REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbo vietos užtikrinimas vos keturiems mėnesiams būsimas mamas verčia sukilti

Naujasis socialinis modelis kelia aistras tarp mažus vaikus auginančių mamų

Artūras Anužis, Žinios.lt

Artūras Anužis, Žinios.lt

REKLAMA

Naujasis socialinis modelis kelia aistras ne tik tarp visų dirbančių, bet ir tarp mažus vaikus auginančių mamų. Jos piktinasi, kad mokslininkų grupė, parengusi naują kodeksą, išmes motinas į gatvę, mat priėmus naują įstatymą auginti vaiko išėjusioms mamoms darbdavys darbo vietą privalės saugoti nebe trejus metus, o tik keturis mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA

Mamos piktinasi, kad dabar turės rinktis – darbas arba vaikai, mat norėdamos išsaugoti darbą, vaikus paliks kitų priežiūrai. Darbdaviai tikina, esą naujasis įstatymas duos naudos pačioms mamos – jos nebeiškris iš darbo rinkos.

REKLAMA

Darbdaviai tvirtina, kad dabar trejus metus laikydami darbo vietą vaikus auginančioms mamoms, jie irgi patiria nepatogumų, mat negali investuoti į darbuotojų profesinį tobulėjimą, esą kenčia visas kolektyvas. Be to, pačios mamos neva nukenčia ne mažiau, mat praranda profesinius įgūdžius.

„Praktiškai tris metus jos nedalyvauja tiesiogiai kolektyvo gyvenime arba veikloje, tai įsivaizduokite, kaip per tris metus pasikeičia situacija rinkoje, kiek atsiranda naujos informacijos, kiek prasisuka programų“, - sako Verslo darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Aktyvių mamų sambūris piktinasi, kad tokiu įstatymu padaroma žala vaikui, mat dėl per žemo gyvenimo lygio mamos bus priverstos eiti į darbą ir kūdikius paliks vienus, o norint, kad vaikas pilnavertiškai vystytųsi, reiktų prižiūrėti mažiausiai metus. Be to, priėmus įstatymą, valstybė nėra pasirūpinusi, kur tuos kūdikius bus galima palikti.

„Mažiausius geriausi prižiūrėti, išleisti į darželį dviejų pusantrų metų, gi vaikas, kūdikis paliekamas, mes jau dabar neturime galimybės patekti į darželius, palikti metų pusantrų metų, nėra iš valstybės šitos garantijos, nėra įstaigų, kurios galėtų tokias paslaugas teikti“, - sako Aktyvių mamų sambūrio valdybos pirmininkė Rita Baltaduonytė-Leonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi kūdikių darželiai nepriima, reiktų samdyti auklę, bet kiekviena šeima to neišgalėtų padaryti, mat, pavyzdžiui, Vilniuje auklė mėnesiui kainuoja bent tris šimtus eurų. Užsienyje motinoms sudaromos sąlygos dirbti pusę dienų ar keletą valandų, yra vaikų priežiūros centrai. Naujajame socialiniame modelyje parašyta, kad moterys galės kreiptis į darbdavius ir prašyti dirbti tik dalį dienos.

„Bet tai ką reiškia gali? Gali kreiptis, kiekvienas gali kreiptis, bet įstatymiškai nėra įteisinta, kad jiems ir bus suteiktos tokios garantijos“, - klausia Profsąjungų moterų centro pirmininkė Irena Petraitienė.

REKLAMA

Profsąjungos piktinasi, kad priėmus tokį įstatymą, Lietuvą ištiks demografinė katastrofa, nes sumažės gimstamumas, kadangi jaunos moterys, bijodamos netekti darbo, nebenorės gimdyti. Socialinio modelio kūrėjai ramina, kad tiek mamos, tiek profsąjungos, tiek darbdaviai ne taip supranta, iš tiesų motinystės atostogos suteikia imunitetą ir darbo vieta bus išsaugoma trejus metus.

„Bet kada, bet kuris tėvas gali jais pasinaudoti ir šių atostogų metu yra visais atvejais išlaikoma darbo vieta, tai gi sakyti, kad prasidės atleidimai, tai yra nekorektiška, nes tikslinėse atostogose esant mes turime apsaugą nuo atleidimo iš darbo visais pagrindais“, - mano Socialinio modelio projekto vadovas Tomas Davulis.

Socialinis modelis neva net pagerina vaikus prižiūrinčių mamų padėtį, mat jei kitiems kolegoms būtų keliama alga, kiltų ir joms, o dabar taip nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų