REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už kyšininkavimą baudžiamas tiek jį duodantis, tiek gavėjas – skiriamos baudos, areštas, laisvės atėmimas. O pacientų sveikatos kaina neteisėtai pasipelnyti siekę gydytojai netenka licencijų. Vis tik, pasirodo, neretai po nusikaltimo jie licencijas, leidžiančias gydyti žmones, gali susigrąžinti.

Už kyšininkavimą baudžiamas tiek jį duodantis, tiek gavėjas – skiriamos baudos, areštas, laisvės atėmimas. O pacientų sveikatos kaina neteisėtai pasipelnyti siekę gydytojai netenka licencijų. Vis tik, pasirodo, neretai po nusikaltimo jie licencijas, leidžiančias gydyti žmones, gali susigrąžinti.

REKLAMA

Gyventojų apklausos rodo, kad kyšius duodančių gyventojų ir įmonių vadovų skaičius pastaruosius 3 metus išliko toks pats. Vis tik kyšininkaujančių valstybės tarnautojų sumažėjo dvigubai.

Specialistai įvardijo, dėl kokių priežasčių gali būti stabdomos ir naikinamos sveikatos priežiūros darbuotojų licencijos.

Per pastaruosius 6 metus jų kasmet panaikinama nuo 540 iki 2,5 tūkst. Vis tik netekęs licencijos asmuo praktiškai visada gali kreiptis dėl naujos praėjus tam tikram laikotarpiui. Šią tvarką siekiama griežtinti.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešti apie kyšininkavimą reiktų turint pagrįstų įtarimų

Kaip sako Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Antikorupcinio skyriaus vadovas Benas Aldakauskas, mintys, kad gydytojas reikalauja kyšio, nėra faktas.

REKLAMA

Anot jo, tai gali būti ir neteisinga situacijos interpretacija: „Bendraujant su mediku, reikėtų atkreipti dėmesį į jo elgesį ir apie tai su juo pasikalbėti. Jei aiškus atsakymas nėra gaunamas, reikėtų kreiptis į ligoninės vadovybę ar sveikatos apsaugos įstaigos korupcijos prevencijos specialistą.

Jei ligoninėje nėra imamasi veiksmų ir asmuo mano turįs žinių arba pagrįstų įtarimų apie medicinos darbuotojų daromus ar ketinamus daryti korupcinius nusikaltimus, reikėtų kreiptis į STT ar Sveikatos apsaugos ministeriją.“

STT atstovo teigimu, tiek kyšio davimas, tiek ėmimas yra netoleruotini ir neteisėti. B. Aldauskas pabrėžė, kad asmuo, dirbantis valstybės tarnyboje, tarnauja žmonėms ir turi būti visiems vienodai lygus.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai asmuo, pasinaudodamas pareigomis valstybės tarnyboje ar jam suteiktais įgaliojimais, siekia neteisėtai pasipelnyti, imdamas kyšį, pažeidžiami valstybės tarnybos principai, pakertamas pasitikėjimas ne tik konkrečia institucija, bet ir visa valstybe.

Už kyšių davimą ir ėmimą gydytojams ir pacientams gali būti skirta bauda, areštas arba laisvės atėmimas. Tačiau reikia nepamiršti, kad tokiais atvejais nukenčia ir paties mediko, ir gydymo įstaigos reputacija“, – komentavo pašnekovas.

Kyšį davė kas dešimtas?

Remdamasis tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2022 / 2023“ duomenimis, B. Aldakauskas nurodė, kad kyšio davimo patirtis tarp gyventojų ir verslo vadovų, palyginti su 2021 m., išliko nepakitusi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10 proc. gyventojų ir 5 proc. įmonių vadovų nurodė, kad per pastaruosius 12 mėn. teko duoti kyšį.

Kyšį davusių valstybės tarnautojų pastaraisiais metais sumažėjo ir siekė 1 proc. (2021 m. buvo 2 proc.).

„Su didžiausia kyšio prievartos rizika gyventojai ir toliau susiduria respublikinėse ligoninėse ir klinikose bei miesto ir rajono ligoninėse, kuriose kyšio dažniausiai tikimasi atliekant chirurgines operacijas ir teikiant slaugos paslaugas“, – įvardijo STT atstovas.

Į korupciją žiūrima pro pirštus – licencijas susigrąžina

B. Aldakauskas paminėjo, kad 2022 m. gruodį STT atliko Akreditavimo tarnybos veiklos analizę. Jos metu nustatyta, kad minėta tarnyba nepažeisdama teisės aktų gali nuolaidžiau žiūrėti į sveikatos priežiūros specialistų korupcijos pažeidimus.

REKLAMA

Pavyzdžiui, ji gali uždrausti vykdyti vienos srities medicinos praktiką iš kelių turimų licencijų, o ne medicinos praktiką bet kokioje srityje.

Pašnekovo teigimu, kritiškai vertinamas ir teisės aktuose įtvirtintas neproporcingas pažeidimų reikšmingumo nustatymas, dėl kurio gydytojai, padarę korupcinį nusikaltimą, po 3 mėnesių gali gauti naują veiklos licenciją.

STT korupcijos prevencijos pareigūnų vertinimu, tokia tvarka nesukelia asmenims veiksmingo prevencinio bei atgrasančio poveikio.

„Korupcijos rizikos analizė pateikta Sveikatos apsaugos ministerijai ir Akreditavimo tarnybai su pasiūlymais korupcijos rizikos veiksniams šalinti ir mažinti.

REKLAMA

Šiuo metu vykdoma pasiūlymų įgyvendinimo stebėsena, pagal pateiktą informaciją institucijos įgyvendina visus pateiktus pasiūlymus. Galutinės stebėsenos terminas – 2023 m. gruodžio mėnuo“, – dėstė B. Aldakauskas.

STT atstovas nurodė, kad 2023–2025 metų plane numatyta parengti įstatymų pakeitimus, kurie užtikrintų vienodus, aiškius ir nedviprasmiškus sveikatos priežiūros specialistų licencijų galiojimo sustabdymo ir naikinimo sąlygas bei tvarką.

Dėl kokių priežasčių gali būti stabdoma mediko licencija?

Licencijas medikams išduodanti ir dėl jų atėmimo sprendžianti Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT) įvardijo, kad lincencijos stabdomos dėl šių priežasčių:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • asmuo per nustatytą laiką nepateikia visų reikalingų duomenų, kai licencija yra išduota pagal deklaraciją arba kai vykdoma asmens licencijuojamos veiklos priežiūra;
  • Profesinės kompetencijos vertinimo komisija nusprendžia, kad specialisto profesinė kvalifikacija neatitinka licencijoje nurodytos profesinės kvalifikacijos reikalavimų arba kad specialistas padarė grubią medicinos praktikos klaidą;
  • specialistas dėl sveikatos būklės negali atlikti profesinių pareigų;
  • jeigu specialistas šiurkščiai arba 2 ar daugiau kartų per kalendorinius metus pažeidžia bent vieną iš jo veiklą reglamentuojančiame Įstatyme nustatytų profesinių pareigų (pvz., nediskriminuoti pacientų dėl lyties, amžiaus, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų; gerbti pacientų teises, jų nepažeisti; laikytis gydytojo profesinės etikos principų; tvarkyti medicinos praktikos dokumentus teisės aktų nustatyta tvarka; teisės aktų nustatyta tvarka pranešti teisėsaugos bei kitoms įgaliotoms valstybės institucijoms apie sužalotus pacientus, kuriems žala galėjo būti padaryta nusikalstama veika ir kt.).

„Sustabdžius licenciją asmuo per 1 metus (kai licencija sustabdoma 1 punkte nurodytu pagrindu) ar kitą nurodytą laiką gali kreiptis dėl licencijos galiojimo atnaujinimo kartu pateikdamas duomenis, apie pašalintus trūkumus, dėl kurių licencija buvo sustabdyta.

REKLAMA

Kai licencija sustabdoma 2 ar 4 punktuose nurodytais pagrindais (tai įvyksta pakankamai retai), specialistui paprastai skiriamos profesinės kompetencijos tobulinimosi priemonės, kurias įvykdžius jis gali kreiptis dėl licencijos atnaujinimo.

Jeigu specialistas per nurodytą laiką dėl licencijos galiojimo atnaujinimo nesikreipia, ji pasibaigus nurodytam laikotarpiui, yra naikinama“, – aiškino tarnyba.

Ji atskleidė, kad 2021–2023 m. laikotarpiu pagrindinė licencijų stabdymo priežastis buvo 1 punkte nurodytas pagrindas, dėl 2–3 punktuose nurodyto pagrindo licencijos nebuvo stabdomos.

O dėl 4 punkte nurodyto pagrindo buvo sustabdytos 2 licencijos (2022 m.). Abu asmenys licencijas atsinaujino.

REKLAMA

Licencijų nutraukimas ir kiek jų buvo

VASPVT atstovų teigimu, licencija panaikinama, jeigu:

  • gydytojas pateikė suklastotus dokumentus licencijai gauti;
  • gydytojas per vienus metus nepašalino licencijas išduodančios institucijos nurodytų trūkumų, kai licencijos galiojimas buvo sustabdytas;
  • gydytojas grubiai pažeidė paciento teises: šiurkščiai ir žeminančiai elgėsi su pacientu; pasinaudojo pareigomis norėdamas sau gauti neteisėtų pajamų arba dėl kitokių asmeninių paskatų; seksualiai priekabiavo prie paciento; atliko prieš pacientą veiką, turinčią vagystės, sukčiavimo požymių, ir gydytojui teisės aktų nustatyta tvarka buvo pritaikyta atsakomybė; būdamas neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų teikė pacientui medicinos praktikos paslaugas ir kt.
  • gydytojui įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu uždrausta verstis medicinos praktika;
  • teismas pripažino gydytoją neveiksniu arba apribojo jo veiksnumą;
  • gydytojas miršta.

„Panaikinus licenciją, asmuo praktiškai visada gali kreiptis dėl naujos licencijos išdavimo praėjus Įstatyme numatytam laikotarpiui ar išnykus pagrindams dėl kurių licencija buvo panaikinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu asmuo pateikia visus Įstatymuose numatytus dokumentus naujai licencijai išduoti, jam išduodama nauja licencija“, – aiškino tarnyba.

Daugiausia licencijų (7633) buvo panaikinta dėl to, kad asmuo, praėjus metams nuo licencijos sustabdymo, nesikreipė dėl sustabdymo panaikinimo. Dėl korupcinių veiksmų per pastaruosius 6 metus panaikinta vos 13 licencijų.

REKLAMA

Daugiausia licencijų netenka gydytojai ir slaugytojai

VASPVT licencijas praradusius specialistus įvardijo ir pagal jų buvusias praktikas, t. y. gydytojai, slaugytojai, akušeriai, gydytojai odontologai, burnos higienistai (arba gydytojo odontologo padėjėjai, dantų technikai).

Ir kiti asmens sveikatos priežiūros specialistai: medicinos psichologas, medicinos biologas, medicinos genetikas, biomedicinos technologas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, gydomojo masažo specialistas, radiologijos technologas, paramedikas, skubiosios pagalbos paramedikas, dietistas, išplėstinės praktikos vaistininkas, optometrininkas.

Daugiausia licencijų neteko būtent gydytojai ir slaugytojai. Įdomu tai, kad kiekvienais metais licencijų netenka keletas šimtų šių specialistų. Tačiau pastebimi žymūs šuoliai.

Pavyzdžiui, 2019 m. licencijos panaikintos virš 1,8 tūkst. slaugytojų. O 2021 m. – virš 1,6 tūkst. gydytojų.

Ima ir neraudonuoja, net iš onkologinių ima ir ims, nuo visų kurie duoda, o nereikalauja, kad daktarai atliktu savo pareigas. Kaip atrodytų jeigu gaisro metu ugnegiasys prašytų kyšio už savo pareigos atlikimą ??? Sakytu vandens nėra, švirkšto sklendė užstrigo, alga maža, o reikia rizikuoti gyvybe, bet kada gautų kyšį viskas atsirastu momentaliai. Kriminalas ir ne kitaip. O daktarėliai ima ir vargo nemato nes nieks jų nekrato.
Tai vardinkim dar daugiau. Padavėjai irgi kyšio laukia, tik tai gražiai -arbatpinigiais pavadinta. Privačios gydymo įstaigos oficialiai kyšius ima, tai vadinama priemokomis, bet kadangi valstybė oficialiai nuo jų atkatus gauna, tai nieks jų nekabina. Seimūnai su saldainiukais, tušinukais ir dovanėlėm nuolatos kyšininkauja, bet jiems galima, jie išrinktieji ir t.t.
nes,neduos lauks to gydytojo ilgai ir nuobodziai. Tokia sistema ir ji veikiadaug metu. Kai,baigs politikai vogti,nereikes gydytjams duoti..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų