• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalais apaugusi Vilniaus golfo laukų vizija gali likti neįgyvendinta, o miesto valdžiai gali tekti grąžinti investuotojų prarastus pinigus. Šiuo metu teoriškai golfo laukams šalia Pilaitės palikta maždaug 45 hektarai laukymių.

REKLAMA
REKLAMA

Idėjai - septyneri metai

Pilaitės golfo laukų įrengimo istorija tęsiasi taip ilgai ir sukėlė tiek aistrų, kad nei priešininkai, nei šalininkai nebelabai jau ir pamena, kaip ji prasidėjo.

REKLAMA

Košę užvirė dar Mindaugo Stankevičiaus Vyriausybė, 1996 m. išnuomojusi Parolimpiniam komitetui 73,4 ha sklypą Vilniaus pakrašty, Pilaitės mikrorajone. Tada ir gimė planai, kad toje vietoje netrukus turėtų atsirasti golfo laukai.

Savivaldybės Žemės tvarkymo ir planavimo komisija 1998 m. spalį, kai Vilniaus meru dar buvo dabartinis prezidentas Rolandas Paksas, pritarė golfo laukams skirto sklypo ribų nustatymui, o savo vėlesniais sprendimais Vilniaus valdžia apibrėžė golfo laukams skirto sklypo ribas ir numatė servitutus.

REKLAMA
REKLAMA

Golfą įveikė parkas

Tačiau 1999 m. kovo 18 d. ankstesnių ketinimų sostinės pašonėje turėti golfo laukus lyg ir atsisakyta. Savivaldybės valdyba nauju sprendimu senajame dokumente žodžius "golfo laukai" pakeitė į "parkas".

1999 m. liepos 30 d. Vyriausybė, kuriai tuo metu jau vadovavo R.Paksas, priėmė nutarimą dėl valstybinės žemės "kitos paskirties sklypo" perdavimo 99 metams naudotis Vilniaus miesto tarybai. Vėlesniu, Vilniaus apskrities viršininko Alio Vidūno įsakymu dar aiškiau nustatyta, kad 120 hektarų sklypas Pilaitėje turi būti naudojamas "kitai paskirčiai", t.y. savivaldybė čia turi įrengti ir eksploatuoti parką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milijoniniai pažadai

Prie Vilniaus valdžios vairo atėjus Artūrui Zuokui, golfo laukų idėja atgimė vėl. Iš sklypo projektinių dokumentų paslaptingais keliais dingo pažymėtas miškas ir neva todėl buvo nuspręsta, jog kalvotas teritorijos landšaftas geriausiai tinka golfo laukams.

Buvo paskelbtas konkursas, kurio laimėtoju 2001 m. patvirtinta viešoji įstaiga "Žvėryno golfo klubas". Vilniaus vadovai su šiuo klubu pasirašė sutartį dėl Pilaitės golfo laukų įrengimo ir eksploatavimo, o klubas savo ruožtu įsipareigojo investuoti į sklypą 12 mln. litų.

REKLAMA

"Žvėryno golfo klubas" jau nemažai investavo į šį projektą, todėl dabar gali pareikalauti iš savivaldybės grąžinti investuotas lėšas.

Golfo skandalas

Tačiau, prieš golfo laukų kaimynystę sukilus Pilaitės bendruomenei, prasidėjo teismai. Išlindo ir projektuotojų klaida ar sąmoningas noras "nematyti" planuojamoje teritorijoje dešimtmečiais augusio miško. Į sklypo planavimo peripetijas įsijungė Valstybės kontrolė, Generalinė prokuratūra.

REKLAMA

Pastarosios skundą dėl Vilniaus apygardos teismo sprendimo Apeliacinis teismas nagrinėjo netgi vakar. Mat pagal sausį paskelbtą apygardos teismo sprendimą sutartis dėl golfo laukams skirtos teritorijos miško plotuose pripažinta negaliojančia, tačiau palikta galioti laukymėse.

Vakar Apeliacinis teismas Vilniaus apygardos teismo sprendimo nepakeitė ir vargu ar jis bus dar kartą skundžiamas. Taigi teoriškai golfo laukams šalia Pilaitės vis dėlto palikta maždaug 45 hektarai laukymių. Dalį jų dar užima piliakalnis, kurio ardyti nevalia, taip pat yra 12 buvusio dvaro tvenkinių, tad realiai belieka apie 30 hektarų laisvos žemės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi Žvėryno golfo klubo atstovai vakar teisme nepasirodė, vargu ar teritorija šalia Pilaitės jiems vis dar atrodo patraukli. Juolab kad Kairėnuose, šalia Botanikos sodo, jau nužiūrėta kita, idealiai tinkanti vieta golfo laukams įrengti.

Taigi golfo laukų Pilaitėje greičiausiai jau nebebus, nors teoriškai tokia galimybė, kol savivaldybės sutartis su Žvėryno golfo klubu nenutraukta, lyg ir išlieka. Pilaitės bendruomenės pirmininkė Janina Gadliauskienė teigė, kad Pilaitės miško ateitis dabar priklausys nuo politinių sprendimų, t.y. paaiškės tada, kai savo poziciją pareikš naujasis Vilniaus meras.

REKLAMA

Parke pridygs namų?

"Parkas? Čia jis bus nebent už šimto metų"! - atšaldė "VL Vakaro žinios" įkarštį Pilaitės seniūnas Albinas Šniras. Seniūno teigimu, parkui įrengti reikalingos lėšos, o jų skirti niekas neketina.

A.Šniras teigė esąs golfo laukų šalininkas, kadangi taip teritorija bent būtų buvusi sutvarkyta, o bebaigiantys užakti dvaro tvenkiniai išvalyti investuotojų lėšomis.

REKLAMA

"Jeigu nebus nei golfo aikštelių, nei parko, tai netrukus toje vietoje ims dygti gyvenamieji namai, - neabejojo seniūnas. - Gyventojai vietos poilsiui vis tiek neturės".

Tokie seniūno pareiškimai - ne be pagrindo. "VL Vakaro žinios" duomenimis, Vilniaus apskrities žemėtvarkininkai jau svarsto paveldėtos žemės grąžinimo natūra golfo laukams planuotoje teritorijoje galimybes, galbūt netgi formuoja sklypus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Jeigu prasidės žemės grąžinimas natūra, statybų nesustabdysi, - neabejojo ir Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento Pilaitės teritorijos architektas Julius Bučelis. - O grąžinimo reikalus sprendžia apskritis".

Atsirado pretendentė

Vilniaus apskrities viršininko pavaduotojas Zbignevas Balcevičius patvirtino, jog Žemėtvarkos skyrius iš tiesų yra gavęs Janinos Radžiūnienės prašymą.

REKLAMA

Paveldėtoja pretenduoja į Kazimirui ir Michailui Rosliakams priklausiusį 10 hektarų žemės sklypą. Tiesa, Z.Balcevičius teigė, jog sprendimas dėl žemės grąžinimo natūra kol kas nepriimtas, tik nagrinėjami dokumentai. Kol kas kalbama tik apie jau minėtą 10 hektarų sklypą, kadangi kita žemė šalia Pilaitės priklausė Pimenovų dvarui, o dvarininkų paveldėtojai Žemėtvarkos skyriui prašymų nėra įteikę.

"VL Vakaro žinios"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų