• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Federalinio tyrimų biuro agentai, atliekantys tyrimą dėl incidento, kurio metu privačios saugos kompanijos “Blackwater” apsaugininkai Irake nušovė 17 civilių, pareiškė, kad mažiausiai 14 šūvių buvo paleisti be jokios priežasties, rašo „International Herald Tribune“.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai nerado jokių įrodymų, kad Irako civiliai pirmieji atvėrė ugnį į „Blackwater“ apsaugininkus. Toks atradimas visiškai prieštarauja pirminiams apsaugininkų liudijimams, kad jie ėmė šaudyti gindamiesi. Tyrėjai teigė, kad bent 5 apsaugininkai atvėrė ugnį, o dalis jų šaudė automatiniais ginklais. Tyrėjams ypač įstrigo vienas apsaugininkas, kuris įvardijamas tiesiog Nr. 3. Jis į civilius paleido kelias serijas šūvių.

REKLAMA

Vyriausybės atstovai pareiškė, kad „Blackwater“ apsaugininkai ėmė šaudyti į irakiečių civilius po to, kai keliems jų kolegoms paleidus salvę šūvių jie klaidingai pamanė, kad yra puolami irakiečių. Pagal Valstybės departamento nustatytas taisykles apsaugininkai šaudyti gali tik tada, kai jiems ar jų saugomiems žmonėms kyla mirtinas pavojus ar gresia rimti fiziniai sužeidimai.

Nors FTB tyrimas dar tik įpusėjo, JAV Teisingumo departamentas jau peržiūri tyrimo medžiagą. Prokurorai turės nuspręsti, ar patraukti, „Blackwater“ apsaugininkus baudžiamajai atsakomybei. Kai kurie pareigūnai reiškia pesimistinę nuomone, kad tokiu atveju kriminalinius kaltinimus būtų galima pareikšti kone kiekvienam saugos kompanijos darbuotojui.

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas bus pirmasis iššūkis Michaeliui B. Mukasey, kuris praėjusią savaitę tapo generaliniu prokuroru. Jis turėtų susidurti su milžinišku Kongreso spaudimu, kadangi dauguma jo narių atvirai reiškia nepasitenkinimą, kad Valstybės departamentas nesugebėjo užtikrinti Irake dirbančių privačių saugos kompanijų atskaitomybės.

Demokratas Davidas Price siūlo, kad JAV kriminaliniai įstatymai galiotų ir Irake dirbantiems saugumo kompanijų darbuotojams. Jo teigimu, vien spraga JAV įstatymuose negalima būtų pateisinti fakto, kad „Blackwater“ apsaugininkai nebus teisiami. Demokratas reikalauja, kad apsaugininkai būtų teisiami remiantis Karo nusikaltimų aktu ar kuriuo nors kitu įstatymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas teisiamas tik vienas „Blackwater“ apsauginis Andrew Moonenas, kuris praėjusių metų gruodžio 24 dieną nušovė Irako viceprezidento apsaugininką.

Teisininkai bei mokslininkai reikalauja, kad iki galo būtų išaiškintas įstatymas, reguliuojantis privačių saugos kompanijų veiklą karo zonose. Dabar teigiama, kad visi su Gynybos departamentu kontraktus turintys darbuotojai yra valdomi specialaus jų atsakomybę reglamentuojančio įstatymo. Tačiau dalis teisininkų teigia, kad šis įstatymas negalioja tokioms kompanijoms kaip „Blackwater“ kurios pasirašė kontraktą su kitomis vyriausybės institucijomis, todėl jie negali būti traukiami atsakomybėn.

D. Price‘o iniciatyva Atstovų rūmuose jau priimtas įstatymas, išplečiantis šio įstatymo galiojimą visoms karo zonoje veikiančioms kompanijoms nesvarbu su kuo juos turi pasirašiusios kontraktą. Šį įstatymą dar turi patvirtinti Senatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų