REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saudo Arabijos profesionalų futbolo lyga šią vasarą nustebino visą pasaulį, kai su įspūdingomis pinigų sumomis prisiviliojo nemažą būrį garsių futbolo žvaigždžių. Tokie veiksmai kai kuriose futbolo lygose sukėlė nerimą ir pasipiktinimą, kadangi su Saudo Arabijos klubų siūlomomis algomis pakonkuruoti beveik neįmanoma.

Saudo Arabijos profesionalų futbolo lyga šią vasarą nustebino visą pasaulį, kai su įspūdingomis pinigų sumomis prisiviliojo nemažą būrį garsių futbolo žvaigždžių. Tokie veiksmai kai kuriose futbolo lygose sukėlė nerimą ir pasipiktinimą, kadangi su Saudo Arabijos klubų siūlomomis algomis pakonkuruoti beveik neįmanoma.

REKLAMA

Saudo Arabijoje šią vasarą su skambiais pirkiniais labiausiai triukšmavo keturios ekipos: „Al Nassr“, „Al Hilal“, „Al Ittihad“ bei „Al Ahli“. Kiekviena iš šių ekipų savo sudėtyje turi bent po 6 garsius žaidėjus.

Į Saudo Arabiją rungtyniauti persikėlė tokie garsūs futbolininkai kaip Neymaras, Cristiano Ronaldo, Karimas Benzema, N'Golo Kante, Sadio Mane ir kiti.

Tiesa, neįtikėtinomis algomis šalis prisikvietė ne tik žinomų žaidėjų, bet ir garsių strategų. Pavyzdžiui, „Al Fateh“ ekipą treniruoja Slavenas Biličius, o vasarą visas dėmesys buvo nukrypęs į Steveno Gerrardo perėjimas į „Al Ettifaq“ klubą.

REKLAMA
REKLAMA

Saudo Arabijos klubai išlaidauja

Kai Saudo Arabijos futbolo klubas „Al-Hilal“ planavo pakloti 1,1 mlrd. dolerių už tai, kad Prancūzijos futbolo žvaigždė Kylianas Mbappe vieną sezoną gintų jų garbę – kritikai tai įvertino kaip norą pasinaudoti pasauline žvaigžde, kad pasireklamuotų.

REKLAMA

K. Mbappe sugebėjo atsispirti įspūdingam pasiūlymui ir Saudo Arabijos komandai ištarė „ne“, tačiau po mėnesio toks pasiūlymas suviliojo Brazilijos futbolo žvaigždę Neymarą. Brazilas ištarė „Taip“ „Al-Hilal“ klubo pasiūlymui ir iš Paryžiaus „Paris Saint-Germain“ klubo į Saudo Arabijos komandą persikėlė už 98,5 mln. dolerių.

Per rekordinį perėjimų langą Saudo Arabijos profesionalų lygos (SPL) klubai išleido beveik 1 milijardą dolerių, įsigydami 94 užsienio žaidėjus. Saudo Arabijos klubai žaidėjus įsigijo iš pagrindinių Europos lygų – Prancūzijos „Ligue 1“, Ispanijos „La Liga“, Italijos „Serie A“, Vokietijos „Bundesliga“ ir Anglijos „Premier“ lygos. 

REKLAMA
REKLAMA

Vien „Al-Hilal“ komanda išleido daugiau nei 378 milijonais dolerių didesnę sumą nei PSG ir „Arsenal“ ekipos, kurios yra pagarsėję kaip išlaidūnės.

Tiesa, prie naujai įsigytų žaidėjų prisijungė ir penkis kartus „Auksinio kamuolio“ laimėtojas Cristiano Ronaldo, kuris su „Al-Nassr“ klubu sudarė dvejų metų kontraktą. Pagal šį susitarimą sportininkas per metus uždirbs stulbinančius 200 mln. dolerių ir taps geriausiai apmokamu pasaulio futbolininku.

Saudo Arabijos meilė futbolui

Investuodama dideles pinigų sumas į futbolą Saudo Arabija seka kelių kitų šalių, įskaitant Kiniją ir Katarą, pėdomis. Visos šios valstybės savo investicijomis bando tapti futbolo galiūnėmis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dar reikia laiko, kad paaiškėtų, ar šios Saudo Arabijos investicijos turės ilgalaikį poveikį šalies futbolui, ar tiesiog bus panašios į pastangas pasireklamuoti ar pakeisti savo prekinį ženklą.

Visgi kas yra nepaneigiama – Saudo Arabijos meilė futbolui. Šios valstybės rinktinė yra dalyvavusi ne viename pasaulio čempionate, o šalies klubai iškovojo ne vieną Azijos čempionų titulą.

Praėjusių metų pasaulio futbolo čempionate Saudo Arabijos rinktinės pasiekta pergalė prieš Argentiną buvo įvertinta kaip viena didžiausių Argentinos nesėkmių turnyro istorijoje, o švęsdami šia pergalę Saudo Arabijos valdovai paskelbė valstybinę šventę.

REKLAMA

Saudo Arabijos futbolo sirgaliai myli šį sportą, o klubų rungtynės gali pritraukti didžiules minias žiūrovų. Pavyzdžiui, „Al-Ittihad“ ir „Al-Hilal“ klubų dvikova gali suburti apie 40-60 tūkst. žmonių minią. Tai tokios rungtynės, kurios gali pritraukti panašų susidomėjimą kaip „Chelsea“ ir „Arsenal“ bei „Manchester United“ ir „Manchester City“ dvikovos.

Viskas dėl perspektyvaus jaunimo

Saudo Arabijos gyventojai yra labai jauni: paskutinis šalies surašymas parodė, kad šalyje gyvena 32,2 mln. žmonių, iš kurių beveik 42 % yra užsienio piliečiai, o 51 % Saudo Arabijos gyventojų yra jaunesni nei 30 metų. Taip pat valdžios institucijos teigia, kad daugiau nei 80 % žaidžia, lanko ar domisi futbolu.

REKLAMA

Saudo Arabijos vyriausybė nori savo gyventojams sukurti klestinčią futbolo rinką, kurioje kurtųsi darbo vietos, didėtų pajamos iš eksporto ir investicijos į vidaus rinką. 

Pažymima, kad šios kad investicijos į futbolą gali būti vertinamos kaip daug platesnio socialinio ir ekonominio plano, kurį vysto Saudo Arabijos valdžia, dalis.

Visos šitos pastangos pagrinde yra tam, kad Saudo Arabijos jaunimo norai būtų patenkinti. Tačiau už išpildytus norus jiems svarbiau tik reputacija. Saudo Arabijoje yra labai prasta žmogaus teisių padėtis, o gyventojai beveik neturi teisės į saviraišką.

Pavyzdžiui, žmonės yra sulaikomi dėl neigiamų komentarų apie šalį socialiniuose tinkluose. Visa tai valdžiai svarbu todėl, kad investuodama milijonus šalis tikisi ir pritraukti milijonus investicijų iš užsienio, o tam reikalinga nepriekaištinga reputacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent todėl šalies gyventojams taikomi griežti suvaržymai, kurių nesilaikant laukia bausmės. Pavyzdžiui, 2022 m. „Amnesty“ paskelbė didžiausią kasmetinių egzekucijų skaičių šalyje per 30 metų – žuvo 196 žmonės.

Skaidrumo trūkumas

Nesibaigiančias sumas pinigų investuojanti Saudo Arabija kelia grėsmę futbolo rinkai. Pats geriausias tokios grėsmės pavyzdys yra Saudo Arabijos veiksmai golfo rinkoje. Neribotas sumas pinigų į šį sportą investavusi šalis privertė pajėgiausias golfo lygas artėti prie bankroto, atrodė, jog Saudo Arabija bando pasisavinti šį sportą. Lygiai tokie patys įvykiai prasidėjo ir futbolo rinkoje.

Visgi kalbant apie futbolą, Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) prezidentas Aleksandras Čeferinas, teigė, jog konkurencinės grėsmės iš Saudo Arabijos nejaučia. 

REKLAMA

„Kiek aš žinau, Mbappe ir Haalandas nesvajoja apie Saudo Arabiją. Netikiu, kad visi geriausi žaidėjai, pasiekę savo karjeros viršūnę, išvyktų į Saudo Arabiją“, – teigė UEFA prezidentas.

Tuo tarpu „Liverpool“ treneris Jurgenas Kloppas laikėsi kiek kitokios nuomonės ir teigė, kad UEFA reikėtų susirūpinti, nes kyla tikra grėsmė.

Vis dėlto naujasis SPL  direktorius Michaelas Emenalo teigė, kad tai, kas vyksta Saudo Arabijos futbole niekuo nesiskiria nuo to, ką daro kitos lygos, pavyzdžiui Anglijos „Premier“ lyga.

„Buvo laikas, kai geriausias futbolas buvo Italijoje. Buvo laikas, kai jis buvo Ispanijoje. O tai ką mes darome yra tik dėl to, kad turėtume galimybę pakonkuruoti lygiu mąstu su kitomis galiūnėmis“, – teigė M. Emenalo.

REKLAMA

Nors Saudo Arabijos stipriausios lygos vadovas teigia, kad nieko kitokio nei kitos lygos jie nedaro, tačiau skirtumų yra. Pagrindinis skirtumas, pasak analitikų, yra skaidrumo lygis, kurio šalyje, tiesiog nėra.

Pavyzdžiui UEFA taiko finansinio sąžiningo taisykles komandų išlaidoms, o JAV Didžioji futbolo lyga savo klubams nustato atlyginimų viršutinę ribą. 

Tuo tarpu Saudo Arabijoje, tokios taisyklės neegzistuoja, būtent todėl komandos už žaidėjus pakloja neįtikėtinas sumas pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų