REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irena Budrienė / Šiaulių kraštas

Irena Budrienė / Šiaulių kraštas

REKLAMA

Streikuoti besirengiantys Šiaulių Psichiatrijos ligoninės darbuotojai nerimauja ne veltui. Jie nenori būti prijungti prie Respublikinės Šiaulių ligoninės, nes turi ką prarasti: ūkvedys ir slaugos administratorė šioje ligoninėje kas mėnesį gauna po 7–8 tūkstančius litų atlyginimo. Nors oficiali streiko priežastis kita – esą nenorima pabloginti sąlygų pacientams.

Teismas sustabdė streiką

Šiaulių apylinkės teismas pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir neleido Šiaulių Psichiatrijos ligoninės darbuotojams šiandien pradėti planuoto streiko. Atsižvelgta į streiko metu galimą poveikį visuomenės saugumui, taip pat į poreikį apsaugoti viešąjį interesą.

Profesinės sąjungos pasirinktą kraštutinę protesto formą teko atidėti mėnesiui, kol teismas išsiaiškins, ar ketinimai streikuoti yra teisėti. Teismas šiandien pradeda bylos nagrinėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kad streikas neteisėtas, mano Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovybė, anksčiau išplatinusi viešą pranešimą.

Jame rašyta, kad dar 2010 metais Psichiatrijos ligoninė buvo prijungta prie Respublikinės Šiaulių ligoninės ir tapo jo padaliniu. Nuo 2014 metų pradžios Psichiatrijos ligoninė taps Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinika. Psichiatrijos ligoninei panaikinus filialo statusą teikiamų paslaugų apimtys, prieinamumas ir kokybė nesikeistų, o darbuotojams būtų užtikrintos tokios pat darbo sąlygos.

REKLAMA

„Filialo statuso panaikinimas nepažeidžia darbuotojų interesų, todėl jų reikalavimai yra nepagrįsti“, – pranešime teigė ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius ir Psichiatrijos ligoninės vadovas Eugenijus Mikaliūnas.

Atlyginimai – didesni

„Šiaulių krašto“ žiniomis, Psichiatrijos ligoninė pagrindinę iš Ligonių kasų gaunamų lėšų dalį skiria darbuotojų atlyginimams išmokėti. Dirbant su psichikos ligoniais nereikia atlikti brangiai kainuojančių tyrimų ir naudoti sudėtingos medicinos įrangos.

Šiuo metu Psichiatrijos ligoninės darbuotojai, einantys tokias pat pareigas, gauna didesnius atlyginimus už Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) darbuotojus.

REKLAMA
REKLAMA

Nors duomenys apie darbuotojų darbo užmokestį privalo būti teikiami viešai, Psichiatrijos ligoninės interneto svetainėje ši skiltis neužpildyta. Atsiprašoma, kad informacija rengiama.

„Šiaulių krašto“ duomenimis, trečią ketvirtį Psichiatrijos ligoninės direktoriui per mėnesį priskaičiuoto atlyginimo vidurkis – 5,7 tūkstančio litų, gydytojams – 4,8 tūkstančio litų, skyrių vedėjams – 5,8 tūkstančio litų.

Ūkvedžio atlyginimas su priedais – beveik 7 tūkstančiai litų, o vyriausioji slaugos administratorė ir vyriausioji buhalterė gauna beveik po 8 tūkstančius litų per mėnesį kartu su priedais, kuriuos galima mokėti pagal kolektyvinę darbo sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistai su aukštuoju išsilavinimu gauna po beveik 3,5 tūkstančio litų darbo užmokestį, su aukštuoju nemedicininiu – 3,4 tūkstančio litų, slaugos specialistai – 2,9 tūkstančio litų (RŠL šie specialistai gauna kone tūkstančiu litų mažiau), slaugytojos – 2,7 tūkstančio litų, pagalbinis medicinos personalas – 1,8 tūkstančio litų (Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šis personalas gauna tik truputį virš tūkstančio), darbininkai – 1,7 tūkstančio litų.

Iš viso darbo užmokesčiui, be įmokų SODRAI, Psichiatrijos ligoninė skiria 56–58 procentus turimų lėšų, o medikamentams kartu su kraujo komponentais įsigyti – vos 2,5–3,5 procento. RŠL medikamentams išleidžia 14–17 procentų.

REKLAMA

Prijungimo nenori

„Pas mus visi atlyginimai yra kitokie negu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, ir jie nesikeitė kokius šešerius metus“, – sakė Psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas. Esą mokami atlyginimai nepažeidžia teisės aktais nustatytų ribų.

Jo žodžiais, įstaigos vyriausioji buhalterė ir slaugos administratorė gauna po aštuonis tūkstančius litų kartu su priedu už papildomą krūvį dėl įgyvendinamų Europos Sąjungos projektų. „Priedas yra laikinas ir pasibaigus projektams jo neliks“, – aiškino direktorius. O ūkvedys papildomai dirba slaugytoju, nes yra įgijęs atitinkamą išsilavinimą ir turi licenciją.

REKLAMA

E. Mikaliūnas sakė suprantąs streiką ruošiančius savo darbuotojus, nes „kas nori, kad jam būtų sumažintas atlyginimas, jei nesumažinama darbo?“

Jis tikino, kad tikroji streiko priežastis – ne baimė prarasti didesnį darbo užmokestį, bet nepabloginti sąlygų pacientams.

„Žinome, kas atsitiko kituose prijungtuose filialuose: esant bendriems finansams, pacientams tenka ir tvarsliavos, ir vaistų patiems pirkti, o mes iki šiol nupirkdavome viską, pacientams nieko pirkti nereikėdavo“, – aiškino E. Mikaliūnas.

Sąlygos geresnės dėl gydymo paprastumo

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika paaiškino, kodėl psichiatrija būna rentabilesnė už kitas gydymo sritis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Finansavimo lygis yra panašus, bet psichiatrijoje galimai būna mažiau išlaidų, nes nėra brangių tyrimų, o daugiau naudojama anamnezė, pacientų apžiūra, apklausa, pokalbis, nereikalaujantys labai brangių technologijų“, – sakė direktorius.

Be to, psichiatrijoje būna ilgesnė gydymo trukmė, todėl ir gydymo kaina sąlygiškai yra didesnė. Ligoniai gydomi ir 24, ir 48 dienas.

„Respublikinė Šiaulių ligoninė gydo daug labai sudėtingų ligonių, atveža traumuotų ir sulaužytų žmonių, kurių gydymas dažnai būna nuostolingas. Todėl santykinai psichiatrijoje situacija yra geresnė“, – sakė R. Mažeika.

Nusipelnę gyventi geriau

„Prijungus Psichiatrijos ligoninę prie Respublikinės Šiaulių ligoninės, psichikos sveikatai skirtos lėšos keliaus į bendrą katilą“, – nuogąstavo 2-ojo psichozinių ir efektinių būsenų bendros psichiatrijos skyriaus vedėja, įstaigos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Romualda Ališauskienė.

REKLAMA

Esą neaišku, ar RŠL finansininkai supras, kad psichikos ligoniams reikia ne tik medikamentų, bet ir keramikos, dažų, vytelių meno užsiėmimams.

Kraštutinė priemonė streikuoti, profesinės sąjungos pirmininkės žodžiais, pasirinkta dėl to, kad su darbuotojais esą niekas nesitarė. O sveikatos apsaugos ministro įsakyme siūlymas darbuotojams išlaikyti tokias pat sąlygas yra tik rekomendacinio pobūdžio.

„Nėra jokios priežasties, kodėl Psichiatrijos ligoninė turi būti prijungta ir jos sąskaita padenginėjamos RŠL skolos“, – aiškino R. Ališauskienė. Ji siūlė parašyti, kad RŠL gydytojai, norėdami užsidirbti padorų atlyginimą, yra priversti dirbti keliais etatais.

Vedėja aiškino, kad didesnių atlyginimų psichiatrijos darbuotojai yra nusipelnę, nes „niekur kitur žmogus neįdeda tiek daug emocinių ir profesinių darbo įgūdžių, nes mūsų darbo įrankis yra žmogaus smegenys“. Ji neatsakė į klausimą, ar chirurgas, operuodamas ligonį, įdeda mažiau pastangų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų