• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šio žmogaus ateitis su kiekviena diena atrodo vis labiau miglota – taip apie milijardų vertos Ruperto Merdoko imperijos paveldėtojo – jo sūnaus Džeimso – likimą dabar kalba žiniasklaidos ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Džeimsas Merdokas – chrestomatinis įrodymas to, kad ir šio pasaulio galingųjų atžalos sugeba „prisidirbti“ taip, jog įvarytų į kampą savo gimdytojus.

REKLAMA

Jamesas Murdochas (nuotr. SCANPIX)Jamesas Murdochas (nuotr. SCANPIX)

Įsivėlęs į bene didžiausią kada nors pasaulio spaudą sudrebinusį skandalą, kai Didžiojoje Britanijoje leistas bulvarinis savaitraštis „News of the World“ slapta klausydavosi garsenybių ir paprastų mirtingųjų (iš viso daugiau nei 4 000 abonentų) telefono pokalbių, kad gautų sensacingos medžiagos savo straipsniams, 38-erių Dž. Merdokas dabar gali sėsti į cypę.

REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ar nusikaltimus minėto laikraščio vadovybė darė su Merdoko sūnaus – leidinio savininkės JAV įkurtos „News Corp.“ vadovo – ar net Merdoko tėvo žinia, atsakys oficialus tyrimas. Tačiau jau dabar aišku, jog jaunojo žiniasklaidos magnato sprendimai ne juokais išjudino pamatus pasaulinės žiniasklaidos imperijos, kurią R. Merdokas šitiek metų kūrė. Merdokams dabar reikės dantimis ir nagais laikytis įsikibus milijardinį pelną kasmet nešančių savo kompanijų, kad tik jų neprarastų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Australijoje prieš 80 metų gimęs verslo genijus, kaip vadinamas R. Merdokas, jau seniai norėjo visiškai perduoti „News Corp.“ į jaunesniojo sūnaus Džeimso rankas, sau pasiliekant tik veto teisę priimant svarbiausius sprendimus. Tačiau smulkesnieji korporacijos akcininkai, kaip ir jos direktorių tarybos nariai, sužinoję, kad jiems priklausantis laikraštis ne tik neteisėtai klausėsi telefoninių pokalbių, bet dėl informacijos papirkinėjo policijos bei kitus pareigūnus (Dž. Merdokas tiesiogiai savaitraščio leidyboje nedalyvavo, tačiau būtent jis sankcionuodavo visus stambius mokėjimus), vis garsiau reiškia nuomonę, jog „News Corp.“ reikalingas naujas vadas. Taigi politinės žurnalistikos ekspertų nuomone, Merdokų ateitis bent jau šioje žiniasklaidos gigantėje su kiekviena diena atrodo vis labiau miglota. Nes vis daugiau investuotojų, ir ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, mano, jog dabar būtų pats laikas nutraukti šios dinastijos karaliavimą leidybos versle.

REKLAMA

Tik niekas netiki, kad Merdokai taip lengvai pasitrauks. Juk būtent ji – Merdokų pavardė – atnešė sėkmę ir fantastiškus pelnus ne tik „News Corp.“, bet ir daugybei panašių kompanijų visame pasaulyje. Todėl daugelis spėja, kad R. Merdokas padarys viską – pavyzdžiui, vietoj reputaciją ir greičiausiai karjerą susigadinusio sūnaus, koordinuojančio savo tėvo verslus Europoje ir Azijoje, paskirs kurį nors kitą iš šešių savo atžalų – kad ir dukterį Elizabet.

REKLAMA

Tėvo dilema

42-ejų E. Merdok, kiek žinoma, jau šį spalį turėtų įsilieti į „News Corp.“ direktorių tarybą, analitikų akyse yra verta konkurentė savo broliui Džeimsui kovoje už imperijos paveldėtojos titulą. Jau vien dėl to, kad Elizabet praeitis švarutėlė.

Įdomu tik tai, jog jau kuris laikas sklando gandai, esą Merdokų šeimoje tvyro įtampa, mat antroji R. Merdoko duktė labai nepatenkinta tuo, kaip jos jaunėlis brolis tvarko korporacijos reikalus. O išgirdusi, kad jo valdomą „News of the World“ – net 160 metų leistą laikraštį – teko uždaryti dėl amoralių ir nusikaltėliškų jo redaktorių veiksmų, E. Merdok neva pareiškusi, jog jos „broliukas pagaliau suš... kompaniją“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet, skeptikų nuomone, tokią informaciją apie Elizabet tikslingai nutekina jos pačios šeima – kad sukurtų jai tinkamą įvaizdį. Mat nors R. Merdoko vyriausioji atžala iš jo antrosios santuokos nuo 1994-ųjų sėkmingai sukasi žiniasklaidos versle ir yra įkūrusi Didžiojoje Britanijoje pelningai veikiančią televizijos kompaniją „Shine Group“ (ją šį vasarį už 650 mln. JAV dolerių pardavė savo pačios šeimai priklausančiai „News Corp.“ – kai kurių pastarosios kompanijos akcininkų nuomone, „per blatą“ ir už užkeltą kainą), jai trūksta tarptautinio veslo valdymo patirties.

REKLAMA

Tokios patirties turi vyriausiasis R. Merdoko sūnus 39 metų Laklanas, tačiau jis 2005-aisiais netikėtai atsisakė visų postų tėvo imperijoje – jį šiaip ne taip pavyko įkalbėti likti „News Corp.“ direktorių taryboje. Taigi, nors Merdokų šeima didelė, jų patriarcho pasirinkimas – ribotas.

Žaidimas tik prasideda

R. Merdokas, nuo 6-ojo dešimtmečio pabaigos (savo tėvo Keito Ruperto Merdoko – Australijos laikraščių magnato, su kuriuo jį siejo sudėtingi santykiai, mirties) beveik be perstojo pirkęs laikraščius, televizijas, leidybos ir pramogų kompanijas, sulipdė tikrą verslo gigantą. Jo čiuptuvai dabar siekia Aziją, Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Lotynų Ameriką. Vien tik Niujorke įkurta „News Corp.“, samdanti per 50 000 darbuotojų, yra verta 60 milijardų dolerių, o per metus uždirba dar 33 milijardus, nors dabartinis skandalas ir nuvertino korporacijos akcijas (per savaitę po skandalo „News Corp.“, manoma, prarado 5 mlrd. dolerių).

REKLAMA

2001-aisiais buvusi antroji R. Merdoko žmona Ana Torv – Laklano, Džeimso ir Elizabet motina – išpranašavo, kad jos vaikų laukia sunkus metas, kai jų tėvui ateis laikas išrinkti vieną, kuriam ir bus patikėta visa jo imperija. Tada buvusi žurnalistė atskleidė, kad jos širdžiai mieliau būtų, jei nė vienas iš jos atžalų neperimtų Merdokų „karūnos“ (R. Merdokas dar turi 52-ejų metų dukterį Prudens bei dvi dukteris su savo trečiąja žmona – 9-metę Greisę ir 7-erių Kloją). A. Torv nuomone, jos vaikai ir taip gali pasiekti visko, ko tik panorės, o tokios naštos, kaip tėvo paveldas, jiems – jauniems, protingiems, turtingiems – visai nereikia. Juolab kad yra dar viena kandidatė į „imperatorienes“ – tai trečioji R. Merdoko žmona Vendė Deng. Dabar 43-ejų moteris prieš ištekėdama dirbo „News Corp.“ filiale Honkonge.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu V. Deng iš tiesų nuspręs grįžti į verslą, Merdokų klane gali užvirti rimtas mūšis dėl valdžios. Varžytis tikrai yra dėl ko: R. Merdokas laikomas vienu turtingiausių žmonių pasaulyje (tiksliau, tai 112-uoju tarp žurnalo „Forbes“ suskaičiuotų planetos milijardierių), vien jo asmeninis turtas vertas 7,6 mlrd. JAV dolerių. Tačiau nereikia pamiršti, kad, nors ir garbaus amžiaus, pasitraukti iš verslo dar nesiruošia ir pats R. Merdokas – ko jau ko, o energijos ir karingumo jam niekada netrūko. „Negali tikėtis, kad tave tris dešimtmečius lydės sėkmė, jei nepaliksi savo konkurentams vieno kito rando“, – kadaise yra pasakęs magnatas.

Parengė Aistis Girnius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų