• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau visai netrukus danguje virš Žemės gali sušvisti antroji saulė. To priežastis – vienos ryškiausių žvaigždžių sprogimas ir virtimas supernova.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad vieną labiausiai pribloškiančių šviesos reginių planetos istorijoje gali tekti stebėti dar šiemet, informuoja „Daily Mail“. Neabejojama, kad kai mirštanti raudonoji supermilžinė Betelgeizės žvaigždė susprogs, mūsų planeta bus pirmojoje šio reiškinio stebėtojų eilėje.

REKLAMA

Nors žvaigždė yra Oriono žvaigždyne už 640 šviesmečių, sprogimas bus toks ryškus, jog naktis pavirs diena, o keletą savaičių danguje bus dvi saulės. Vienintelis ginčytinas dalykas – kada tiksliai tai nutiks.

Kalbant žvaigždžių terminais, prognozuojama, jog Betelgeizė susprogs labai netolimoje ateityje. Tačiau tai dar nereiškia, kad jau reikia skubėti pirkti akinių nuo saulės.

REKLAMA
REKLAMA

Fizikos dėstytojas Bradas Carteris iš Pietryčių Kvinslendo universiteto Australijoje tvirtina, kad galaktinis sprogimas gali įvykti iki 2012 metų – ar bet kada per artimiausią milijoną metų.

„Ši sena žvaigždė baiginėja savo kuro atsargas. Dėl šio kuro Betelgeizė šviečia ir gyvuoja. Kai kuras baigsis, žvaigždė tiesiogine to žodžio prasme suirs ir tai įvyks labai staigiai“, – Australijos naujienų portalui news.com.au sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai paskutinis žvaigždės „Valio!“. Ji pokštels, susprogs ir nušvis – trumpą kelių savaičių laikotarpį bus nepaprastai šviesu, keletą mėnesių šviesa pamažu blanks, kol galiausiai bus labai sunku ją pamatyti“, – pridūrė jis.

Internete kilo tikras sujudimas dėl pasaulio pabaigos teorijų, siejant supernovą su Majų kalendoriaus 2012 metais pranašaujamu Armagedonu.

REKLAMA

Tačiau ekspertai tvirtina, kad net jei didysis sprogimas ir įvyks, jis bus per toli Žemės, kad padarytų kokios nors žalos.

„Kai žvaigždė sprogs, pirmiausiai pastebėsime mažyčių dalelių, vadinamų neutrinais, lietų. Jos užtvindys Žemę. Tačiau nors supernova, kurią galėsime matyti, nušvies nakties dangų, 99 proc. supernovos energijos išskiriama per šias daleles, kurios pereis per mūsų kūnus ir Žemę, nepadarydamos jokios žalos“, – aiškino B. Carteris.

REKLAMA

Kai tai nutiks, Betelgeizės supernova bus neabejotinai pats įspūdingiausias reginys. Ši žvaigždė – devinta pagal ryškumą nakties danguje ir antra ryškiausia Oriono žvaigždyne. Dėl raudonai oranžinės spalvos ją danguje lengva atskirti nuo kitų žvaigždžių.

Jei ji būtų mūsų Saulės sistemos centre, jos paviršius nusidriektų už asteroidų žiedo, visiškai apimdamas Merkurijų, Venerą, Marsą ir Žemę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų