REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naktį rusų pajėgoms apšaudžius didžiausią atominę elektrinę Ukrainoje, kilo gaisras, o vėliau elektrinė buvo užimta. Specialistai sako, kad režimo tikslas aiškus – paėmus elektrinę į savo rankas galima manipuliuoti ne tik elektros tiekimu, bet ir kurti dezinformaciją. Specialistai ragina nepanikuoti ir informuoja, kad radiacinis fonas Lietuvoje lieka nepakitęs.

Naktį rusų pajėgoms apšaudžius didžiausią atominę elektrinę Ukrainoje, kilo gaisras, o vėliau elektrinė buvo užimta. Specialistai sako, kad režimo tikslas aiškus – paėmus elektrinę į savo rankas galima manipuliuoti ne tik elektros tiekimu, bet ir kurti dezinformaciją. Specialistai ragina nepanikuoti ir informuoja, kad radiacinis fonas Lietuvoje lieka nepakitęs.

REKLAMA

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Rusijos karinės pajėgos apšaudė Zaporožės atominę elektrinę. Tai yra didžiausia atominė elektrinė Europoje.

Dėl apšaudymo kilo gaisras, elektrinės darbuotojai ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įspėjo, kad kyla branduolinės avarijos pavojus.

Elektrinė – strategiškai naudingas objektas

VU TSPMI docentas Deividas Šlekys aiškina, kad elektrinės karo metu gali būti traktuojamos kaip dvigubos panaudos objektai, tiekiantys elektros energiją tiek civilių, tiek karinėms reikmėms.

REKLAMA
REKLAMA

D. Šlekys svarsto, kad dabar nėra aišku, ar elektrinės ataka buvo planuota iš anksto ir įvykdyta Vladimiro Putino įsakymu, ar apšaudymas vis dėlto buvo klaida bei neplanuotas atsitikimas.

REKLAMA

„Karo metu vadų duoti įsakymai save tramdyti ar atsakingiau žiūrėti, nebūtinai suveiks praktikoje. Karas yra dinamiškas. Ukrainiečiai šovė, o rusai atšovė. Šio karo metu visa tai daro karo rūkas ir chaosas“, – tv3.lt komentuoja D. Šlekys.

Pilietinis gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai pabrėžia, kad nėra informacijos dėl to, ar Zaporožės elektrinės ataka buvo planuota.

„Neturime informacijos, tačiau negalime atmesti atsitiktinumo momento“, – tv3.lt rašo „Locked N’ Loaded“ specialistai.

D. Šlekys svarsto, kad užimti elektrinę gali būti strateginis žingsnis – taip į rusų pajėgų rankas pereina elektros kontrolė, o tuo rusų pajėgos gali manipuliuoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Kontroliuodamas elektrinę pradedi kontroliuoti elektros tiekimą civilinėms erdvėms. Infrastruktūros valdymas yra didžiulis koziris teritorijos valdymui, administravimui ir kontrolei. Ar jas būtina užimti frontaline ataka ar pasiuntus diversinę grupę?

Prasideda taktika, kuri nežinome, kaip dėliojasi. Kaip objektas, kurį reikėtų perimti kontrolėn – natūralu“, – teigia D. Šlekys.

Enerhogradas – patogi ir svarbi vieta

„Locked N’ Loaded“ specialistai aiškina, kad Enerhogradas, miestas, kur stovi Zaporožės elektrinė, turi karinę ir strateginę reikšmę.

Specialistai aiškina, kad miestas stovi visai šalia Dniepro upės, sąlyginai siauroje vietoje, kurią galima išnaudoti perkeliant pajėgas į abu krantus, mat upė būtent toje vietoje šiek tiek susiaurėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu būdu galima intensyvinti operacijas vakarinėje ir rytinėje Dniepro pusėse. Šiuo metu Ukrainos pajėgoms pavojingiausia yra perspektyva, kad Rusijos Federacijos pajėgos sustiprins spaudimą iš vakarų prie Donbaso besiginančioms pajėgoms“, – tv3.lt komentuoja „Locked N’ Loaded“ ekspertai.

Jei Enerhogrado miesto užėmimas bus sėkmingas, rusų kariuomenė išloš dar daugiau.

„Tuo pačiu užėmus Enerhogradą atsiveria galimybė persikelti per Dniepro upę į kitą krantą. (Nors tokia operacija yra sudėtinga). Jei tai agresoriui pasisektų, atsiveria kelias į Zaporožę, Dnipro, kuris gali būti svarbus išeinant į Poltavos užnugarį“, – teigia specialistai.

REKLAMA

Informacija apie elektrinę gali kelti paniką

Rusų pajėgos yra užėmusios ir Černobylio elektrinę. „Locked N’ Loaded“ specialistai sako, kad karo sąlygomis tokių objektų apsauga ir nepertraukiamas veikimas turėtų būti abiejų pusių prioritetas.

„Černobylio atveju tai atrodo veikia, ar Rusijos Federacijai užėmus Zaporožės NPP istorija pasikartos, sunku spręsti“, – teigia „Locked N’ Loaded“.

Ar užėmus tokius objektus gali prasidėti Rusijos manipuliacijos? D. Šlekys aiškina, kad tokių svarbių objektų užėmimas gali turėti įtakos derybų procesui. Jis beveik neabejoja, kad Zaporožės elektrinės klausimas guls ant derybų stalo abiem pusėms susitikus.

REKLAMA

Tačiau ekspertas įžvelgia dar vieną galimą grėsmę.

„Objektyvu, kad gaisras prie elektrinės buvo, situacija gali baigtis ne į gerą pusę vienareikšmiškai. Tačiau dabar galima manipuliuoti šia informacija gasdinant visuomenes Lietuvoje, vakaruose. Pažiūrėkite, kas šiandien Lietuvoje dėl šios elektrinės dedasi, kokia panika.

Fizinis elektrinės kontroliavimas iš principo sukuria tiesą, kad elektrinė buvo užpulta ir kontroliuojama. Daugiau nieko nežinome. Bet turėdamas šią kruopelytę tiesos, apklijuoti ją kuo tik nori. Bijau, kad konkrečiai šis įvykis taps melagienų iš Rusijos pusės šaltiniu. Šiomis dienomis ar šiandien tikrai matysime daug isterijos“, – teigia D. Šlekys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl radiacijos Lietuvoje nerimauti nereikia

Radiacinės saugos centras po karinių veiksmų Zaporožės atominėje elektrinėje skelbia, kad radiacinis fonas Lietuvoje išlieka nepakitęs. Meteorologinės sąlygos yra palankios – vėjas pučia nuo Lietuvos.

Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento vadovas Julius Žiliukas tv3.lt pabrėžia, kad bet koks įvykis šalia branduolinės energetikos objekto specialistams kelia nerimą.

„Tačiau yra kitas dalykas. Šią minutę pačios elektrinės aikštelėje ir aplink elektrinę fonas nėra pakitęs. Tai reiškia, kad jokio branduolinio ir radiologinio incidento nėra. Dėl radiologinės situacijos Lietuvoje pergyventi tikrai nereikia“, – tv3.lt sako J. Žiliukas.

REKLAMA

Specialistas aiškina, kad elektrinė yra toli nuo Lietuvos, tačiau jei pavojus iškils, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija informacija pasidalins.

J. Žiliukas ragina laukti specialistų rekomendacijų ir patiems ypatingų savavališkų saugumo priemonių nesiimti, pavyzdžiui, tikrai neskubėti vartoti kalio jodidą ar jodo tirpalą.

„Pasigirsta, kad žmonės nusiperka tinktūros, atidaro ir uosto ar geria lašiukais. Jokiais būdais to nedaryti, jau nekalbame apie tikrą kalio jodidą, oficialiai patvirtintą preperatą, kuris reikalingas tik įvykus branduolinei avarijai ir tik kai yra pavojus, kad jodas pasieks Lietuvos teritoriją.

Tai bus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacija, kada reikės tai daryti“, – teigia J. Žiliukas.

REKLAMA

Specialistai ir toliau nuolat stebi situaciją ir apie galimus radiacinio fono pasikeitimus ar galimą pavojų informuos nedelsiant.

Kilo gaisras Zaporožės elektrinėje

Apie Zaporožės atominėje elektrinėje, Energodare, kilusį gaisrą Ukrainos valdžia pranešė apie 2:30. Liepsną ugniagesiams pavyko užgesinti 6:20.

Gaisras kilo Rusijos karinėms pajėgoms apšaudžius atominę elektrinę.

Kurį laiką gelbėjimo tarnybos negalėjo pradėti gesinti gaisro, nes Rusijos karinės pajėgos nesiliovė šaudyti. Nuo gaisro mūšiai Energorade, kuris iki tol buvo stipriai apšaudomas, liovėsi.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją tyčia apšaudžius atominę elektrinę ir paragino Europos lyderius „pabusti dabar“ ir sustabdyti Rusijos pajėgas, „kol tai netaps branduoline katastrofa“.

Kol kas gaisro padariniai neaiškūs, tačiau elektrinės vadovas tvirtina, kad elektrinė „kritinės žalos“ nepatyrė. Branduolinės energetikos reguliavimo institucijos fiksuoja normalų radiacijos lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų