REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepriklausomi teisės ekspertai teigia, kad Seimui nusprendus neatleisti Arvydo Pociaus iš Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo posto, susidarė prieštaringa teisinė situacija, dėl kurios derėtų prašyti Konstitucinio Teismo išaiškinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Teisės projektų ir tyrimų centro (TPTC) manymu, Seimo ketvirtadienį priimto nutarimo nepritarti A. Pociaus atleidimui teisėtumas kelia didelių abejonių.

REKLAMA

Anot teisininkų, šiaip jau Seimas gali nesutikti su prezidento siūlymu atleisti VSD vadovą iš pareigų. Tačiau šiuo atveju Seimą varžo galiojantis teisės aktas - pernai gruodį priimtas Seimo nutarimas, patvirtinęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo apie VSD veiklą išvadas. Be kita ko, tyrimas buvo nustatęs, kad A. Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti VSD darbą ir jam vadovauti.

Anot teisininkų, Seimą taip pat varžo įstatymo nuostata, kad saugumo pareigūnui atsistatydinus, jis atleidžiamas iš pareigų.

REKLAMA
REKLAMA

Teisinėje valstybėje negali būti taip, kad galiojant teisės aktui apie asmens elgesio nesuderinamą su pareigomis nacionalinio saugumo tarnyboje ir asmens negalėjimą eiti tų pareigų, būtų priimamas sprendimas palikti tą asmenį dirbti pareigose, teigia TPTC.

Anot teisininkų, kadangi tebegalioja ankstesnis A. Pociaus netinkamumą patvirtinęs Seimo nutarimas, tai Seimo sprendimas palikti A. Pocių pareigose iš esmės reiškia nutarimą, kad pagrindinei Lietuvos nacionalinio saugumo institucijai gali vadovauti asmuo, kurio elgesys nesuderinamas su šiomis pareigomis ir kuris nėra pajėgus to darbo dirbti. Tačiau pagal Konstituciją Lietuvos Respublika, vadinasi, ir Seimas turi siekti užtikrinti šalies saugumą. Nėra teisinga galvoti, kad šalies saugumas užtikrinamas, jei pagrindinei saugumo institucijai vadovauja asmuo, pripažintas netinamu toms pareigoms ir pats jų atsisakęs, teigia teisininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisininkai siūlo Seimo nariams, nepritariantiems šiam nutarimui, kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl jo atitikimo
Konstitucijai.

Tuo tarpu prezidentas Valdas Adamkus pakartojo, kad priima Seimo sprendimą nepritarti A. Pociaus atleidimui ir neketina jam prieštarauti.

Penktadienį V. Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo atšaukė ankstesnį savo sprendimą prašyti Seimo pritarimo Povilo Malakausko skyrimui VSD vadovu.

Prezidentas V. Adamkus teikė Seimui sprendimą atleisti A. Pocių, atsižvelgdamas į jo atsistatydinimo pareiškimą po to, kai parlamentarai pernai žiemą patvirtino nepalankias VSD veiklos parlamentinio tyrimo išvadas.

REKLAMA

Seimas gruodžio pabaigoje patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto VSD veiklos tyrimo išvadas, kuriose teigiama, jog departamento darbe yra daug trūkumų, o jo generalinis direktorius A. Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti departamento darbą ir jam vadovauti.

Netrukus po šių išvadų patvirtinimo Seime A. Pocius įteikė prezidentui atsistatydinimo pareiškimą.
VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų