REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors galutiniai rezultatai bus aiškūs tik rugsėjo mėnesį, tačiau baigiantis vasarai Kauno centrinėse gatvėse kaštonų, ant kurių nuo gegužės mėnesio kabo kenkėjų gaudyklės, būklė atrodo geresnė.

REKLAMA
REKLAMA

ELTA primena, jog Kauno miesto savivaldybei patvirtinus kaštonų išsaugojimo programą, nuspręsta numatyti kelis medžių apsaugos nuo kaštoninių keršųjų kandelių būdus, tarp kurių buvo ir eksperimentinis metodas - feromoninės vabzdžių gaudyklės. Šį pavasarį gaudyklės buvo pakabintos ant šešiolikos Istorinės Prezidentūros kiemelyje augančių kaštonų. Jų taip pat buvo pritvirtinta dar ant trisdešimties kaštonų, augančių Karo muziejaus sodelyje bei Vienybės aikštėje.

REKLAMA

Konkursą laimėjusi bendrovė „Biopolis" ant kiekvieno medžio pritvirtino 2 lajų ir 2 kamienines gaudykles. Įmonės specialistai visą vasarą stebi, kaip veikia specialios priemonės, analizuoja keršųjų kandelių populiaciją ir vertina rezultatus.

„Pirminius duomenis galiu pasakyti: šios eksperimentinės priemonės pasiteisina. Lapai kaštonų, ant kurių pakabintos gaudyklės, yra žalesni. Tai ypač akivaizdu Istorinės Prezidentūros kiemelyje. Tradiciškai įdėklai keičiami kelis kartus per sezoną, tačiau vabzdžių yra tiek daug, kad specialistai jau tris kartus keitė feromoninių vabzdžių gaudyklių įdėklus ir dar turės juos keisti", - teigė Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, Kauno miestą puošia daugiau nei 5,4 tūkst. kaštonų ir visų apsaugai reikėtų didelių lėšų. Todėl pirmiausia norima įsitikinti, ar vabzdžių gaudyklės yra efektyvios. Jei rezultatai pasitvirtins, kitais metais padaugės teritorijų, kuriose bus taikomas toks kovos su medžių kenkėjais metodas.

ELTA pažymi, jog su itin sparčiai plintančių vabzdžių problema susiduriama ne tik Lietuvoje. Kaštonai nykti pradėjo maždaug prieš dešimt metų, tačiau pastaruosius trejus metus šis procesas yra itin intensyvus. Europos šalyse dar tik eksperimentuojama bei ieškoma efektyvių medžių apsaugos būdų. Atliekami moksliniai tyrimai rodo, kad pirmiausia būtina švariai surinkti ir utilizuoti rudenį nukritusius kaštonų lapus, kuriuose kenkėjai lengvai peržiemoja bei išlieka gyvybingi. Kauniečiai pernai aktyviai dalyvavo ir kaštonų lapų rinkimo talkose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų