REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilja Mečnikovas, 1895-aisiais sulaukęs 50 metų, pradėjo vis labiau jaudintis dėl senėjimo. Dėl to šis Rusijos Nobelio premijos laureatas ir vienas iš imunologijos įkūrėjų nukreipė savo dėmesį nuo imunologijos ir pasinėrė į gerontologiją.

Ilja Mečnikovas, 1895-aisiais sulaukęs 50 metų, pradėjo vis labiau jaudintis dėl senėjimo. Dėl to šis Rusijos Nobelio premijos laureatas ir vienas iš imunologijos įkūrėjų nukreipė savo dėmesį nuo imunologijos ir pasinėrė į gerontologiją.

REKLAMA

Dėl jo dabar pripažįstame trilijonų bakterijų, žinomų kaip žarnyno mikrobiomas, svarbą reguliuojant sveikatą ir ligas, rašo theconversation.com.

Jį sužavėjo žarnyno bakterijų įtaka sveikatai ir ligoms. Jis teigė, kad žmonės iš Rytų Europos gyvena ilgiau, nes valgo daug fermentuotų maisto produktų, kuriuose yra pieno rūgšties bakterijų. Nors tuo metu buvo populiari, ši teorija, siejanti žarnyno mikrobus su sveiku senėjimu, iki palyginti neseniai buvo mokslininkų ignoruojama.

Beveik dešimtmetį buvo kaupiami įrodymai, kad su amžiumi mikrobiomo sudėtis keičiasi. 2012 m. Korko universiteto koledžo tyrimai parodė, kad mikrobiomo įvairovė buvo susijusi su sveikatos pasekmėmis vėlesniame gyvenime, įskaitant silpnumą. Tačiau mes vis dar daug nežinojome apie mikrobiomo poveikį smegenų senėjimui.

REKLAMA
REKLAMA

2017 m. peržiūrėtos I. Mečnikovo idėjos ir įtrauktos į smegenų senėjimo kontekstą. Pasirodo, senėjimas sukėlė mikrobiotos ir imuninės sistemos pokyčius ir buvo susijęs su pažinimo nuosmukiu ir nerimu. Tačiau šis tyrimas, kaip ir daugelis šios srities, tik parodė ryšį tarp senėjimo ir šių veiksnių. Tai neįrodė, kad vienas dalykas sukelia kitą.

REKLAMA

Vėlesniame tyrime žengtas dar vienas žingsnis į priekį parodant, kad mikrobiotai skirta dieta, praturtinta prebiotiniu inulinu (prebiotikas maitina naudingas žarnyno bakterijas), gali sumažinti senėjimo poveikį vidutinio amžiaus pelių smegenims. Tačiau vis dar nebuvo aišku, ar pati mikrobiota lėtina smegenų senėjimą.

Naujausiame tyrime išaiškėjo, kad paėmus mikrobiomą iš jaunų pelių ir persodinus jį į senas peles, daugelis senėjimo padarinių mokymuisi ir atminčiai bei imuniteto sutrikimams gali būti pakeisti. Naudodami labirintą, parodėme, kad ši išmatų mikrobiotos transplantacija iš jaunų į senas peles paskatino senas peles greičiau rasti paslėptą platformą.

REKLAMA
REKLAMA

Imuninis ryšys

Senėjimas susijęs su uždegimo padidėjimu visose kūno sistemose, įskaitant smegenis. Akivaizdu, kad imuniniai procesai vaidina pagrindinį vaidmenį smegenų senėjime, vis labiau pabrėžiant specifinės imuninės ląstelės – mikroglijos – vaidmenį.

Ironiška, kad tai yra ta pati ląstelių klasė, kurią I. Mečnikovas vizualizavo mikroskopu, nors ir kituose audiniuose, 1800-ųjų pabaigoje. Dabar taip pat žinome, kad šių ląstelių aktyvavimą nuolat reguliuoja žarnyno mikrobiomas.

Taigi kita galvosūkio dalis – išsiaiškinti, ar neigiamas senėjimo poveikis imunitetui yra apgręžiamas, persodinant mikrobiotą iš jaunų pelių į senas. Tiesą sakant, buvo sumažinta didelė dalis organizmo uždegimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai parodyta, kad chemikalai smegenų regione, susiję su mokymusi ir atmintimi (hipokampas), buvo panašesni į jaunų pelių po mikrobiotos transplantacijos. Rezultatai neabejotinai rodo, kad mikrobiomas yra svarbus sveikoms smegenims senatvėje.

Ar I. Mečnikovas atsitraukė nuo imunologijos per anksti, kad galėtų suprasti senėjimo paslaptis? Iš tiesų, santykinis imuninių pokyčių, pastebėtų pelėse, gaunančiose jauną mikrobiotą, indėlis į bendrą atjauninimo poveikį nusipelno tolesnio tyrimo. Tačiau lieka du dideli klausimai. Kokie tikslūs mechanizmai veikia? Ir ar galime šį nuostabų atradimą pritaikyti žmonėmis?

Pelės nėra žmonės

Darbas su kontroliuojama pelių, turinčių labai apibrėžtą genetiką, mitybą ir mikrobiomą, situacija labai skiriasi nuo darbo su žmonėmis. Turime būti atsargūs, kad nepervertintume šių atradimų. Nepritariame išmatų transplantacijai žmonėms, norintiems atjauninti savo smegenis.

REKLAMA

Tačiau šie tyrimai rodo ateitį, kurioje pagrindinis dėmesys bus skiriamas mitybai, nukreiptai į mikrobiotą, ar gydymo būdams, pagrįstais bakterijomis, kas skatins optimalią žarnyno sveikatą ir imunitetą, kad smegenys būtų jaunos ir sveikos. Tokios strategijos tikrai bus labiau priimtinas ir skanesnis eliksyras.

Apskritai I. Mečnikovo principai atrodo teisingi – apsaugoti žarnyno mikrobai gali būti jaunystės šaltinio paslaptis. Pasiekus pažangą sveikatos priežiūros srityje, pailgėjo vidutinė gyvenimo trukmė. Ir nors mes negalime sustabdyti laiko, galime sukurti gydymo būdus, kurie apsaugotų mūsų smegenis nuo pablogėjimo. Reikia daug dirbti, kad geriau suprastume, kaip žarnyno mikrobai sugeba apgręžti kai kuriuos senstančių smegenų požymius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų