REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galimos Europos Sąjungos bausmės Lenkijai ginče dėl teisės viršenybės paskatintų jos atitolimą nuo Bendrijos, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Galimos Europos Sąjungos bausmės Lenkijai ginče dėl teisės viršenybės paskatintų jos atitolimą nuo Bendrijos, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA

„Nominaliai lengvas sprendimas yra nubausti Lenkiją už jos teismo priimtą sprendimą. Tačiau, kitą vertus, visi supranta, kokia kaina to nubaudimo: dar stipresnės antieuropietiškos nuotaikos, galimai galbūt net valstybės atsiskyrimas koks nors, galbūt ne „Brexitas“, bet kažkoks teisinis atitolimas nuo Europos Bendrijos“, – Žinių radijui ketvirtadienį kalbėjo G. Landsbergis.

Jis vis dėlto pripažino, kad nereaguojat į situaciją būtų „kuriamas precedentas, kai valstybės tampa neįsipareigojusios pagrindinei Europos Sąjungos sutarčiai“.

„Tai natūralu, kad Europos Komisija turi skirti tam labai didelį dėmesį. Aš tikiuosi, kad per mediaciją, per kažkokių sprendimų paiešką bus išsaugotas ir Europos Sąjungos integralumas, bet bus rastas ir kažkoks kelias ateičiai“, – pridūrė G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis dar kartą priminė palaikantis mediacijos kelią, bet nepritariantis prezidento Gitano Nausėdos svarstymams, kad mediatoriaus vaidmens galėtų imtis Lietuva, kadangi dėl savo ryšių su kaimyne ji būtų matoma kaip šališka.

REKLAMA

„Geriausi mediatoriai yra arbitrai – tos valstybės ar institucijos, kurios iš tikrųjų yra neutralios, neišsakiusios anksčiau nuomonių, neturinčios tokio atskiro istorinio ar emocinio ryšio su Lenkija, ir jos galėtų padėti ieškoti tų objektyviausių sprendimų (...). Turime tam tikrų diplomatinių galimybių, bet nesiūlyčiau būti pirmosiose gretose“, – pabrėžė jis.

Ministro teigimu, pesimistiškiausias scenarijus galėtų būti nutraukiama Lenkijos narystė ES, kuri baigtųsi „labai liūdnais dalykais tiek Europos Sąjungai, tiek Lenkijai“, o sprendimo ieškoti būtų galima „galbūt keičiant įstatymus, galbūt iš naujo kreipiantis į teismus“.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas šį mėnesį atmetė ES teisės viršenybės principą nacionalinių įstatymų atžvilgiu. Teismo nutartyje nurodoma, kad dalis ES sutarties straipsnių nesuderinami su šalies Konstitucija.

Tribunolas taip pat įspėjo Bendrijos institucijas neveikti „už savo kompetencijos ribų“ ir nesikišti į lenkų teismų sistemos reformas, kurstančias didžiausią įtampą Varšuvos ir Briuselio santykiuose. 

Prieš Tribunolui paskelbiant nutartį ES įspėjo, kad ši byla gali turėti „pasekmių“ Briuselio dar nepatvirtintoms išmokoms, kurias Lenkija gaus iš ES atsigavimo po pandemijos fondo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų