REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronaviruso pandemija Lietuvoje nesibaigė, tačiau mokiniai, studentai jau grįžo į klases ir auditorijas. Kasdien nustatoma šimtai naujų užsikrėtimų koronavirusu, o tai verčia Vyriausybę ir ugdymo įstaigas imtis priemonių, kurios užtikrintų kontaktinių užsiėmimų saugumą. Prie patekimų į universitetus tikrinami studentų galimybių pasai. Dėl šios priežasties kurį laiką formavosi didelės eilės.

Koronaviruso pandemija Lietuvoje nesibaigė, tačiau mokiniai, studentai jau grįžo į klases ir auditorijas. Kasdien nustatoma šimtai naujų užsikrėtimų koronavirusu, o tai verčia Vyriausybę ir ugdymo įstaigas imtis priemonių, kurios užtikrintų kontaktinių užsiėmimų saugumą. Prie patekimų į universitetus tikrinami studentų galimybių pasai. Dėl šios priežasties kurį laiką formavosi didelės eilės.

REKLAMA

Nors vakcina nuo koronaviruso mūsų šalyje pasiskiepijo dar toli gražu ne visi, Vyriausybė nuo rugsėjo 13 d. įveda tam tikrus reikalavimus. Į kai kurias vietas gyventojai galės patekti tik su galimybių pasu. Būtent su šiuo dokumentu nuo pat naujų mokslo metų pradžios į universitetų auditorijas patenka ir studentai.

Aukštosios Lietuvos mokyklos ieškojo sprendimų, kaip sklandžiai tikrinti universiteto bendruomenės galimybių pasus. Kai kur buvo samdomi net nauji darbuotojai. Jau pirmosiomis savaitėmis paaiškėjo, kad procesai vis tiek stringa. Prie įėjimų į fakultetus formavosi laukiančiųjų eilės. 

REKLAMA
REKLAMA

Tikina, kad eilės formuojasi ne visur

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su keliomis Lietuvos aukštosiomis mokyklomis, t.y. Vilniaus universitetu (VU), Vilniaus Gedimino technikos universitetu (Vilnius Tech), Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) ir Kauno technologijos universitetu (KTU). Dalis jų tikina, kad galimybių pasų tikrinimo procedūra užtrunka ilgiau, tačiau eilės nesiformuoja.

REKLAMA

„Kadangi daugelis studentų mokosi nuotoliniu būdu, visas procesas vyksta sklandžiai – srautai optimizuojami. Studentai, neturintys galiojančio galimybių paso užsiėmimuose dalyvauti negali“, – pasakojo Vilnius Tech Studijų direkcijos direktorė Nora Skaburskienė.

KTU universiteto atstovai tikina, kad dėl galimybių pasų buvo paruošta net nauja sistema, kurioje studentai privalo deklaruoti ar turi galimybių pasą. O universitete suburta komanda, kuri gali patikrinti ar duomenys teisingi.

„Kalbant apie eiles, tai pas mus jų nėra – esame paruošę informacinę sistemą, kurioje galime stebėti tiek darbuotojų, tiek studentų atitikimą tiems reikalavimams, kurios kelia Vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA

Studentai semestro pradžioje, prieš registruodamiesi į paskaitas, praktinius užsiėmimus, šioje sistemoje turės/turėjo užpildyti informaciją, ar turi galimybių pasą (GP), ar kitus atitinkamus dokumentus. Universitete yra suburta komanda, kuri reguliariai tikrins šių duomenų teisingumą. Be to, šią sistemą mato ir dėstytojai – jei paskaitoje studentas neturės GP ar kitų atitinkamų dokumentų, dėstytojas turės paprašyti studentą palikti auditoriją“, – kalbėjo KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas.

LSMU studentai taip pat turėjo užpildyti tam tikras formas universiteto sistemose, tačiau net ir nepaisant to jų galimybių pasai tikrinami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Studentų galimybių pasai tikrinami. Studentai tikrinami prie įėjimo į akademinius padalinius ar auditorijas. Šiems patikrinimams pakanka vidinių universiteto žmogiškųjų išteklių: studijų administratoriai, dėstytojai. Procesas užtrunka šiek tiek ilgiau nei įprastas studentų lankomumo žymėjimas, tačiau eilės nesusidaro“, – apie situaciją pasakojo LSMU komunikacijos specialistai.

VU problemų turėjo, tačiau jos sprendžiasi

Daugiausiai problemų dėl galimybių pasų tikrinimo kilo Vilniaus universitete. Sostinės senamiesčio širdyje esantys universiteto fakultetai turi tik keletą įėjimų. Universiteto atstovai aiškina, kad tai – viena priežasčių, kodėl rugsėjo pradžioje formavosi eilės.

REKLAMA

„Kadangi ši veika nėra įprasta universitetui, o patalpos neturi labai daug atskirų įėjimų, kai kuriose vietose ar tam tikru laiku pasitaiko studentų eilių prie patikros vietų. <...> Eilės dažniau susidaro senamiesčio fakultetuose ir rytiniu laiku. Studentams irgi buvo nauja patirtis dėl laiko planavimo – reikia šiek tiek kitaip susiplanuoti atvykimo laiką, skiriant 15 minučių patikrai“, – aiškino VU atstovė Liudmila Januškevičienė.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti eilėse stovintys VU studentai tikino, kad nors eilės formuojasi ilgos, jos juda greitai.

„Atrodo labai didelė eilė, bet čia greitai visus patikrina. Gal tik keletą minučių užtrunka, kol praeinu, tai didelės problemos nėra“, – sakė eilėje stovėjęs studentas Kristijonas.

REKLAMA

Galimybių pasus tikrina ir samdyti darbuotojai, ir dėstytojai

Naujus mokslo metus universitetų bendruomenė pasitiko samdydama darbuotojus. Jų prireikė dėl tų pačių galimybių pasų tikrinimo. Tiesa, kai kuriose įstaigose šį darbą atlieka patys dėstytojai.

„Kontaktinių užsiėmimų metu su savimi turėtų asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir Galimybių pasą, nes jo galiojimą/turėjimą atsitiktine tvarka gali patikrinti dėstytojai, atitinkamo fakulteto dekano paskirti darbuotojai arba Studijų direkcijos darbuotojai. Ši papildoma funkcija reikalauja tik darbuotojų įsitraukimo“, – aiškino Vilnius Tech atstovė.

O VU galimybių pasai tikrinami apmokamai. Dar rugpjūčio pabaigoje universitetas savo studentams išsiuntė laiškus su darbo pasiūlymu. Jame rašoma, kad galimybių paso tikrinimo darbas – ne savanoriškas, o apmokamas. Studentai – įdarbinami ir jiems mokamas užmokestis. Už valanda – 4 eurai neatskaičius mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Studentų galimybių pasų patikra atliekama prie įėjimų į fakultetus. Šiam darbui įdarbinti studentai laisvu nuo paskaitų metu, administracijos darbuotojai ir išorės samdomi darbuotojai. Papildomai nupirkta apsaugos kompanijos paslauga“, – sako L. Januškevičienė.

Keičia tvarką studentams

Vyriausybė trečiadienį nusprendė keisti su galimybių pasu susijusius reikalavimus. Pavyzdžiui, nuspręsta atsisakyti galimybių paso tarpmiestiniame viešajame transporte, studentus į paskaitas kol kas leisti ir su profilaktiniais COVID-19 testais. Be to, galimybių paso nereikės degalinėse. Tai pat nuspręsta, kad galimybių pasus bus galima gauti paprasčiau, atlikus greituosius antigenų testus.

REKLAMA

Nuspręsta ne tik atsisakyti galimybių paso reikalavimo tarpmiestinio susisiekimo viešajame transporte, bet ir studentus į paskaitas kol kas leisti ir su profilaktiniais COVID-19 testais. Ministrų kabinetas trečiadienio posėdyje patvirtino šiuos sprendimus, jie įsigalios nuo kitos savaitės.

„Tai susiję su švietimu, dalis mūsų moksleivių keliauja keltais, traukiniais, autobusais į kitą miestą“, – Vyriausybės pasitarime teigė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė. 

Anot jos, kartu Ekstremalios situacijos operacijų vadovo sprendimu bus sugriežtinti atstumų laikymosi transporte reikalavimai, bus būtina dėvėti kaukes.

REKLAMA

„Tačiau be galimybių paso vaikai galės keliauti į mokyklas, arba iš toli pasiekti gydymo įstaigas, jeigu būtų poreikis. Tai galiotų visiškai visam transportui: autobusams, keltams, traukiniams, prašome pritarti, kad galimybių paso nereikėtų, būtų nuostatos griežtesnės operacijų vadovo sprendimu“, – pridūrė viceministrė.

Siūlymui pritarė ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Betvarkė tęsiasi .Kada baigsis nesąmonės ?
Tada kai žmonės to panorės.
Šį vyriausybė - tikri šiūkšiagalviai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų