REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gastritas – nemaloni liga, kankinanti nemažą dalį lietuvių. Dažniausiai ji smogia staiga, tačiau ilgainiui gali virsti ir į lėtinę ligą. Ką turėtume žinoti apie gastrito simptomus bei kokie maisto produktai gali padėti jį pažaboti kalbamės su vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininku Rimvydu Blynu.

Gastritas – nemaloni liga, kankinanti nemažą dalį lietuvių. Dažniausiai ji smogia staiga, tačiau ilgainiui gali virsti ir į lėtinę ligą. Ką turėtume žinoti apie gastrito simptomus bei kokie maisto produktai gali padėti jį pažaboti kalbamės su vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininku Rimvydu Blynu.

REKLAMA

Vaistininko Rimvydo Blyno teigimu, gastrito atsiradimui įtakos turi infekcija, o tiksliau – Helicobacter pylori skrandžio bakterija, kuri pažeisdama skrandžio gleivinę ją pragraužia ir sudaro apvalkalą, kuriame apsigyvena. 

„Grubiai tariant skrandyje atsiranda žaizda, kuri ir sukelia simptomus, tokius kaip: deginantis, graužiantis skausmas, kuris priklausomai nuo valgio kinta, pykinimas, vėmimas, žagsulys, pilnumo jausmas. 

Jeigu pasireiškia skrandžio kraujavimas galima susidurti ir su juodomis, tamsios spalvos išmatomis. Žmogui vemiant gali pasirodyti ir kraujo masė“, – vardija gastrito simptomus vaistininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Įprastai gastritas kur kas dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, kurių skrandžio gleivinė su amžiumi darosi vis jautresnė, plonesnė. 

REKLAMA

Visgi, pašnekovas pastebi, kad su liga susiduria ir autoimuninėmis ligomis sergantys pacientai, kurių imunitetas nusilpęs, taip pat tie, kurie piktnaudžiauja žalingais įpročiais:

„Galima sakyti, kad gastritu dažniau serga ir tie pacientai, kurie dėl paveldimumo turi mažesnį atsparumą Helicobacter pylori bakterijai. Be to, užkietėję rūkaliai turi ne tik skrandžio problemų, tačiau ir širdies, plaučių, kt.“

Be to, R. Blynas primena, kad atvykus į vaistinę jos specialistai gali padėti tik palengvinti jaučiamus simptomus, tačiau jokiu būdu nenustatyti diagnozės ar paskirti vaistų, tai – gydytojų darbas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pagerinti savijautą?

Visgi, dažniausiai gastritui gydyti skiriami vaistai, blokuojantys skrandžio rūgštį gaminančias ląsteles, pavyzdžiui, omeprazolas, ezomeprazolas. Neretai sulaukus vaistinėje pacientų R. Blynui ir kitiems vaistininkams tenka juos paraginti kreiptis į medikus, kuomet simptomai žmones kankina ne kartą ar du, o net kelias savaites.

„Gastritui gydyti skiriami rūgštingumą mažinantys vaistai, probiotikai, tam tikrais atvejais ir antibiotikai. 

„Skrandininkai“ dažniausiai gali pasakyti, kokio maisto ar gėrimų negali valgyti, gerti, mat po jų dažniausiai paūmėja negalavimai. Dažniausiai tai yra rūgštus maistas, vaisių sultys, riebus, keptas, aštrus maistas, gazuoti gėrimai, alkoholis, kava. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaroji yra vienas didžiausių dirgiklių, sukeliančių nemalonius skausmus“, – dalinasi įžvalgomis pašnekovas.

Ir nors esant skrandžio skausmams nerekomenduojama gerti gazuotų gėrimų, visgi,  visuomenėje egzistuoja nuomonė, kad padėti susidoroti su skausmais gali vienas populiarus gėrimas – kola.

Pasiteiravus, ar tokiais teiginiais yra saugu pasitikėti, vaistininkas šypsosi atsakydamas, kad tai tėra tik miesto legendos:

„Sako, kad su kola galima atkimšti ir kanalizacijos vamzdžius, ištirpdyti rūdis, nubalinti paviršius, viską, ką tik norime. Deja, bet šiuo atveju kola nepadės, nes tai yra labai saldus ir gazuotas gėrimas, kuris, greičiausiai, tik dar labiau sudirgins mūsų skrandį.“

REKLAMA

Ką valgyti?

Sergantiems gastritu arba norintiems jo išvengti vaistininkas R. Blynas pataria į savo mitybos racioną įtraukti daugiau liesos mėsos, žuvies, daržovių, pupelių, grūdų, jogurto, raugintų kopūstų ir kitų maisto produktų, kuriuose yra gausu skaidulų bei skrandžiui naudingų fermentų. 

Taip pat vaistininkas priduria ir ragina nepamiršti, kad norint išvengti panašių sveikatos sutrikimų reikia griežtai atsisakyti žalingų įpročių, stengtis palaikyti sveiką gyvenimo būdą.

Daug ponas Blynas prišnekėjo, dar daugiau kažkas prirašė, o nepasakė beveik nieko. Ar tik nesivadina tai šūdo malimu?
Tai vadinasi šūdo malimas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų