REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 yra kvėpavimo takų liga, tačiau paveikia ne tik plaučius. Gali būti paveikta daugybė gyvybiškai svarbių organų, įskaitant inkstus, ir neseniai atliktas tyrimas pagaliau išsiaiškino, kaip virusas tai padaro. 

COVID-19 yra kvėpavimo takų liga, tačiau paveikia ne tik plaučius. Gali būti paveikta daugybė gyvybiškai svarbių organų, įskaitant inkstus, ir neseniai atliktas tyrimas pagaliau išsiaiškino, kaip virusas tai padaro. 

REKLAMA

SARS-CoV-2 – virusas, sukeliantis COVID-19 – gali infekuoti ir tiesiogiai pažeisti inkstus, palikdamas randus, teigiama žurnale „Cell Stem Cell“ paskelbtame tyrime. Autoriai teigia, kad susidaręs randų audinys gali turėti ilgalaikį poveikį inkstų funkcijai. 

Nors viruso gebėjimas prisijungti prie inkstų ląstelių ir jas užkrėsti yra sena naujiena, iki šiol mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, kas tiksliai sukelia žalą. Šis naujausias atradimas yra dar viena „galvosūkio dalis“, sakė pagrindinė autorė Jitske Jansen iš Radboudo universiteto medicinos centro. 

2020 m. atliktas tyrimas parodė, kad iki 50 procentų hospitalizuotų COVID-19 pacientų patyrė inkstų nepakankamumą, o iki 10 procentų prireikė dializės. Praėjusiais metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 90 000 COVID-19 persirgusių žmonių, parodė, kad jiems gresia didesnė inkstų pažeidimo rizika nei žmonėms, kurie niekada nebuvo sirgę koronavirusu. 

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų darbas rodo randus ant COVID-19 pacientų inkstų, o tai paaiškina, kodėl virusas gali sukelti inkstų funkcijos pablogėjimą, kaip išsiaiškinta kituose tyrimuose“, – sakė bendraautorė Katharina Reimer iš Vokietijos Acheno miesto universitetinės ligoninės. 

REKLAMA

Komanda surinko audinių mėginius iš 62 COVID-19 pacientų, paguldytų į intensyviosios terapijos skyrių (ICU). Lyginant su kontrolinėmis grupėmis – ICU pacientais, sergančiais su COVID-19 nesusijusia plaučių infekcija, ir grupe sveikų žmonių – koronavirusu sergančių pacientų audiniai turėjo gerokai daugiau randų. 

Siekdama nustatyti, ar audinių pažeidimą tiesiogiai sukėlė virusas, o ne uždegimas ar kitas sisteminis poveikis, komanda sukūrė „mažuosius inkstus“. Taip pat vadinami „organoidais“, jie buvo užauginti laboratorijoje iš kamieninių ląstelių, kuriose yra daug skirtingų inkstų ląstelių tipų, išskyrus imunines ląsteles.

REKLAMA
REKLAMA

Užsikrėtus SARS-CoV-2, ant mažųjų inkstų, kaip ir ant COVID-19 pacientų audinių, atsirado randų. Komanda taip pat rado įrodymų apie signalines molekules, kurios, kaip žinoma, dalyvauja randų susidarymo procese. 

„Savo tyrime nuodugniai ištyrėme priežastinį žalingą koronaviruso poveikį inkstams. [Mes] parodome, kad virusas tiesiogiai sukelia ląstelių pažeidimus, nepriklausomai nuo imuninės sistemos“, – pridūrė J. Jansen. 

Visa tai aiškiai rodo, kad pats virusas yra tiesiogiai atsakingas už pastebėtą audinių pažeidimą. Inkstų fibrozė (randėjimas) gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių sveikatai, sakė K. Reimer ir pridūrė, kad reikia atlikti tolesnius tyrimus. 

„Ilgalaikiai tolesni tyrimai suteiks daugiau įžvalgų apie su inkstais susijusiomis patologijomis, kurias sukelia SARS-CoV-2“, – padarė išvadą ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų