REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Erika Najulytė

Dažnas studentas, ypač atvykęs studijuoti į didmiestį, laiko neleidžia veltui – susiranda darbą. Juk tėvai dažnai neišgali apmokėti visų savo vaikų išlaidų, o šiems norisi ir į klubą nueiti pasiausti, ir valgyti ne vien tik keptas bulves. Tačiau vyrauja įsitikinimas, kad studentas, darbą derindamas su mokslais, uždirba grašius, kurių neužtenka norint padengti savo mėnesio išlaidas, todėl nori nenori tenka prašyti tėvų pagalbos.

Kaip yra išties? Ar studijas ir darbą derinantys studentai Šiauliuose gali uždirbti tiek, kad padengtų visas savo išlaidas? Etaplius.lt kalbina dirbančius studentus ir teiraujasi, kaip jiems sekasi suderinti dvi veiklas ir, ar gaunamu atlyginimu pavyksta padengti savo išlaidas.

Pradėjo dirbti jau mokykloje

Šiaulių valstybinės kolegijos pirmo kurso studentė Indrė puse etato dirba padavėja-barmene vienoje Šiaulių kavinėje. Mergina teigia, kad dirbti pradėjo vos sulaukusi pilnametystės.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmąjį darbą susiradau jau dvyliktoje klasėje – Šiaulių arenoje renginių metu dirbau padavėja. Tai nesikirto su mokslais, todėl pasinaudojau šia galimybe turėti savų pinigų“, – prisimena Indrė.

REKLAMA

Studentė pasakoja, kad jai darbą ir studijas suderinti sekasi kuo puikiausiai. „Dirbu tik pusę dienos, dažniausiai tik savaitgaliais. Pradedu dirbti jau ketvirtadienį, tada baigiasi paskaitos. Mokslai dėl darbo tikrai nenukenčia – laiko namų darbams, pasiruošti atsiskaitymams – tikrai randu“, – teigia studentė.

Mergina neslepia savo atlyginimo – atskaičius mokesčius, ji gauna 500 litų. Kadangi gyvena su tėvais, pavyksta ir nemažai susitaupyti.

„Gyvenant su tėvais nereikia mokėti nei už buto nuomą, nei už maistą, nei kitų mokesčių. Todėl didelė dalis atlyginimo keliauja į taupyklę.

REKLAMA
REKLAMA

Mano mėnesinės išlaidos tesiekia 100–200 litų, kuriuos išleidžiu savo reikmėms – drabužiams, kosmetikai, kitoms moteriškoms smulkmenėlėms, kartais perkuosi sau maisto, dalis išlaidų tenka ir pramogoms. Taip pat neretai namo iš darbo tenka grįžti naktį – kviečiuosi taksi“, – Etaplius.lt pasakoja Indrė.

Visgi studentė neslepia, kad gauna pinigų ir iš tėvų. „Duoda pinigų nuolatiniam bilietui, pietums kolegijoje – jie neleidžia man to pirktis iš savo uždirbamų pinigų“, – teigia mergina.

Atsideda „juoda dienai“

Šiaulių universiteto trečio kurso studentė Rimantė pilnu etatu dirba sporto klubo administratore ir visiškai save išlaiko. Merginos teigimu, prašyti pagalbos iš tėvų ji negali, kadangi jie patys gan sunkiai gyvena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gyvenu ne su tėvais, esu kilusi ne iš Šiaulių. Gyvenu su vaikinu nuomojamame bute, be to, moku už mokslą. Tad nori nenori teko pradėti dirbti – juk nepriprašysiu tėvų, kad jie padengtų visas mano išlaidas, juolab kad jau ir taip padengia nemažą dalį mokesčio už mokslą, o jie kainuoja tikrai daug“, – pasakoja studentė.

Derinant darbą su studijomis Rimantei kyla šiek tiek problemų – ne visi universiteto dėstytojai teigiamai žiūri į dirbančius studentus, o ir pati mergina derinant dvi veiklas įžvelgia tam tikrų minusų.

„Nors esu suderinusi laisvą lankomumą, kai kurie dėstytojai gana priešiškai žiūri į darbą, derinamą su studijomis, – jiems studentas yra tik tas, kuris visas paskaitas sėdi auditorijoje.

REKLAMA

Aš pati į universitetą dažniausiai nueinu tik atsiskaityti įvairių darbų. Iš dalies galiu teigti, kad mokslai nukenčia, – išmokstu ir sužinau ne tiek, kiek mano kurso draugai“, – Etaplius.lt pripažįsta Rimantė.

Paklausus apie atlyginimą, studentė teigia, kad jos atlyginimas – apie 1000 litų. Slenkančiu grafiku dirbanti mergina sako nelabai įsivaizduojanti, kad studentas gali uždirbti daugiau.

Kalbėdama apie savo išlaidas Rimantė sako, jog išleidžia nemažai, tačiau jai pavyksta atsidėti pinigų ir nenumatytiems atvejams.

„Išleidžiu nemažai. Buto nuoma, mokesčiai, internetas ir panašiai – šias išlaidas dalijamės su vaikinu. Kiekvieną mėnesį atsidedu ir mokesčiui už mokslą.

REKLAMA

Taip pat kelis šimtus atsidedu „juodai dienai“ – juk niekada nežinai, kada gali prireikti. Daugiau – pramogos, įvairios moteriškos silpnybės, kosmetika, drabužiai ir panašiai.

Tėvai, kaip jau minėjau, moka dalelę mokesčio už mokslą. Daugiau iš jų neprašau. Gyvenu „ant savo galvos“, sunku, bet kažkaip sukamės“, – pasakoja Rimantė.

Gyvena šia diena ir pinigų neskaičiuoja

Ketvirtakursis Šiaulių universiteto studentas Lukas (pašnekovo prašymu, vardas pakeistas – Etaplius.lt) dirba pardavimų vadybininku vienoje stambioje Šiaulių įmonėje. Vaikinas teigia, kad pradėjo dirbti dėl visiems suprantamų priežasčių – norėjo turėti savarankiškai uždirbtų pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nebesinorėjo imti daug pinigų iš mamos, tėčio neturiu. Ji nelabai išgali apmokėti visas mano išlaidas. Juk smagu jaustis nepriklausomu, pačiam užsidirbti.

Be to, pinigų reikia visur – ir į kiną nueiti, ir pasimatyme už merginą sumokėti, ir kitokioms pramogoms, o kur dar maistas, buto nuoma ir panašiai. Gyvenu vienas nuomojamame bute, tai tų išlaidų labai daug. Ir nemeluosiu, man buvo lengviau nei kitiems studentams – šį darbą gavau per pažįstamus“, – Etaplius.lt pasakojo vaikinas.

Lukas teigia, kad sunku suderinti darbą ir studijas, viena ar kita veikla nukenčia. Šiuo atveju – tai studijos.

„Suderinti darbą ir mokslus sekasi sunkiai. Į paskaitas einu amžinai nepasimokęs, amžinai kažko nepaskaitęs. Ir atsiskaitymų, koliokviumų pažymiai kenčia. O ir bakalauro darbas ant nosies… Tenka mokytis naktimis, bet juk neprisimokysi per naktį – ir miegoti norisi“, – guodžiasi studentas.

REKLAMA

Lukas neslepia – atskaičius mokesčius jo atlyginimas šiek tiek viršija 2000 litų. Toli gražu ne kiekvienas studentas gali pasigirti tokiu atlyginimu, tačiau kalbėdamas apie savo išlaidas vaikinas teigia, kad pinigų nesureikšmina.

„Mano išlaidos? Kuras mašinai, buto nuoma, maistas – labai dažnai valgau ne namie, visi mokesčiai, įvairios pramogos – mėgstu ir į klubus nueiti, ir kitokias pramogas su draugais. Jei atvirai, savęs neriboju ir gyvenu šia diena – pinigų netaupau, beveik visus juos ir išleidžiu. Juk galėčiau gamintis maistą namuose, bet ir tingiu, ir neturiu laiko. Galėčiau taupytis kažkiek, bet tada tektų atsisakyti didelės dalies pramogų. Reikia gyventi linksmai, gyvenimo pagrindą sudaro ne pinigai“, – savo gyvenimo filosofija dalijasi studentas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų