REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos valdžia pradėjo koordinuotą JAV ekonominio bauginimo kampaniją. Pekinas leido suprasti, kad jei Vašingtonas pabandys nuvertinti juanį įvesdamas ekonomines sankcijas Kinijai, ši gali atsikratyti milžiniškų Amerikos valiutos ir vertybinių popierių atsargų, rašo britų dienraštis „The Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Per kelias praėjusias dienas du aukšti Kinijos valdžios organų atstovai davė interviu spaudai, kuriuose pirmą kartą nuskambėjo perspėjimas, kad Pekinas gali pasinaudoti savo užsienio valiutos rezervais, siekiančiais 1,33 trilijono JAV dolerių, kaip politiniu instrumentu JAV Kongreso spaudimui atremti.

REKLAMA

Pasak dienraščio, apie politinio kurso pasikeitimus Kinija dažnai skelbia naudodamasi žymiais analitiniais centrais ir mokslininkais.

Toks žingsnis, kurį Kinijos valstybinės informacijos priemonės vadina Kinijos „branduoliniu variantu“, gali išprovokuoti dolerio kurso smukimą tuo metu, kai Amerikos valiuta jau krinta, o jos tradicinės atramos svyruoja, tvirtina „Telegraph“. Jis taip pat gali lemti JAV iždo obligacijų pelningumo padidėjimą, o tai savo ruožtu skausmingai atsilieps JAV nekilnojamojo turto rinkai ir galbūt sukels ekonomikos nuosmukį. Manoma, kad įvairių Kinijos turimų JAV obligacijų vertė yra didesnė nei 900 milijardų dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę ministerijos statusą turinčio Kinijos Raidos tyrimų centro finansų skyriaus direktorius Xia Binas pastebėjo, kad Pekino turimas užsienio valiutos atsargas derėtų panaudoti kaip kozirį derybose su JAV. Dabar tampa aišku, kad ši frazė iš visko sprendžiant atspindi vyriausybės politiką, teigia dienraštis. „Žinoma, Kinija nenori jokių nepageidautinų reiškinių pasaulinėje finansų sistemoje“, - pridūrė Xia Binas.

Tuo tarpu Kinijos Visuomenės mokslų akademijos atstovas He Fanas nuėjo dar toliau, rašo „Telegraph“. Interviu dienraščiui „China Daily“ jis tvirtino, kad Kinija pajėgi sužlugdyti dolerį, jei tik to panorėtų. „Kinija turi sukaupusi didelį Amerikos dolerių kiekį. Tokia stambi suma, kurios didelė dalis laikoma JAV iždo obligacijose, labai prisideda prie to, kad doleris išlaikytų rezervinės valiutos statusą. Rusija, Šveicarija ir visa eilė kitų šalių sumažino savo dolerių atsargas“, - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak He Fano, vargu ar Kinija paseks jų pavyzdžiu. „Tačiau tik iki to laiko, kol juanio ir dolerio keitimo kursas išliks stabilus, - pareiškė jis. – Jeigu juanis staiga pabrangtų, Kinijos centrinis bankas bus priverstas parduoti dolerius, o tai gali sukelti visuotinį dolerio nuvertėjimą“.

Tokie grasinimai lieja vandenį ant Hillary Clinton malūno, kuri savo rinkiminėje programoje, ruošdamasi JAV prezidento rinkimams, ragina imtis teisinių apribojimų, kad „Amerika nebūtų Pekine, Šanchajuje arba Tokijuje priimamų ekonominių sprendimų įkaitė“. Clinton pažymėjo, kad užsienio kontroliuojama 44 proc. JAV nacionalinės skolos dalis daro Ameriką labai pažeidžiamą, rašo „Telegraph“.

REKLAMA

„Bank of New York Mellon“ banko valiutų analitikas Simonas Derrickas pabrėžė, kad JAV Senatui skirti kinų pasisakymai nuskambėjo tuo metu, kai Kongrese rengiami kitos sesijos įstatymų projektai. „Jų pareiškimai vienareikšmiški ir kelia rimtą susirūpinimą. Tai atviras politinis grasinimas. Jis gali turėti ypatingai rimtų pasekmių šiuo metu, kai kreditų rinkos bijo užsikrėsti hipotekinio kreditavimo sektoriaus problemomis“, - S. Derrrickas.

JAV Senato finansų komiteto remiamas įstatymo projektas, kurį parengė grupė senatorių, siūlo imtis atsakomųjų priemonių dėl galimų manipuliacijų valiuta – pavyzdžiui, apmokestinti Kinijos prekes „baudžiamaisiais“ prekybiniais muitais. Per praėjusius dvejus metus dėl vadinamojo „slenkančiojo pririšimo“ juanis dolerio atžvilgiu išaugo 9 proc., tačiau tai nepadėjo sustabdyti Kinijos prekybos proficito, kuris birželį pasiekė 26,9 mlrd. JAV dol., didėjimo, teigia dienraštis.

JAV iždo sekretorius Henry Paulsonas pareiškė, kad bet kokios panašios sankcijos pakirs JAV autoritetą ir „gali išprovokuoti pasaulinę protekcionistinių įstatymų priiminėjimo epidemiją“. Paulsonas dar nuo darbo „Goldman Sachs“ laikų yra Kinijos reikalų ekspertas, pastebi „Telegraph“. Jis pasisako už švelnesnius diplomatinius metodus. Praėjusią savaitę jis netikėtai išvyko į Kiniją siekdamas sumažinti įtampą, tačiau, iš visko sprendžiant, Pekine neišsiderėjo beveik jokių nuolaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų