REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ministrui D. Kreiviui nesitraukiant iš posto, vis dažniau pasigirsta įvairių skandalingų situacijų, susijusių su šio politiko veikla.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkio ministras Dainius Kreivys neigia žiniasklaidoje pasirodžiusius teiginius, neva, dvejus metus tylėjo apie patiriamą spaudimą ir bandymus daryti įtaką viešiesiems pirkimams.

REKLAMA

„Teiginiai, kad dvejus metus žinojau ir tylėjau, neatitinka tikrovės. Mano nurodymu Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas į Specialiųjų tyrimų tarnybą kreipėsi 2010 metų lapkričio mėnesį“, – sako D. Kreivys.

Pasak ūkio ministro, paskutinis bandymas daryti įtaką, nurodytas pažymoje Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui, buvo prieš mėnesį.

Praėjusį savaitgalį D. Kreivys Vyriausybės vadovui įteikė pažymą, kurioje įvardijo bandymus daryti įtaką Viešųjų pirkimų tarnybos sprendimams. Taip pat minimoje pažymoje išvardyti mėginimai daryti įtaką Europos Sąjungos paramos skirstymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Žiniasklaidos teiginiai, esą, Ž. Plytnikas mane sekė, yra absurdiški“, – sako D. Kreivys.

13.20 val Ūkio ministro Dainiaus Kreivio pateiktas raštas, kuriame jis nurodo patyręs spaudimą, nėra oficiali pažyma, o informaciją turi įvertinti specialiosios tarnybos, sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ministro bičiulis Ž. Plytnikas, neva, siekė jį protegavusį ministrą įduoti STT. „Lietuvos rytas“ rašo, kad operatyviniams darbuotojams Ž.Plytnikas apskundė savo tiesioginį viršininką, studijų draugą ir religinį bendramintį D.Kreivį, bet vėliau pats pradėtą tyrimą, tvirtina laikraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad Plytnikas nesugebėjo kokybiškai įrašyti kompromato prieš ministrą. Bičiulio kėslus perprato ir D. Kreivys. Tada Ž. Plytnikas, esą, prisipažino sutikęs bendradarbiauti su STT. Pasak „Lietuvos ryto“, Ž. Plytnikas gailėjosi dėl savo poelgio ir ministrui aiškino tai daręs ne savo valia.

Balsas.lt primena, kad premjeras Andrius Kubilius patvirtino iš ūkio ministro Dainiaus Kreivio gavęs pažymą apie pažeidimus viešųjų pirkimų srityje, kurie, pasak jo, yra konkretūs bei šokiruojantys. Ministro Pirmininko teigimu, su pažyma bus supažindinta partija, kuri ir nuspręs, kokių veiksmų bus imamasi dėl ūkio ministro. Tokią pažymą gavo ir prezidentė.

REKLAMA

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Ž. Plytnikas žiniasklaidos teiginius, neva, jis įrašinėjo savo ir ūkio ministro Dainiaus Kreivio pokalbius, vadina absurdišku melu.

„Bet kokios kalbos, kad D. Kreivys mane spaudė, o aš įrašinėjau mūsų pokalbius STT nurodymu, yra laužtos iš piršto“, – sako Ž. Plytnikas.

Pasak VPT direktoriaus, pirmųjų bandymų daryti spaudimą jis sulaukė vos tik tapęs Tarnybos vadovu.

Ž. Plytnikas laikinuoju VPT direktoriumi buvo paskirtas 2010 m. liepą. VPT vadovu Ž. Plytnikas tapo 2010 m. spalio 22 d.

REKLAMA

„Apie man daromą spaudimą STT informavau 2010 metų lapkričio pradžioje. Ūkio ministras nuo pat pradžių buvo informuotas apie situaciją. Jis pats man ir patarė kreiptis į STT“, – sako Ž. Plytnikas.

D. Grybauskaitė: D. Kreivio pateiktą informaciją turi įvertinti specialiosios tarnybos

 

„Apie pažymą nėra ką kalbėti, tai – jokia oficiali pažyma ir visa informacija buvo pateikta, ją turi įvertinti specialiosios tarnybos“, – sakė D. Grybauskaitė antradienį žurnalistams.

Tokią šalies vadovės poziciją jau yra išsakęs Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

„Dėl tos informacijos, kurią pateikė ministras D. Kreivys, Prezidentė yra susipažinusi su tais faktais, kurie buvo pateikti. Na, čia visi interpretuoja pažyma, tačiau tai buvo raštas be jokio parašo, be nieko, su išvardintais tam tikrais faktais apie ministro D. Kreivio patirtą spaudimą, apie kėsinimąsi papirkti, apie siūlymus imti kyšį ir t.t. Tai Prezidentė tuos faktus ir tą faktą perdavė ištirti Specialiųjų tyrimų tarnybai, tarnyba dabar juos turi ir domėsis“, – pirmadienio popietę Eltai teigė L. Balsys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Prezidentės atstovo, šalies vadovę nustebino faktas, jog ūkio ministras, žinodamas apie galimus tokio masto nusižengimus viešųjų pirkimų srityje, dvejus metus delsė, nieko nedarė ir niekur nesikreipė.

Pateikiame skandalo niuansus:

VPT vadovu Ž. Plytnikas tapo 2010 m. spalį. Praėjusių metų gruodžio pradžioje jis oficialiai pareiškia, kad kreipėsi teisėsaugą dėl politikų spaudimo. Prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba paneigė

VPT pavaldi Ūkio ministerijai, ministras D. Kreivys pavaldinį Ž. Plytniką gina ir priminė, kad to ir reikėjo tikėtis, mat tarnyba ėmė domėtis bendrove „Vilniaus vandenys“ ir dar kelių valstybės institucijų viešaisiais pirkimais.

REKLAMA

Šių metų pradžioje žiniasklaida skelbia, esą ūkio ministro D. Kreivio turtas, šiam vadovaujant ministerijai, stulbinamai išaugo, primenama, kad kelios su juo susijusios bendrovės yra bankrutavusios, palikdamos skolas valstybei ir kreditoriams, o jų vietoje čia pat dygo naujos, bet vykdančios tokią pat veiklą. Paviešinama informacija, kad bendrovės, kurių akcijas D. Kreivys perleido savo motinai, laimėjo renovacijos konkursus ir gavo europinių pinigų.

Ministras  neigia ir praturtėjimą, ir tyčinius bankrotus. Jis taip pat dievagojasi nė nežinojęs kokiuose konkursuose dalyvauja tos įmonės, kurių akcininkė yra jo mama. D. Kreivį iškart parėmė premjeras Andrius Kubilius.

REKLAMA

Sausio 24 d. Ž. Plytnikas politiniu spaudimu pasiskundžia Seimo pirmininkei Irenai Degutienei apsilankęs Ž. Plytnikas. Pastaroji pareiškia, kad tarp valdininką neva spaudusių politikų yra ir valdančiosios daugumos atstovų pavardžių.

Seimo Antikorupcijos komisija imasi aiškintis – kas spaudė VPT vadovą. Ž. Plytnikas laikosi savo – sako, kad jį spaudė, bet nesako kaqs ir dėl ko. Tai neva darė penki politikai.

Vasario 10 dieną Seimo antikorupcijos komisija paskelbia, kad kreipsis į Generalinę prokuratūrą, prašydama ištirti – ar turi pagrindą Ž. Plytniko vieši pareiškimai dėl jam daromo spaudimo. Ž. Plytinikas tikina jau anksčiau perdavęs visą informaciją „vienam, vienos teisėsaugos institucijos pareigūnui“, nesakydamas nei kokiam, nei apie ką, tačiau teisėsauga nepatvirtina, kad yra gavusi Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo raštišką kreipimąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nei minėto pareigūno, nei institucijos, nei konkrečių konkursų ar kitų reikalų, dėl kurių esą patyrė spaudimą Ž. Plytnikas ligi šio neįvardydavo, tačiau vasario 11 d. netikėtai padaro pareiškimą, teigdamas, kad medžagą visgi perdavė STT. Tarnyba viešai pakartoja jokio oficialaus kreipimosi negavusi. Valdančiajai koalicijai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis Arūnas Valinskas pareiškia, kad D. Kreivys ir Ž. Plytnikas yra melagiai ir turi atsistatydinti. Jie, pasak A. Valinsko, neva yra darę spaudimą, kad Aplinkos ministerijos (kurią kontroliuoja TPP) būsto renovavimo programai viešinti numatyti daugiau 30 milijonų litų Europos Sąjungos pajamų būtų paskirstyti taip, kaip jie nurodys arba pats projektas būsiąs sužlugdytas. Nei Ž. Plytnikas, nei D. Kreivys to nekomentuoja.

REKLAMA

Tą pačią dieną žiniasklaida praneša, kad STT Vilniaus valdybos viršininkas Vaidas Skirmantas sugebėjo teismą įtikinti, kad jam pavaldūs pareigūnai girti vairavo vykdydami užduotį. Rašoma, kad STT pareigūnas Mindaugas Zalepūga buvo sulaikytas vairuojantis neblaivus, o sužinojęs tai  STT vadovas Žimantas Pacevičiu M. Zalepūgą atleido, bet teismas, esą V. Skirmantui padedant, grąžino jį į darbą.

Vasario 14 dieną STT vadovas Ž. Pacevičius viską dar labiau supainioja sakydamas, kad oficialaus kreipimosi nebuvo, tačiau duodamas suprasti, jog galbūt buvo neoficialus, tačiau STT jokkių tyrimų neviešina, o paties VPT vadovo vieši pareiškimai neva gali tik pakenkti.

REKLAMA

Prezidentė D. Grybauskaitės atstovas spaudai pareiškia, kad jos Ekscelencijos netenkina STT Vilniaus valdybos veiklos rezultatai. Be to neva dangstomi girtaujantys pareigūnai. Ž. Pacevičius pradeda tarnybinį patikrinimą dėl V. Skirmanto.

Situacija aštrėja, kai vasario 15 d. prezidentė D. Grybauskaitė lyg tarp kitko, atsakydama į žurnalisto užduotą klausimą mesteli nepasitikinti ūkio ministru D. Kreiviu, nes šis esą neapsiprendęs ar yra politikas, ar verslininkas. Ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius, o vėliau ir pats premjeras pareiškia, kad D. Kreiviu pasitiki.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario 18 d. ūkio ministras D. Kreivys praneša po susitikimo su premjeru nutarsiantis – trauktis jam ar ne. Vasario 19 d. V. Skirmantas nušalinamas nuo pareigų, STT kelias dienas nekomentuoja nušalinimo motyvų..

Vasario 21 d, pasitaręs su premjeru A. Kubiliumi, D. Kreivys pareiškia nusprendęs neatsistatydinti. Premjeras teigia, kad ministro klausimas dar kartą bus aptartas po savivaldos rinkimų. Politologai ima kalbėti, kad Tėvynės Sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams D. Grybauskaitė „įvarė peilį į nugarą“. Prezidentė jau viešai išsako raginimą atsitatydinti.

Vasario 25 d. Ž. Pacevičius patenkina V. Skirmanto prašymą atleisti jį iš pareigų. Žiniasklaidoje ima rastis užuominių, kad būtent V. Skirmantas galėjo būti tas pareigūnas, kuriam VPT vadovas Ž. Plytnikas davė informaciją.

Vasario 27 d. įvyksta savivaldybių tarybų rinkimai, kuriuose konservatoriai praranda šiek tiek mandatų, tačiau nepatiria triuškinančio pralaimėjimo. Nors net ir valdančiosios koalicijos partneriai kalba, kad ministras pasmerktas

Vasario 28 d. ūkio ministras praneša perdavęs premjerui A. Kubiliui pažymą apie jam ir VPT vadovui Ž. Plytnikui darytą spaudimą, o STT oficialiai paskelbia, kad V. Skirmantas atleidžiamas nuo vasario 28 d. Prezidentė per atstovą spaudai pareiškia, kad jai D. Kreivio pažyma nedaro įspūdžio ir savo pozicijos ji nekeisianti.

Ministras laikosi pozicijų?

D. Kreivys lieka poste

Prezidentė nepasitiki ministru

D. Kreivys remia savus

Bankrotų ministras

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų