REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dingę kaip į vandenį

Šiuo metu laisvėje vaikšto daugiau kaip 2500 nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstančių asmenų. Manoma, kad didžioji dalis jų slepiasi užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA

90 asmenų yra ieškoma už įvykdytas žmogžudystes, o pačių ieškomiausių šiuo metu yra 18. Ieškomiausių nusikaltėlių sąrašas yra skelbiamas Policijos departamento tinklalapyje ir sudarinėjamas nuo 2003 metų. Ši idėja pasiskolinta iš JAV, kur Federalinis tyrimų biuras sudaro ieškomiausių asmenų sąrašą su nuotraukomis ir skelbia jį jau daugiau kaip 50 metų.

REKLAMA

Tiesa, Amerikoje sąrašas skelbiamas tam, kad pilietiški ir pareigingi asmenys padėtų teisėsaugai surasti besislapstančius nusikaltėlius, o Lietuvoje sąrašas skelbiamas, kad žmonės to išmoktų, nes kol kas visuomenės pagalbos ieškant atsakomybės vengiančiųjų sulaukiama labai nedaug. Beje, dar viena detalė – naudingą informaciją policijai pranešęs žmogus JAV gauna kelis šimtus tūkstančių dolerių siekiančias premijas, o Lietuvoje tokiam asmeniui dažniausiai tik padėkojama...

REKLAMA
REKLAMA

Sąrašas – žurnalistų išmonė

Kriminalinės policijos biuro Asmenų paieškos skyriaus viršininkas Igoris Ksendzovas sako, jog ieškomiausių nusikaltėlių sąrašas esąs žurnalistų prasimanytas, nes rasti nuo teisingumo besislepiančius asmenis yra vienodai svarbu. “Jeigu kažkur kaime koks banditas nužudė senutę, tai nejaugi jis bus mažiau ieškomas, negu tas, kuris yra tame sąraše ir ieškomas, tarkime, dėl plėšimo? Prieš teisingumą lygūs visi. Taigi ir nusikaltę asmenys yra lygūs ir vienodai atkakliai ieškomi teisėsaugos”, – sakė I. Ksendzovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnas pabrėžė, jog iš tiesų nuo teisėsaugos besislapstančių asmenų paieška yra ilgas ir sunkus darbas. Kiekviename mieste yra sudaryta teisėsaugininkų grupė, vadinamieji darbo padaliniai, kurie atsakingi ne tik už besislapstančiųjų paiešką, bet taip pat už dingusių be žinios žmonių paieškas bei neatpažintų asmenų palaikų išaiškinimą. Mažuosiuose Lietuvos miestuose ši pareiga dažniausiai patikima 2 pareigūnams, didžiuosiuose dirba po 5–6. Skirtingų miestų pareigūnai, aišku, bendradarbiauja ir dalijasi surinkta informacija.

REKLAMA

Visuomenė neskuba padėti

Paieška pradedama gavus teismo nutartį arba prokuroro nutarimą dėl nusikalstamą veiką įvykdžiusio ir nuo teisingumo besislapstančio nusikaltėlio.

„Niekas nelaukia pagalbos, o dirba pastoviai. Net jeigu asmuo yra ieškomas keletą metų, o apčiuopiamų rezultatų nėra, operatyvinė veikla yra vykdoma nuolat”, – tikino I. Ksendzovas. Pareigūnas pažymėjo, jog visuomenės pagalbos sulaukiama labai retai ir ji dažniausiai būnanti labai skurdi. Tik jeigu įvykis būna plačiai nuskambėjęs ir sulaukęs didelio susidomėjimo – tada skambinančiųjų ir informacijos teikiančiųjų būna daugiau. Šiaip ar taip, asmenų paiešką vykdantys pareigūnai tikrina visus pranešimus apie galimą nusikaltėlio buvimo vietą. “Pasitaiko ir tokių, kurie paskambina ir praneša, kad prieš mėnesį, pavyzdžiui, prie “Pasimatymo”, matė tokį ir tokį asmenį. Tai kurgi tas pranešėjas buvo visą mėnesį? Juk nevažiuosime tikrinti, ar tas asmuo tebestovi prie “Pasimatymo”, – juokėsi I. Ksendzovas.

REKLAMA

Seniausiai iš ieškomiausių nusikaltėlių slapstosi Linijus Motejūnas (dabar jam 33 m.). Ieškomas dėl to, kad kartu su bendrininkais, kaip organizuotos grupės narys, sukčiaudamas PVM mokėjimo ir susigrąžinimo srityje, apgaule įgijo daugiau kaip 4 milijonus litų ir pasikėsino įgyti dar vieną milijoną Lietuvos valstybės biudžeto lėšų.

Taip pat nuo 2000 metų vasario mėnesio ieškomas ir Eligijus Šmidtas (dabar 47 m.). Tuometinis Vilniaus “Gabijos” gimnazijos istorijos mokytojas 2000 metais pateko į incidentą. Varėnoje policininkai sustabdė patikrinti automobilį “Volkswagen Jetta”, kuriame sėdėjo 3 vyrai. Bagažinėje radus plastikinius indus ir kastuvą, nutarta patikrinti keleivių dokumentus. Kai E. Šmidto kišenėje policininkas Rimantas Žilionis aptiko ginklą, vyras sudavė pareigūnui per rankas ir šovė tiesiai į širdies sritį. Pareigūnas išgyveno tik laimingo atsitiktinumo dėka – kulka įstrigo ant krūtinės buvusioje kišenėje įdėtoje kortų kaladėje. E. Šmidtas priklausė pogrindinei “Juodvarnių” organizacijai, jos narių namuose rasta daug įvairių ginklų. Yra duomenų, jog E. Šmidtas slapstosi JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Slepiasi užsienyje

I. Ksendzovas pabrėžė, jog nuo 2003 metų labai padaugėjo besislepiančiųjų užsienyje. „Nors sienos neišnyko, tačiau vidinės kontrolės žymiai mažiau. Sėdi į automobilį ir autostrada nurūksti per Lenkiją iki kokios Ispanijos”, – sakė pareigūnas. O jau kai koks asmuo pasislepia užsienyje, prireikia gerokai daugiau laiko jį surasti ir įvykdyti teisingumą.

Manoma, kad Ispanijoje slapstosi Giedrius Dubosas (33 m.), ieškomas už nužudymą. 2004 metais jis ir užsienyje jau sulaikytas Artūras Lekavičius nužudė verslininką iš Alytaus.

REKLAMA

Aidas Gudelis (23 m.), pravarde Aidelis, nuo 2006 metų ieškomas už nužudymą. Siejamas su „Šumacherio“ gauja, įtariamas plėšimais bei vagystėmis, jis taip pat tikisi nuo bausmės išsisukti pasislėpęs svetur.

Marijampolės policijos komisariato Asmenų paieškos skyriuje dirbantis pareigūnas Arvydas Grabauskas sako, jog geriausia proga nusikaltėliams pasprukti ir pasislėpti – kai nuosprendis jau paskelbtas, bet neįsiteisėjęs. „Kai žmogus sužino, jog jam skirta reali laisvės atėmimo bausmė, bet dar paliktas terminas nuosprendžiui apskųsti, pasinaudodamas proga skuba slėptis. Ir slepiasi dažniausiai užsienyje”, – sakė A. Grabauskas. Pareigūnas atskleidė, kad per metus Marijampolės policija ieško 80–85 pasislėpusių nusikaltusių ar įtariamų asmenų. Pusė iš jų surandama.

REKLAMA

Beje, Marijampolės pareigūnai ieško ir vienintelės ieškomiausiųjų sąrašą “papuošusios” moters – Rasos Vizbarienės (42 m.). Moteris ieškoma dėl prekybos žmonėmis. Ieškomas ir jos „kolega” Otto Nekristas (37 m.), kuris už merginų gabenimą į užsienį jau nuteistas, tačiau taip pat spėjo pasislėpti. Marijampolės pareigūnai turi duomenų, kad jiedu taip pat slapstosi užsienyje.

Neiškenčia neišlindę į viešumą

Alytaus komisariato Asmenų paieškos skyriaus pareigūnas Kęstutis Sasnauskas taip pat antrina kolegoms – tie, kuriems pavyksta slapstytis ilgiau, dažniausiai būna pasipustę padus ir palikę gimtąją šalelę. „Tendencija lėkti į užsienį manant, kad ten ne taip greitai pasieks teisingumo ranka, iš tiesų labai ryški, – sakė pareigūnas. – Pasitaiko, kad sulaukiame informacijos iš, pavyzdžiui, Anglijoje gyvenančių lietuvių, kad matė ieškomą asmenį. Beje, dažniausiai informaciją apie ieškomus asmenis suteikia tie žmonės, kurie yra vienaip ar kitaip susiję su ta byla ar įvykiu – pavyzdžiui, nukentėję nuo ieškomo asmens”, – pasakojo K. Sasnauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnas pažymėjo, kad ieškant nusikaltėlio dedamos itin didelės pastangos. „Ieškome visur – pradedame nuo besislapstančiojo namų, vėliau apklausiame draugus, gimines, kaimynus”, – darbo ypatumus atskleidė K. Sasnauskas. – Kai tik iš Policijos departamento gauname duomenis apie ieškomą asmenį, jo paiešką skelbiame visoje Lietuvos teritorijoje. Vykdydami operatyvinę veiklą dažniausiai jau žinome kryptį, kuria reikia ieškoti besislapstančiojo, ir ta linkme tęsiame paieškas”.

Kad ir kur slapstosi asmuo, ilgai užsidaręs jis neišbūna – anksčiau ar vėliau “išlenda” į viešumą. “Kai asmuo pasislepia iš karto po padaryto nusikaltimo, jam gali būti pritaikyta paieškos senatis, tačiau jeigu jau buvo apklaustas, jam pareikšti kaltinimai arba skirta bausmė – senaties netaikome ir ieškome, kol surandame”, – sakė K. Sasnauskas. Paieškos senaties terminas – 15 metų, bet už nužudymus ieškomiems asmenims ji netaikoma.

REKLAMA

Alytaus policija tarp ieškomiausiųjų taip pat turi savo “atstovą” – nuo 2007 metų ieškomą Vydą Valentą (49 m.). Vyras slepiasi nuo už nužudymą jau paskirtos bausmės.

Ieškomiausi – Zamolskis ir Kedys

Ieškomiausiųjų sąraše vis dar yra ir Česlavas Mlynikas (49 m.), Aleksandras Ryžovas (41 m.), Andrejus Laktionovas (43 m.). Ikiteisminis tyrimas dėl 1991 metais Medininkų muitinės poste įvykdyto septynių policijos ir muitinės pareigūnų nužudymo ir dėl pasikėsinimo nužudyti dar vieną pareigūną vis dar tęsiamas. Buvusių sovietinės milicijos būrio OMON vado Č. Mlyniko ir šio būrio milicininkų A. Laktionovo bei A. Ryžovo Lietuvos Respublikai neišduoda Rusijos Federacija.

REKLAMA

Ieškomiausiojo „titulą“ jau 8 metus turi psichikos ligonis Romas Zamolskis (39 m.). Jo paieška paskelbta 2001 metų kovo mėnesį, kai R. Zamolskiui pavyko pasprukti iš Žiegždrių psichiatrinės ligoninės. Iš tiesų net nėra žinoma, ar pavojingas keliais nužudymais įtariamas nusikaltėlis tebėra gyvas. Paskutinį kartą jo pėdsakus pareigūnams pavyko aptikti 2004 metų spalį. Gavę operatyvinių duomenų, policininkai šio nusikaltėlio laukė Kaune, Šančių mikrorajone, kur jis turėjo susitikti su sėbru. Tačiau R. Zamolskis, matyt, nujautė, jog yra sekamas, ir į susitikimą neatėjo.

REKLAMA
REKLAMA

R. Zamolskio „varžovas” – pastarosiomis dienomis daugiausiai dėmesio sulaukiantis Drąsius Kedys (37 m.). Dviejų žmonių nužudymu įtariamas vyras dingo kaip į vandenį. Jam surasti mestos visos teisėsaugininkų pajėgos.

Nežinia kur sugebėjo pasislėpti ir 2008 metų lapkritį Trakuose sugyventinę nužudęs ir dar dvi moteris sunkiai sužalojęs Algirdas Aleksa (58 m.). Po nusikaltimo jis savo automobilį paliko namuose, Onuškio kaimelyje, ir dingo be pėdsakų.

Ieškomiausių nusikaltėlių sąrašas keičiasi ne taip jau dažnai – iš viso nuo 2003 metų tarp ieškomiausiųjų buvo atsidūrę daugiau kaip 100 asmenų. Pernai rasti 5.

Giedrė POTELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų