• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į darbo biržas šiemet kreipsis apie 280-310 tūkst. žmonių - trečdaliu daugiau nei pernai, o darbo jėgos paklausa turėtų tiek pat sumažėti, tad nedarbas išaugs dvigubai - iki 8-10 procentų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos darbo biržos (LDB) duomenimis, 2009 metais šalies įmonės planuoja sukurti 23 tūkst. naujų ir panaikinti 38 tūkst. jau egzistuojančių darbo vietų. Atleidimą planuoja beveik kas antra įmonė, o daugiausia žmonių numato atleisti pramonės ir statybų bendrovės.



Kreipėsi du kartus daugia
u

REKLAMA

„2009-aisiais įmonės numato panaikinti apie 38 tūkst. darbo vietų. Tai pirmas kartas, kai yra prognozuojamas neigiamas darbo vietų balansas“, - vakar konferencijoje „Darbo rinkos prognozės 2009 metams“ sakė LDB Darbo pasiūlos ir paklausos skyriaus vadovė Inga Liubertė.

44 proc. apklaustų įmonių šiemet numato mažinti darbuotojų skaičių, o 2008-aisiais tai planavo tik 2 proc. įmonių. „2008-ųjų gruodį į darbo biržas kreipėsi 30 tūkst. žmonių - 2 kartus daugiau nei 2007-ųjų gruodį“, - sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras Klaudijus Stanionis.

REKLAMA
REKLAMA

LDB duomenimis, 2008 metais gauti 135 pranešimai apie grupinius darbuotojų atleidimus ir 7 tūkst. darbuotojų buvo įspėti apie numatomą atleidimą. Pusė visų įspėjimų gauti paskutinį praėjusiųjų metų ketvirtį. Prognozuojama, kad panašios grupinių atleidimų tendencijos bus ir 2009 metais.

Atleidimai - pramonėje ir statybose

Darbo biržos specialistė I. Liubertė sakė, kad kas antra likviduojama darbo vieta bus pramonės sektoriuje - daugiausia darbuotojų numato atleisti aprangos ir tekstilės, medienos ir baldų bei metalo gamybos šakų įmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paslaugų sektoriaus įmonės geriausiai vertino darbo rinkos perspektyvas, žemės ūkio įmonėse didelių pokyčių neprognozuojama“, - sakė I. Liubertė. Ji teigė, kad ekonomikos lėtėjimas gali skaudžiai paliesti kai kurias bendroves, pavyzdžiui, viešbučių ir restoranų įmonės esą gali itin jautriai reaguoti į gyventojų perkamosios galios mažėjimą.

REKLAMA

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas konferencijoje teigė, kad šiemet darbų apimtis statybų sektoriuje turėtų sumažėti 10-15 proc. - dėl to statybų bendrovės turėtų atleisti apie 15-20 tūkst. darbuotojų. Praėjusiais metais statybose dirbo maždaug 108 tūkst. darbuotojų. „Įmonės prognozuoja iki 40 proc. darbo vietų sumažėjimą“, - sakė A.Šeštakauskas. Pasak jo, situaciją blogina pasikeitusi bankų politika, o skatinant būsto renovavimą, kuris esą galėtų išjudinti rinką, konkrečių žingsnių nėra žengta.



Nekvalifikuotų bedarbių nereikės

REKLAMA

I. Liubertė prognozavo, jog didžiausias galimybes gauti darbą turės kvalifikuoti specialistai. „Didesnes įsidarbinimo galimybes turės gydytojai, finansininkai, vadybininkai, paslaugų sektoriuje - virėjai, konditeriai, sunkvežimių vairuotojai“, - sakė specialistė.

Esą didele problema gali tapti jauni nekvalifikuoti bedarbiai. Dėl atleidimų statybų sektoriuje, prognozuojama, gali išsilyginti vyrų ir moterų nedarbas. „Vyrų nedarbas gali viršyti moterų nedarbo lygį“, - sakė I. Liubertė. Jos nuomone, vidutinis nedarbo lygis šiemet šalyje turėtų siekti 8-10 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LDB direktorius Vidas Šlekaitis sakė, kad šiemet bedarbių pašalpoms numatyta skirti maždaug 200 mln. litų. Dar 100 mln. litų numatoma skirti specialiam rezervui bedarbių pašalpoms mokėti. Apie 250 mln. litų iš europinių lėšų bus panaudota bedarbiams perkvalifikuoti ir mokyti. Praėjusiais metais bedarbių pašalpoms buvo numatyta skirti maždaug 150 mln. litų. Šiuo metu vidutinė bedarbio pašalpa sudaro apie 670 litų, maksimali - 1088 litus.

REKLAMA

Šiemet dar labiau turėtų išryškėti teritoriniai nedarbo skirtumai - santykis tarp didžiausio ir mažiausio nedarbo gali siekti ir 6-7 kartus. Darbo biržos prognozėmis, didžiausio nedarbo regionai šiemet turėtų išlikti Akmenės, Druskininkų, Lazdijų, Joniškio ir Jurbarko rajonai.

Darbo birža tyrimą atliko 2008-ųjų spalio mėnesį, buvo apklausta 5,3 tūkst. įmonių vadovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų