REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daržovių kainos – nepastovios

Vasaros pradžioje vyravę lietingi ir šalti orai nedžiugino daržovių augintojų. Kainos taip pat svyruoja ties savikainos riba.

REKLAMA
REKLAMA

Jolita Žurauskienė VL žurnalistė

Anot Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos (LŠŪS) vadovo Vido Juodsnukio, vartotojai ir gamintojai dėl kainų visuomet tariasi tarpusavyje, tačiau kainos kiekvieną dieną skiriasi.

REKLAMA

Moka mažiau

Trakų rajono ūkininkė Leonora Mačerinskienė augina salotas, petražoles, krapus. „Salotas pristatome į prekybos centrus. Supirkimo kainos yra mažesnės nei praėjusiais metais. Sutarčių su prekybos tinklais nesudarome. Kainos kiekvieną dieną kinta“, – pasakojo L.Mačerinskienė. Kitas užaugintas gėrybes ūkininkė parduoda didmenininkams pagal sutartą kainą. Kėdainių rajono ūkininkas Virgilijus Kuprevičius augina baltagūžius ir Pekino kopūstus. Išaugintą produkciją į prekybos tinklus pristatančio ūkininko manymu, šių metų daržovių supirkimo kainos – menkos. „Praėjusieji metai buvo neeiliniai. Vėlyvas pavasaris sutrukdė ūkininkams laiku pasodinti daržoves, jos prastai augo. Kaimyninėje Lenkijoje taip pat trūko daržovių. Todėl daržovių supirkimo kainos buvo aukštos“, – sakė V.Kuprevičius. Pasak LŠŪS vadovo, daržovių pardavimo kainos turgeliuose yra panašios kaip ir praėjusiais metais. „Turgeliuose prekyba vyksta gana aktyviai, nes miesto žmonės vertina šviežias daržoves. Jie noriai perka salotas, svogūnus, krapus, bulves“, – sakė V.Juodsnukis. Jis pridūrė, kad nemenką nuostolį ūkininkams padarė šalnos. Labiausiai nuo jų nukentėjo braškių derlius, šalnos sunaikino beveik trečdalį uogų. Šiltnamiuose pašalo agurkai ir pomidorai.

REKLAMA
REKLAMA

Derlius nedžiugina

Ukmergės rajono ekologinio ūkio savininkė Ieva Stragytė teigė, kad šių metų šalti ir drėgni orai kenkia daržovėms. Jų išauginama mažiau. „Naktimis šalta, todėl agurkai nyksta, moliūgai gelsta, morkos neauga. Iškritusi kruša pakenkė špinatams, o lietus sugadino salotų prekinę išvaizdą“, – vardijo bėdas jauna ūkininkė. Pasak I.Stragytės, dėl drėgmės pertekliaus sudėtinga į laukus įvažiuoti su technika. Ji planavo sėti špinatus, morkas, tačiau kol kas darbai ūkyje sustojo. Atšilus orams, laukuose ims vešėti piktžolės, todėl daržoves teks ravėti. „Po plėvele auginame ir ankstyvąsias bulves, kurias daiginti pradėjome jau po Kalėdų. Bulvės neblogos, tačiau jų nedaug: kelme yra tik po 3–4 bulves. Nemažai suskilusių bulvių. Kol kas neišsiaiškinome, ar veislė dėl to kalta, ar lietingi orai“, – pasakojo ūkininkė. Savo produkciją didmiesčiuose pardavinėjanti I.Stragytė sakė, kad daržovių pardavimo kainas stengiamasi išlaikyti tokias pačias, kaip ir praėjusiais metais. Nerimauja dėl agurkų Panevėžio rajono ūkininkė Salvina Kievinienė augina 3 ha agurkų. „Šalti orai jiems kenkia. Jei ir toliau taip gausiai lis, agurkų neturėsime. Laukuose didžiulės balos. Agurkai pradeda gelsti. Jei orai neatšils, agurkai neužaugs, nieko neuždirbsime“, – sakė ūkininkė. S.Kievinienė sakė turinti dar vieną 10 arų laukelį, uždengtą daržo plėvele. Jie atrodo neblogai, jau pradeda žydėti. „Auginu agurkus ir šiltnamiuose. Tačiau ir jiems kenkia drėgni ir šalti orai. Bendrauju su kitais agurkų augintojais, jie pasakojo, kad birželio mėnesį šiltnamius šildė krosnelėmis“, – dėstė pašnekovė. Pasak ūkininkės, sumažėjus agurkų derliui, išaugo jų kaina. S.Kievinienė 13 metų bendradarbiauja su Kėdainių konservų fabriku. Sutartys sudarytos ir šiems metams. „Nerimaujame, nes nežinome, kiek išauginsime agurkų. Žinoma, sutartys mūsų neįpareigoja, tačiau neramu. Praėjusiais metais sulaukėme labai gero derliaus. Iš 1 ha pririnkome po 40 t agurkų. Jie buvo labai gražūs“, – sakė ūkininkė. S.Kievinienė neprognozavo, kokios gali būti agurkų supirkimo kainos. Pasak pašnekovės, turgeliuose žmonės už 1 kg agurkų prašo 4 Lt, didmenininkai superka po 2 litus. „Jei agurkų bus mažai, kainos išliks tokios pačios. Tačiau jei labai sušiltų ir agurkų pagausėtų, jų supirkimo kaina gali siekti 1,50 Lt“, – pridūrė ūkininkė. Pomidorai, anot S.Kievinienės, šiltnamiuose taip pat pūva, bijomasi maro protrūkio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos kinta

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) duomenimis, praėjusią savaitę ūkininkai ankstyvąsias bulves mažmeninės prekybos tinklams pardavė už 0,50–1,30 Lt/kg. Po 0,50 Lt bulvės tiekiamos skutimo įmonėms. Pasak LDAA direktorės Zofijos Cironkienės, didžiausią įtaką bulvių kainoms daro santykiai su Rusija: į šią šalį bulvių vežti negali ne tik Lenkija ir kitos ES šalys, bet ir Ukraina. Tai išbalansuoja rinką. Baltagūžiai kopūstai superkami po 0,70–1Lt/kg. Palyginti su praėjusiais metais, kopūstai yra 40–50 proc. pigesni. Svogūnų laiškai superkami po 5–9 Lt/kg – panašiai kaip ir pernai. Gūžinių, garbanotų salotų supirkimo kaina (4–7 Lt/kg), palyginti su praėjusiais metais, yra aukštesnė. Už 1 kg krapų mokama 5–8 Lt, špinatų – 4–7 Lt, petražolių – 5–6 Lt. Šiais metais brangiau superkami agurkai: ilgavaisiai – po 2,30–2,50 Lt/kg, trumpi – 1,90–3 Lt/kg. Pomidorų kaina tokia pati, kaip ir praėjusiais metais – 3,5–4 Lt/kg.

Pasak LDAA direktorės, ankstyvųjų daržovių kaina gali labai svyruoti, nes tai konvejerinė produkcija, ji sodinama kelių dienų ar savaitės intervalais ir yra labai priklausoma nuo orų. Daržovių rinkoje tendencijos tos pačios, kaip ir kitose rinkose. Kaina jautriai reaguoja į produkcijos kiekius: esant perprodukcijai – krinta, o sumažėjus pasiūlai – kyla. Šiemet dėl palyginti šiltų orų daržovių gausiau užderėjo šalies ūkiuose, be to, į mūsų rinką plūstelėjo pigios produkcijos iš piečiau esančių Europos šalių.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų