REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ES bando susitarti dėl bausmių Rusijai

BNS, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai tariasi, kaip reaguoti į Rusijos veiksmus Kryme. Neoficialiai pranešama, kad tarp siūlymų yra įšaldyti septynerius metus vykusias derybas su Rusija dėl bevizio režimo, taip pat dėl naujos bendradarbiavimo sutarties.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad ministrai nesutaria dėl itin griežtų sankcijų. Lietuvos užsienio reikalų ministras Rusijos veiksmus Kryme vadina beprecedenčiu atveju 21 amžiuje.

REKLAMA

„Po to, kai buvo okupuota suvereni valstybė, turime reaguoti. Raginame Rusiją neeskaluoti situacijos, tiesiogiai bendradarbiauti su Ukrainos vyriausybe, kuri tikrai, manau, veikia atsakingai ir neatsako į provokacijas. Tai yra labai svarbu, kad ukrainiečiai nedidina įtampos. Turime parodyti visišką paramą Ukrainos vyriausybei, tęsti dialogą ir bendradarbiavimą su ES“, – sakė L. Linkevičius.

Aptarinėjamame pareiškimo projekte, su kurio kopija susipažino naujienų agentūra AFP, reikalaujama, kad Rusija „nedelsiant atitrauktų savo ginkluotąsias pajėgas“ atgal į savo bazes Kryme, kaip to reikalauja tarptautinės sutartys.

REKLAMA
REKLAMA

Pareiškime raginama krizę spręsti taikiomis priemonėmis, tačiau perspėjama, kad neradus „sutartinio sprendimo“, Bendrijos šalys svarstys „tikslines priemones, tarp jų ir ginklų embargą“.

Pastarieji žodžiai buvo parašyti skliausteliuose, tai reiškia, kad ministrai už uždarų durų vykstančiame pasitarime gali nuspręsti juos pakeisti arba visai juos išbraukti iš pareiškimo.

Karingai nusiteikę buvusio sovietinio bloko šalių ministrai, tarp jų Lietuvos, Lenkijos, Čekijos ir Vengrijos diplomatijos vadovai, derybas pradėjo reikalaudami imtis sankcijų prieš Rusiją, tokių kaip draudimas išduoti vizas arba lėšų įšaldymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kam Rusijoje vis dar daro įspūdį jos karinė galia, – sakė taip pat griežtos pozicijos besilaikantis Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas. – Ne taip reikia ieškoti draugų Europoje, pasaulyje“.

Kiti buvo linkę laikytis švelnesnio požiūrio, kaip sunkiasvorės Vokietija ir Prancūzija. „Turime pakeisti konfrontaciją į dialogą“, – pasakė Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Garcia.

Su juo sutiko kolega olandas Fransas Timmermansas: „šaltąjį karą mes jau palikome užpakalyje, nėra reikalo jį vėl įkurti“.

REKLAMA

Vis dėlto, ir jis, ir Didžiosios Britanijos Europos reikalų ministras Davidas Lidingtonas pažymėjo, kad sankcijų nereikėtų atmesti ilgainiui – jeigu Rusija nepakeis kurso.

Dabartinis ES ministrų pasitarimas yra jau antras skubus renginys per mažiau kaip dvi savaites.

ES lyderiai Briuselyje ketvirtadienį rinksis į nepaprastąjį posėdį dėl Ukrainos, pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy.

Pasak vieno ES diplomatų, viršūnių susitikimas turėjo būti surengtas tik jei ministrai sutars dėl bendro ir esminio požiūrio į padėtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų