REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karantinas Lietuvoje vis griežtinamas, o sveikatos specialistai jau primygtinai prašo gyventojų laikytis visų saugumo priemonių. Tačiau panašu, kad verslininkai šių prašymų negirdi. Siuvykloje dirbančios moters dukra skundėsi, kad darbuotojos serga koronavirusu, kontaktuoja tarpusavyje, tačiau saviizoliacija joms netaikoma. Įmonė tai neigia ir tikina, kad visų numatytų taisyklių laikosi.

Karantinas Lietuvoje vis griežtinamas, o sveikatos specialistai jau primygtinai prašo gyventojų laikytis visų saugumo priemonių. Tačiau panašu, kad verslininkai šių prašymų negirdi. Siuvykloje dirbančios moters dukra skundėsi, kad darbuotojos serga koronavirusu, kontaktuoja tarpusavyje, tačiau saviizoliacija joms netaikoma. Įmonė tai neigia ir tikina, kad visų numatytų taisyklių laikosi.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Diana (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) skundėsi, kad Rokiškyje esančioje siuvykloje „Lelija“ dirbanti jos mama kasdien rizikuoja savo gyvybe.

„Siuvykloje viena po kitos darbuotojos užsikrečia koronavirusu, jos pasiima nedarbingumo pažymėjimus ir gydosi. Tačiau niekas nesirūpina likusiomis dirbti darbuotojomis.

Juk jos turėtų izoliuotis, taip pat joms turėtų būti daromi koronaviruso testai. Tačiau niekas nieko nesiima. Netgi patalpų ir darbo priemonių dezinfekavimu įmonė nesirūpina“, – piktinosi moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Diana nerimauja dėl mamos sveikatos, nes jai jau virš 60 metų, tad moteris jau patenka į rizikos grupę.

„Siuvykloje į darbuotojus žiūrima tarsi į robotus, jie turi dirbti bet kokiomis sąlygomis. Pati mano mama sako, kad kasdien eina vilkui į nasrus. Tačiau darbuotojos netylėjo skundėsi, bet vis tiek niekas nieko nedarė. Vėl skųstis jos bijo, kad nebūtų atleistos“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Pasak Dianos, ji puikiai žino, ką reiškia sirgti koronavirusu.

„Persirgau dar pirmosios bangos metu. Ir koronavirusas tikrai nėra įprastas gripas, kaip galvoja žmonės, jaučiau didelius skausmus ir nenoriu, kad tai patirtų mano mama. Be to, ji ir taip turi sveikatos problemų, tad virusas jai tikrai pavojingas“, – tikino moteris.

Tikina, kad taisyklių laikosi

„Lelija“ administracija informavo, kad Rokiškio siuvimo įmonėje dėl Covid-19 pandemijos imamasi apsaugos priemonių numatytų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose, Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimuose ir rekomendacijose (kaukės, atstumai, buriavimosi draudimai, vėdinimas, dezinfekcija ir t.t.).

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl darbuotojų sąlyčio su Covid-19 užsikrėtusiu asmeniu nustatymo ir izoliacijos bendradarbiaujama su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, kaip numatyta teisės aktuose.

Šiuo metu yra ypač nepalanki Covid-19 pandemijos situacija visoje šalyje, ne išimtis ir Rokiškis. Tačiau, įmonė užtikrina darbuotojų saugumą darbovietėje taikydama numatytas apsaugos priemones“, – tikino įmonės administracija.

Darbdavys privalo pranešti apie sergančius darbuotojus

Valstybinė darbo inspekcija komentuodama šią situaciją teigė, kad pirmiausia apie susirgimą koronavirusu darbuotojai turėtų pranešti atsakingam asmeniui – tiesioginiam vadovui, darbdavio įgaliotam asmeniui ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sprendimą dėl asmenų, turėjusių kontaktą su užsikrėtusiais COVID-19 liga, saviizoliacijos ir testų atlikimo priima Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Darbdaviui, kilus įtarimų ar gavus informacijos iš kitų darbuotojų apie galimai kontaktus su užsikrėtusiais asmenimis turėjusius darbuotojus, jis gali kreiptis į NVSC.

Tuo atveju, jei darbuotojui yra privaloma izoliacija (susirgus ar turėjus kontaktą su sergančiuoju), izoliacijos laikotarpiu darbo vietose dirbti yra draudžiama. Darbdavys gali organizuoti testų atlikimą privačiose laboratorijose, tačiau tik jeigu darbuotojai sutinka atlikti testus“, – teigiama VDI komentare.

Taip pat darbuotojai gali kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją dėl jiems neužtikrinamų saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų.

REKLAMA

Saviizoliacija būtina

NVSC Visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė teigė, kad pandemija yra neeilinė situacija, kurioje labiausiai reikia visuomenės susitelkimo ir adekvataus situacijos vertinimo.

„Tenka apgailestauti, kad ne visas verslas yra atsakingas, kad ne visi supranta, kad asmens izoliavimas yra esminis būdas išvengti infekcijos išplitimo. Kitaip tariant, jei suserga vienas ir mes izoliuojame kitus kelis darbuotojus, turėjusius didelės rizikos sąlytį, tai reiškia, kad laikinai nedirbs dalis. Jei tai nepadaroma laiku, reiškia, kad galime turėti didžiulį protrūkį, kai teks stabdyti veiklą kuriam laikui apskritai“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Anot jos, šią konkrečią situaciją sunku vertinti, nežinant visų aplinkybių. Galėjo būti taip, kad tik dalis žmonių buvo įvertinti kaip turėję didelės rizikos sąlytį, o kiti – mažos rizikos arba jos neturėję, todėl jiems izoliacija buvo netaikyta.

„Tačiau jei asmuo nenurodys kolegų, kurie galėjo turėti rizikingą sąlytį, taip pat, jei tie žmonės, kurie galimai turėjo rizikingą sąlytį, apie tai nepraneš NVSC, galimybės paskirti izoliaciją tokiems žmonėms nebus. Tai reiškia, kad ypatingai daug tokiose situacijose priklauso nuo žmonių sąmoningumo.

Kalbant apie testavimą, būtina priminti, kad net ir atliktas testas ir gautas neigiamas rezultatas nereiškia, kad žmogus neserga. Žinoma, kad liga turi 14-likos dienų inkubacinė periodą. Ir, kaip rodo praktika, neretai atsitinka, kad 2–3 dieną po rizikingo sąlyčio su užsikrėtusiuoju dieną atliktas testas būna neigiamas. O po 5 ar 6 dieną testas jau būna teigiamas. Dėl to izoliacija yra būtina sąlyga, kad galėtume būti tikri, kad neužkrėsime aplinkinių ir neprisidėsime prie infekcijos plitimo“, – komentavo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų