausių biotechnolgijų koncernų, turintis eilę perspektyvių gaminių.

Tuo tarpu kiti farmacininkai ne konkuruoja su pigesniais generikų gamintojais – o tiesiog patys pradeda gaminti generinius vaistus, kai jų produktų patentai pasibaigia. Pvz., šveicarų farmacijos bei biotechnolgijų koncernas Novartis turi atskirą generikos padalinį Sandoz, kuriam pirklauso gerai žinomas Hexal, ir taip diversifikuoja savo produktus.

Pasaulinėje farmacijos rinkoje vykstant konsolidacijai, artimoje ateityje galima tikėtis naujų pranešimų apie silpnesnių farmacijos bendrovių (pvz., AstraZeneca ir Bristol Myers Squibb akcijos preitą savaitę ženkliai pakilo) bei perspektyvių, bet pakankamai mažų biotechnologijų firmų (pvz., Amgen arba Biogen) arba generinių vaistų gamintojų perėmimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų