REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį mėnesį kilo skandalas, kai septyni Lietuvos diplomatai buvo įtarti kyšininkavimu. Dabar valdininkai sako, kad tas įvykis labai primena prieš septynerius metus kilusį "prezervatyvų skandalą", į kurį buvo įsivėlęs dabartinis prezidento patarėjas Alvydas Medalinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pastarasis, aršiai kritikavęs kyšininkavimu įtariamus asmenis, teigia, jog "prezervatyvų skandalas" buvo dirbtinai sukeltas.

REKLAMA

Diplomatai išsisuko

"Vakaro žinios" ne kartą rašė apie Užsienio reikalų ministerijoje (URM) kilusį skandalą - septyni diplomatai įtarti ėmę neteisėtą atlygį už vizų išdavimą.Tuo metu kilo skandalas ne tik dėl kyšininkavimo įtarimų, bet ir dėl to, kad ministras Antanas Valionis vengė pasirašyti diplomatų atleidimo iš pareigų įsakymą - kyšiu ėmimu įtariami pareigūnai priversti patys atsistatydinti. Ministras tikino, jog siekti diplomatinės karjeros jiems sutrukdys jo pasirašytas įsakymas, kuriuo uždrausta į skandalą įsivėlusiems diplomatams dirbti darbą, susijusį su valstybės paslaptimis.Ministro aplinkos žmonės tvirtino, jog ministras įsakymo atleisti diplomatų nepasirašė, nes esą baiminosi, kad pastarieji į tarnybą grįš per teismą. Saugumo departamento medžiagos esą nepakanka pareigūnams iš tarnybos atleisti.Pasak šaltinių, ministras nenorėjęs kartoti ankstesnių klaidų, kai iš ministerijos už pažeidimus atleisti pareigūnai buvo grąžinti teismų į darbą ir sėkmingai tęsė karjerą užsienio politikos srityje. Tarp skaudžių ministerijai pavyzdžių minima ir dabartinio prezidento Rolando Pakso patarėjo užsienio politikos klausimais A.Medalinsko pavardė.

REKLAMA
REKLAMA

A.Medalinskas kritikuoja

Dėl finansinio skandalo iš tarnybos pašalintas Lietuvos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje patarėju politikos klausimais dirbęs A.Medalinskas savo reputaciją gelbėjo teisme.Nors pats A.Medalinskas anksčiau ir pats buvo įsivėlęs į finansinį skandalą, negailėjo kritikos neseniai skandalingai išgarsėjusiems diplomatams. Prezidento patarėjas tvirtino tikįs, jog tyrimas bus atliktas iki galo, diplomatų nusižengimą jis vadino piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi."Žmonės susiviliojo manydami, kad Lietuvoje nebaudžiama už nusikaltimus, padarytus dirbant valstybės tarnyboje", - sakė A.Medalinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismas "išskalbė" reputaciją

1996-aisiais metais užsienio reikalų ministro pareigas ėjęs Povilas Gylys "Vakaro žinioms" priminė, jog A.Medalinskas nebuvo atleistas. Būsimasis prezidento patarėjas spėjo pareikšti išeinąs iš konsulinės tarnybos savo noru, nes norįs tapti politiku.P.Gylys priminė, jog finansinis skandalas kilo 1996-ųjų balandį, o teismo procesas pradėtas A.Medalinsko iniciatyva, mat jis buvo nepatenkintas ministro sprendimu, įpareigojančiu jį palikti pareigas per du mėnesius. Teismas pripažino, jog nėra pagrindo reikalauti, kad A.Medalinskas paliktų darbą anksčiau, ir priteisė jo naudai keliasdešimt tūkstančių litų kompensaciją.Eksministras sakė nenorįs komentuoti buvusio konsulinės tarnybos atstovo praeities nuotykių bei dabartinių jo aršių kalbų kyšininkavimu įtariamų diplomatų adresu. "Aš nebesiveliu į politiką, todėl nebenoriu nieko komentuoti", - argumentavo P.Gylys.

REKLAMA

"Prezervatyvų skandalas"

Pats A.Medalinskas "Vakaro žinioms" sakė, esą teismas įrodęs, kad 1996 m. vadinamasis finansų skandalas kilo ne dėl jo, o prieš jį ir tuometinį Lietuvos ambasadorių Didžiojoje Britanijoje Raimundą Rajecką nusistačiusių politikų kaltės. Prezidento patarėjas teigė, esą teismas įrodė, kad jis nešvaistė mokesčių mokėtojų lėšų.

Anot A.Medalinsko, jis buvo kaltinamas už valstybės lėšas prisipirkęs prezervatyvų. Politikas paaiškino, jog tuomet ambasadose dirbę pareigūnai turėjo teisę už mokesčių mokėtojų lėšas įsigyti vaistų, o Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai, gerai nemokantys anglų kalbos, anglišką vaistų pavadinimą išvertė kaip prezervatyvą.

REKLAMA

Pasak A.Medalinsko, būtent dėl to žiniasklaida jį užsipuolė. Tačiau iš tikrųjų, jo teigimu, finansinis skandalas sukeltas tyčia - norėta iš pareigų atleisti ambasadorių R.Rajecką, kuris kritikavo tuometinės Vyriausybės vykdomą politiką.

A.Medalinskas prisiminė, jog jam buvo siūlyta pasitraukti kartu su ambasadoriumi ir pasišaipyta, jog jis galįs kreiptis į teismą. Būsimasis prezidento patarėjas taip ir padaręs, nes oficialūs valstybės pareigūnai neketino panaikinti jam kaltinimų dėl finansinio skandalo.

Gavo kompensaciją

Teismas, anot A.Medalinsko, ne tik pripažino, jog skirtas terminas palikti tarnybą per trumpas, bet ir priteisė jo naudai kompensaciją už neteisėtą atleidimą iš darbo bei panaikino kaltinimus, susijusius su finansiniu skandalu. A.Medalinskui net nebuvo uždrausta likti dirbti konsulinėje tarnyboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento patarėjas teigė, jog žiniasklaida "lanksčiai pranešė apie įvykusį finansinį skandalą". A.Medalinskas pripažino, jog skandalas iš tikrųjų buvo, tačiau jis dėl to nekaltas ir jaučiasi visiškai ramus.

Prezidento patarėjas neatsiima žodžių, jog konsulinės tarnybos darbuotojai, kurių tariamas kyšininkavimas į viešumą iškilo praėjusį mėnesį, turi būti nubausti. A.Medalinskas mano, jog kai kurie politikai, komentuodami pastarąjį skandalą, jį lygina su "prezervatyvų skandalu". Tuo esą siekiama, jog prezidentas R.Paksas per daug nesidomėtų korumpuotais pareigūnais ir leistų jiems ramiai "dirbti".

REKLAMA

Skaidresnė tvarka

Beje, vakar buvo pranešta, kad po praėjusio mėnesio diplomatų skandalo Lietuvos generalinis konsulatas Kaliningrade keičia sistemą, kuri leido klestėti privilegijuotiems kelionių organizatoriams.

Lietuvos generalinis konsulatas, siekdamas vizų išdavimo skaidrumo ir sudaryti lygias galimybes visiems kelionių organizatoriams, keičia turizmo agentūrų akreditavimo sistemą. Naujovės įsigalios nuo rugpjūčio 18-osios.

Pagal naująją tvarką dėl vizų į generalinį konsulatą gali kreiptis bet kuri turizmo agentūra, ne vien akredituotos, kaip nustatyta anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų