REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Dėvėtas“ gyvenimas: skurdas ar mada?

Skaičiuojamos milijoninės apyvartos

Gyvenimas gerėja, rodo įvairūs statistiniai ir apklausų duomenys: dauguma gali pasidžiaugti gerėjančia ar stabilėjančia socialine padėtimi, o galbūt ir augančiu atlyginimu. Tačiau, nepaisant giedrėjančios ateities, vadinamieji skudurynai netuštėja. Priešingai, naudoti daiktai vertinami vis labiau.

Gyvenimas gerėja, rodo įvairūs statistiniai ir apklausų duomenys: dauguma gali pasidžiaugti gerėjančia ar stabilėjančia socialine padėtimi, o galbūt ir augančiu atlyginimu. Tačiau, nepaisant giedrėjančios ateities, vadinamieji skudurynai netuštėja. Priešingai, naudoti daiktai vertinami vis labiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skatina antivartojimo judėjimas

Dėvėti drabužiai į Lietuvą ėmė skverbtis, kai tik buvo atvertos sienos. Iš pradžių įvairūs nenauji daiktai ir drabužiai buvo vežami iš labiau išsivysčiusių šalių kaip labdara. Vėliau tai tapo uždarbio šaltiniu nemažai daliai verslauti bandančių lietuvių.

REKLAMA

Dar visai neseniai eiti į „skuduryną“ buvo gėda, tačiau laikai keičiasi ir, kas galėjo pagalvoti, rūbai ir daiktai iš antrų rankų tapo mada, o antivartojimo požiūris – judėjimu. Tai paskatino iš Vakarų atėję „vinted“, retro stiliai, kurie jaunimą stilingų drabužių ir aksesuarų privertė ieškoti močiučių spintose arba dėvėtų drabužių parduotuvėse.

Rinkoje tarpsta simbiozė

Kaip bebūtų keista, randantis vis daugiau dėvėtų drabužių parduotuvių, butikų ir netgi tokių internetinių platformų kaip manodrabuziai.lt, kur galima nusipirkti ir apsimainyti dėvėtais ar atsibodusiais, nepanaudotais drabužiais, konkurencijos rinkos dalyviai nejaučia.

REKLAMA
REKLAMA

„Galėčiau pasakyti, kad prekyba nei lėtėjo, nei labai spartėjo – viskas laikosi stabiliai, – balsas.lt sakė butiko Vilniuje „Deja Vu“ savininkė Gintarė. – Tokių portalų kaip „Mano drabužiai“ atsiradimo nepajutome, nes neteikiame komiso paslaugų.“ Anot verslininkės, turinčios po vieną retro stiliaus dėvėtų parduotuvę Vilniuje ir Rygoje, per penkerius veiklos metus nepasikeitė ir prekių kainos.

Sostinės centre esančio „Vintage Butique“ savininkė Inga Zakarevičienė sako, kad konkurencija išaugo, tačiau visi turi savo klientus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be abejones, kai atsidarėme nebuvo konkurencijos ir ekonominė situacija šalyje buvo stabilesnė. Bet per 7-erius veiklos metus susiformavo tikrai didelis labai stilingų klienčių ratas ir šiuo metu pardavimai priklauso nuo to, kokias prekes mes pasiūlome, ką įdomaus atvežame į Lietuvą“, - sakė verslininkė. Jos manymu, parduotuvės prekybos stabilumą užtikrina suformuota įdomių, vienetinių drabužių ir aksesuarų pasiūla.

Vietoj aršios konkurencijos dėvėtų daiktų rinkoje pastebima tam tikra simbiozė: žmonės perka „skudurynuose“, butikai superka daiktus iš žmonių, kai kuriuos daiktus patys atranda „skudurynuose“, žmonės daiktus, nusipirktus butike ar „skuduryne“ neretai vėl perparduoda į kitą butiką ar manodrabuziai.lt – ratas sukasi, visi laimingi. Išskyrus, galbūt, manodrabuziai.lt pirkėjas, kurios kartais netikėtai gauna su niekuo nesumaišomo „skuduryno“ aromato prisisunkusį drabužį.

REKLAMA

Rezultatai auga geometrine progresija

Didžiausio dėvėtų drabužių tinklo Lietuvoje „Humana“, kuris pelną skiria trečiųjų šalių labdarai, apyvarta per pastaruosius metus tik didėjo. Tai leido 2012 metais „Humana People to People Baltic“ padidinti socialiniams pasauliniams projektams skiriamas lėšas iki daugiau nei 545 tūkst. eurų. Iš jų beveik 56 tūkst. eurų buvo skirti Lietuvos socialinėms organizacijoms.

2012-aisias grynasis „Humana People to People Baltic“ veiklos rezultatas siekė daugiau nei 13,7 mln. litų, o bendros pajamos – per 127 mln. litų. Palyginti su 2011 metais, viešosios įstaigos rezultatai buvo beveik tris kartus mažesni ir siekė 4,2 mln. litų.

REKLAMA

Populiarūs ne tik drabužiai

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, naudotų daiktų mažmeninės prekybos parduotuvių apyvarta pernai siekė 126 mln. litų. Tai yra mažiausia suma per pastaruosius trejus metus. Didžiausia apyvarta dėvėtais daiktais, kurių didžiąją dalį sudaro drabužiai, buvo 2011 metais ir siekė daugiau nei 155 mln.

Be dėvėtų drabužių, populiarėja knygos bei antikvariniai daiktai. Į statistinius duomenis neįtraukti buitinės technikos prietaisai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų